Dalie mają piękne kwiaty. Radzimy, jak uprawiać georginie w ogrodzie i doniczce. Kiedy sadzić dalie i jak je pielęgnować?

Grażyna Zwolińska
Dalie to piękne kwiaty, które w polskich warunkach kwitną od lipca nawet do listopada. Bulwy dalii kupujemy wczesną wiosną. Najlepiej sadzić je w drugiej połowie maja.
Dalie to piękne kwiaty, które w polskich warunkach kwitną od lipca nawet do listopada. Bulwy dalii kupujemy wczesną wiosną. Najlepiej sadzić je w drugiej połowie maja. Billy_Fam/Getty Images
Dalie (nazywane też georginiami) kwitną długo i wyjątkowo pięknie. Ich odmiany mają różne wielkości i kolory kwiatów. Georginie to świetny pomysł, nawet w przypadku początkujących ogrodników. Podpowiadamy, jak uprawiać dalie w ogrodzie i doniczce.

Spis treści

Dalie nazywane też georginiami, tak wrosły w krajobraz polskich ogródków, że już nie pamiętamy, że wcale nie są takie swojskie.

Skąd pochodzą dalie

Dalie przybyły do Europy z górzystych terenów Meksyku i Gwatemali dopiero pod koniec XVIII w. Nazwę otrzymały od szwedzkiego podróżnika A. Dahla. Były ulubionymi kwiatami francuskiej cesarzowej Józefiny. I doprawdy trudno się temu dziwić, widząc ich urodę.

Do niedawna dalie kojarzyły się bardziej z wiejskimi ogródkami. Spotkać je można było też na rodzinnych działkach. Obecnie szerzej doceniono ich urodę i stały się jednymi z bardziej popularnych kwiatów. Sadzi się je także w miejskich ogrodach, a także w doniczkach na balkonach.  Odmian dalii jest tak dużo, że zaspokoją różne gusta i wpiszą się niemal w każdą ogrodową aranżację.

Uprawa dalii w ogrodzie. Co trzeba im zapewnić, by zakwitły?

Dalie mają bardzo różną wysokość. Niektóre odmiany osiągają niemal dwa metry, a ich ogromne kwiaty mają nawet ponad 20 cm średnicy. Nic więc dziwnego, że obsypane nimi rośliny mogą potrzebować podpór.

Kwiaty dalii dzieli się na typy, w zależności od formy kwiatów i płatków. Mogą być:

  • dalie kuliste (inaczej pomponowe),
  • dalie peoniowe,
  • dalie kaktusowe,
  • dalie półkaktusowe,
  • dalie kołnierzykowe.

Kwiaty utrzymują się długo zarówno na roślinie, jak i w wazonie. Tak wielka masa liści i kwiatów wymaga, żeby karpy dalii były posadzone w żyznej ziemi. Najlepiej do wykopanego dołka dodać kilka garści obornika. Warto też pamiętać, że kwiaty te lubią słoneczne miejsca.

Jeśli chcemy, żeby dalie kwitły szczególnie długo, należy koniecznie usuwać zwiędłe kwiatostany. Wtedy georginie będą pięknie wyglądać od lipca aż do pierwszych przymrozków.

Dalie mają piękne i zróżnicowane kwiaty, a można je uprawiać w ogrodzie oraz w doniczkach. Zobacz, jak o nie zadbać i na co zwrócić uwagę.

Dalia będzie pięknie kwitła, ale musisz o nią zadbać. Sprawd...

Jak uprawiać dalie doniczkowe i kiedy kwitną

Miniaturowe odmiany dalii mają ok. 50 cm wysokości, a czasem tylko 30 cm. Można je śmiało uprawiać w donicach. Nadają się do tego np. dwie polskie odmiany „Krynica" o czerwonych kwiatach i „Syria" o pomarańczowych „kaktusowych" kwiatach. Jednak dalii doniczkowych przybywa co sezon - mają one różne kolory płatków, są także wzorzyste i dwubarwne.

Doniczkowe dalie pochodzące z przyspieszonej uprawy, są sprzedawane od końca kwietnia do czerwca-lipca. Kwitną kilka tygodni, jednak zakwitają znacznie wcześniej niż rośliny w gruncie. Miniaturowe dalie warto (gdy przekwitną) przesadzić do ogródka. Zwykle zdążą jeszcze raz obsypać się kwiatami.

Kwitnące dalie doniczkowe można kupić już w maju. Jeśli zdecydujemy się na wczesny zakup, uważajmy na przymrozki - dalie są na nie wrażliwe. Jeśli zapowiadane
Kwitnące dalie doniczkowe można kupić już w maju. Jeśli zdecydujemy się na wczesny zakup, uważajmy na przymrozki - dalie są na nie wrażliwe. Jeśli zapowiadane jest ochłodzenie, przenieśmy kwiaty np. do ganku lub na klatkę schodową, ewentualnie do domu. Katarzyna Laszczak

Choroby dalii

Czasem te piękne rośliny chorują. Najgroźniejsze są dla dalii choroby grzybowe. W okresach dużej wilgotności powietrza może je porazić szara pleśń. Groźny jest też grzyb o nazwie Enthyloma dahliae. To przez niego na blaszkach liści najpierw pojawiają się żółtawe, niewielkie cętki, które przekształcają się w szarobrunatne plamy. W końcu liście więdną i zasychają. Porażone przez grzyby krzewy dalii należy jak najszybciej usunąć. Groźne mogą też być dla tych kwiatów przędziorki i mszyce. Można je zwalczać chemicznie lub wykorzystując naturalne sposoby.

Kiedy sadzić i kiedy wykopywać dalie?

Do gruntu sadzi się georginie dopiero na początku maja. A to dlatego, żeby nie zdążyły wypuścić pędów przed Zimną Zośką, bo są wrażliwe ma mróz. Sadzić je najlepiej w słonecznym, osłoniętym od wiatru miejscu. Przy okazji można te kwiaty rozmnożyć. Wystarczy podzielić karpę dalii nożem na kilka części, dbając o to, żeby w każdej były dwa-trzy pąki. Dalie można także pozyskać z nasion i sadzonek.

Dalie są wieloletnie, ale w naszym klimacie nie mogą zimować w gruncie, należy je wykopać po pierwszych przymrozkach. Część nadziemną trzeba obciąć, zostawiając 5–10 cm łodyg. Potem bulwy osuszyć i przechowywać do wiosny w chłodzie.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom