Spis treści
- Budowa domu w 2023 r.? Pozwolenie na budowę często nie będzie potrzebne
- Zgłoszenie budowy domu (i nie tylko) załatwisz przez Internet
- Darmowe projekty domów jednorodzinnych do pobrania
- Elektroniczny Dziennik Budowy zastępuje papierowy
- Zmiany w pozwoleniach na użytkowanie domu
- Świadectwo energetyczne obowiązkowe od wiosny 2023 r., ale nie dla każdego
- Pamiętaj o zgłoszeniu źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
- Audyt budynków mieszkalnych od 2023 r.
- Numer domu wciąż obowiązkowy, ale na nieco innych zasadach
- Zmiany w przepisach dotyczących segregacji odpadów budowlanych
Budowa domu w 2023 r.? Pozwolenie na budowę często nie będzie potrzebne
Inwestorzy planujący budowę domu do 70 m kw. zostali w 2022 r. zwolnieni z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę – takie budynki stawia się na zgłoszenie (o ile spełniają określone wymogi, m.in. dotyczące liczby kondygnacji). Warto jednak wiedzieć, że w 2023 r. można będzie postawić bez pozwolenia na budowę dom o dowolnym metrażu. Te przepisy nie weszły jednak jeszcze w życie i nie wiadomo, kiedy dokładnie to nastąpi. Co więcej, taki dom będzie musiał spełniać następujące wymogi:
- jest budynkiem jednorodzinnym,
- ma nie więcej niż dwie kondygnacje,
- służy zaspokojeniu potrzeb własnych inwestora (nie powstaje na sprzedaż).
Jeżeli któryś z tych warunków nie jest spełniony, pozwolenie na budowę nadal będzie wymagane na dotychczasowych zasadach.
Zgłoszenie budowy domu (i nie tylko) załatwisz przez Internet
Nie każdy wie, że już od 2021 r. wiele formalności związanych z budową domu można załatwić przez Internet – za pośrednictwem rządowego serwisu e-budownictwo.gunb.gov.pl. Pula dokumentów, które można złożyć bez wychodzenia z domu, stale się powiększa. Wśród nich znajduje się m.in. zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego, wniosek o pozwolenie na budowę, zgłoszenie rozbiórki i zawiadomienie o zakończeniu budowy. Załatwianie spraw przez Internet nic nie kosztuje, a inwestor nie musi już biegać po urzędach.
Darmowe projekty domów jednorodzinnych do pobrania
Od 24 czerwca 2022 r. inwestorzy planujący budowę domu do 70 m kw. mogą za darmo pobrać projekt takiego budynku ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Do wyboru jest wiele różnych projektów, z których można korzystać całkowicie nieodpłatnie (inwestor płaci tylko za ewentualne zmiany, które postanowi wprowadzić w projekcie). Dzięki temu budujący oszczędza kilka tysięcy złotych. Wystarczy wypełnić prosty formularz i żądany projekt pobiera się automatycznie.