Te choroby ogórków występują najczęściej. Jakie mają objawy i co stosować, żeby ratować rośliny i zbiory?

Katarzyna Józefowicz
Ogórki uprawiane bez osłon często padają ofiarą chorób, szczególnie grzybowych.
Ogórki uprawiane bez osłon często padają ofiarą chorób, szczególnie grzybowych. Katarzyna Laszczak
Ogórki są wyjątkowo lubiane i popularne, jednak w uprawie mogą sprawiać problemy. Dotyczy to przede wszystkim ogórków gruntowych, uprawianych bez żadnych osłon. Zagraża im sporo chorób, przede głównie, które mogą zniszczyć rośliny i znacząco zmniejszyć zbiory. Piszemy, jakie choroby ogórków występują najczęściej i jakie opryski stosować, by je uratować. Polecamy również skuteczne środki ekologiczne.

Spis treści

Ogórki obok pomidorów to jedne z najpopularniejszych warzyw letnich. Smakują doskonale, pachną wspaniale i nadają się zarówno na surówki i sałatki jak i kiszonki. W ogrodach najczęściej uprawiamy je pod osłonami, gdyż są ciepłolubne i w szklani czy tunelu owocują najlepiej. Hodowcy stworzyli jednak szereg bardziej wytrzymałych odmian, które wprawdzie także wolą rosnąć pod osłonami, ale dobrze radzą sobie też bezpośrednio w gruncie. Nie znaczy to jednak, że są roślinami bezproblemowymi, gdyż podobnie jak ogórki szklarniowe, padają ofiarą szeregu chorób.

Sprawdź też: Co robić, gdy ogórki nie zawiązują owoców lub ich zawiązki opadają

Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka

Jedną z najpopularniejszych jest bakteryjna kanciasta plamistość, wywołana przez Pseudomonas syringae. Początkowo jej objawem są małe, kanciaste, jasne, wodniste plamy, widoczne miedzy nerwami liściowymi. W okresie podwyższonej wilgotności na dolnej stronie liścia, w miejscu plam widoczny jest też śluzowaty wysięk bakteryjny, będący dość charakterystycznym objawem choroby. Plamy szybko się powiększają, żółkną, a następnie brunatnieją. W miejscu ich występowania tkanka zamiera, wysycha i wykrusza się, pozostawiając na liściu kanciaste dziury. Gnilne plamy widoczne są też na owocach. Choroba zagraża ogórkom gruntowym głównie dlatego, że nie są chronione osłonami przed deszczem i wilgocią, która stwarzają idealne warunki do rozwoju patogenów.

Jak zwalczać kanciastą plamistość ogórka?

Z chorobą trudno jest walczyć. Wprawdzie są dostępne chemiczne preparaty ochrony roślin, które stosuje się zaraz po zauważeniu pierwszych objawów infekcji (np. Miedzian Extra 350 SC, Serenade ASO), ale owoce rosną szybko, więc mogą dojrzewać jeszcze w czasie, gdy nie powinny być zbierane (w okresie karencji), a do tego mogą kumulować pochodzące z oprysków substancje chemiczne, dlatego warto spróbować walczyć z chorobą innymi metodami. W ograniczeniu infekcji pomóc może jeden z ekologicznych preparatów ochrony roślin (np. Biosept Active – wyciąg z grejpfruta), ale nie bez znaczenia jest też profilaktyka, polegająca na przestrzeganiu zmianowania i uprawie gorczycy jako przedplonu.

Choroba ogórków: mączniak rzekomy

Kolejna groźna choroba ogórków gruntowych to mączniak rzekomy dyniowatych, za którą odpowiada grzyb Pseudoperonospora cubensis. Objawy choroby nie są tak oczywiste, jak w przypadku mączniaka prawdziwego (brak charakterystycznego, białego nalotu), gdyż początkowo mają postać jasnych przebarwień, widocznych między nerwami. Na spodniej stronie liścia w miejscu plam tworzą się brunatne skupiska zarodników. Plamy żółkną, brązowieją i prowadzą do zasychania i zamierania liści. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność powietrza i zimne noce.

Opryski na mącznika ogórków

W jej zwalczaniu pomogą środki oparte na miedzi (np. Miedzian 50 WP) oraz inne preparaty ochrony roślin (np. Cabrio Duo 112 EC, Orvego 525 SC), ale zamiast nich można spróbować środków ekologicznych (np. Polyversum WP, Fungi-limit) oraz preparatów na bazie roślin i olejków eterycznych (wyciągi i wywary m.in. ze skrzypu polnego, czosnku, krwawnika pospolitego oraz preparaty na bazie olejku z drzewa herbacianego).

Antraknoza – groźna choroba ogórków

Kolejną chorobą zagrażającą ogórkom gruntowym jest antraknoza dyniowatych, za którą odpowiada Colletotrichum orbiculare. Jej pierwszymi objawami są żółtawe, wodniste plamy widoczne na liściach, pomiędzy nerwami. Plamy szybko się powiększają, brunatnieją i prowadzą do obumarcia całego liścia. Gnilne plamy z różowym nalotem grzybni, mogą być też widoczne na powierzchni owoców i na pędach. Rozwojowi choroby sprzyja wilgotna i ciepła pogoda.

Zobacz, jakie choroby i szkodniki atakują róże.

Na liściach róż jest biały nalot albo plamy? Pojawiały się p...

Opryski na antraknozę

Do walki z chorobą możemy wykorzystać jeden z aktualnie polecanych środków ochrony roślin (np. Scorpion 325 SC), ale warto zacząć od preparatów naturalnych, ekologicznych i roślinnych (np. Fungi-limit Agrecol, Polyversum WP oraz wyciągi i wywary roślinne np. ze skrzypu).

Co robić, żeby ogórki nie chorowały?

W ochronie ogórków gruntowych przed chorobami bardzo ważna jest też profilaktyka, polegająca głównie na:

  • przestrzeganiu zmianowania (nie uprawianiu ogórków po sobie i warzywach dyniowatych przez 2-3 lata),
  • wyborze odmian odpornych lub tolerancyjnych na podstawowe choroby ogórków,
  • uprzątaniu i niszczeniu resztek pozostałych po zbiorach,
  • unikaniu moczenia liści podczas podlewania roślin
  • niszczeniu mszyc, które mogą przenosić choroby (tu polecamy skuteczne sposoby na mszyce).

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom