Czarne róże, niebieskie storczyki i gruszki na wierzbie? Nie daj się oszukać! O tym musisz wiedzieć, zanim je kupisz

Katarzyna Laszczak
Kupując rośliny, czasem padamy ofiarą różnych niedomówień lub czasem wręcz oszustw. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę.
Kupując rośliny, czasem padamy ofiarą różnych niedomówień lub czasem wręcz oszustw. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę. pixabay.com
Czarne róże, niebieskie storczyki i inne kwiaty o nietypowych kolorach często rozpalają naszą wyobraźnię i – jeśli tylko trafi się okazja – kupujemy je. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy kolor (i roślina) będą trwałe, a niektóre po prostu nie istnieją, bo zdarza się, że sprzedawcy „podkolorowują” rzeczywistość lub po prostu oszukują. Czasem też jakiś żart lub pomyłka wymyka się spod kontroli i zaczyna żyć własnym życiem. Tak było w przypadku czarnych róż czy słynnych gruszek na wierzbie. Sprawdźcie, na co nie dać się nabrać.

Spis treści

Niezwykłe kolory kwiatów

Rozglądając się za roślinami do domu czy ogrodu, jesteśmy wyczuleni na wszelkie nowinki, a także rośliny o nietypowych kolorach lub kształtach. Rzeczywiście potrafią one przybierać niezwykłe formy i barwy, ale nie wszystkie. Niektóre rośliny są po prostu farbowane. Oczywiście możemy takie kwiaty kupować, ale warto wiedzieć, że w przypadku roślin doniczkowych ich kolor nie będzie trwały, ani powtarzalny.
Niestety zdarza się też, że kwiaty o niezwykłych kolorach, istnieją wyłącznie dzięki programom graficznym i na zdjęciach.

Nasiona niezwykłych roślin

Obecnie można kupić nasiona przeróżnych egzotyczny i ciekawych roślin. Jednak i w tym przypadku nie wszystko jest możliwe. Trzeba na przykład wiedzieć, że niektóre cechy roślin nie przenoszą się przez nasiona. Dotyczy to szczególnie różnych fantazyjnych wzorów na płatkach. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich ofert nasion, ale może się zdarzyć, że rośliny, które nam wyrosną, będą miały nieco zwyczajniejsze kolory niż przedstawione na zdjęciu opakowania lub oferty w Internecie. Sprawdźmy, czy zdjęcie na opakowaniu nasion nie jest tylko „zdjęciem poglądowym” i przeczytajmy opis.

Na takie oszustwa uważaj

Znacznie gorszym „chwytem” jest sprzedaż nasion, z których wiadomo, że nie wyrosną obiecywane rośliny. Jest sporo roślin, które rozmnaża się wegetatywnie, tzn. przez różne sadzonki pobierane z roślin. Uzyskanie ich z nasion jest praktycznie niemożliwe. Niektórzy idą o krok dalej i oferują nasiona roślin, których nie dość, że praktycznie nie rozmnaża się z siewu, to jeszcze mają z nich wyrosnąć rośliny o nieistniejących kolorach, jak choćby tęczowe róże czy chryzantemy także o tęczowych barwach. Pamiętajmy, że na zdjęciu ilustrującym obiecywaną roślinę można pokazać prawie wszystko. Ale to nie znaczy, że taka roślina rzeczywiście wyrośnie w naszym ogrodzie. Jeśli jakaś roślina, której nasiona chcemy kupić, wygląda bardzo nietypowo, a dodatkowo nie słyszeliśmy o tym, żeby ktoś uprawiał ją z siewu, poszukajmy o niej dodatkowych informacji.

Cudowne sposoby na rośliny

Zachowujmy też czujność, widząc informacje o różnych „cudownych” sposobach, które sprawią, że rośliny będą najpiękniejsze, najbujniejsze i będą kwitły bez przerwy. Rzeczywiście jest wiele naturalnych substancji i sposobów, które działają korzystnie na rośliny, ale często jest jakiś „haczyk”. Najczęściej taki, że nie każda metoda jest odpowiednia dla każdej rośliny. Czytajmy więc takie informacje uważnie i zwracajmy uwagę na szczegóły.

Niezwykłe właściwości roślin

Wiele roślin ma właściwości zdrowotne lub trujące (czasem jedne i drugie), bywają też naprawdę niebezpieczne. Wśród nich również takie, które rosną w naszych ogrodach. Niektóre potrafią nawet zaszkodzić na odległość – są rośliny, które w słoneczny, gorący dzień mogą poparzyć na odległość (np. barszcze kaukaskie, dyptam jesionolistny). Inne są śmiertelnie trujące, jak konwalie czy oleandry. Ale czasem pojawiają się nieprawdziwe informacje. Jak choćby o tym, że takimi niebezpiecznymi roślinami są tuje. Mają one swoje wady i zalety, ale nie są szkodliwe[/a] (zatruć nimi się można po zjedzeniu roślin, ale tego przecież nie robimy).

Dowiedz się więcej: Czy tuje szkodzą i przyciągają kleszcze? Sprawdź, jak jest naprawdę

Z drugiej strony trzeba zawsze zachować czujność, kiedy czytamy lub słyszymy, że jakaś roślina uleczy absolutnie wszystko. Szczególnie jeśli informacja nie pochodzi z wiarygodnego, medycznego źródła. Rośliny mają wspaniałe właściwości, ale często trzeba stosować odpowiednie dawki, najczęściej istnieją też różna przeciwwskazania, na które trzeba uważać.

Gruszki na wierzbie

A co z gruszkami na wierzbie? To powiedzenie pojawiło się prawdopodobnie już w XVIII wieku i oznacza obietnicę niemożliwą do spełnienia. Ale czy rzeczywiście gruszki nie mogą rosnąć na wierzbie? I tak, i nie. Bo jest coś takiego jak grusza wierzbolistna (Pyrus salicifolia), która rośnie m.in. w arboretum w Kórniku. Jest to grusza, ale jej liście wyglądają jak wierzbowe. I patrząc niezbyt uważnie, można zobaczyć gruszki na wierzbie. Właśnie tego unikajmy – patrzmy uważnie na rośliny i związane z nimi rzeczy.
Oto kilka przykładów „chwytów marketingowych”, ciekawostek i mitów o roślinach, które warto znać. Zobacz je w galerii.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom