Świętokrzyskie: z potencjałem dla rozwoju budownictwa jednorodzinnego

redakcja.regiodom, Xella Polska
Budowa domu jednorodzinnegoŚwiętokrzyskie: z potencjałem dla rozwoju budownictwa jednorodzinnego
Budowa domu jednorodzinnegoŚwiętokrzyskie: z potencjałem dla rozwoju budownictwa jednorodzinnego Silka Ytong
W I połowie 2012 r. inwestorzy indywidualni w województwie świętokrzyskim oddali do użytku 1 187 domów jednorodzinnych, rozpoczęli budowę 1 547 domów jednorodzinnych i uzyskali pozwolenia na 1 609 nowych inwestycji.

W województwie świętokrzyskim inwestorzy indywidualni wykazują znacznie większą aktywność niż deweloperzy – według Anny Waszczuk, analityka rynku Xella Polska. Świadczy o tym liczba wydanych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. W I połowie 2012 roku była ona prawie 3-krotnie wyższa niż w budownictwie wielorodzinnym, a liczba rozpoczętych budów – prawie sześciokrotnie wyższa.

–  W województwie świętokrzyskim udział pozwoleń wydanych na budowę domów jednorodzinnych w ogólnej liczbie pozwoleń na budowę wyniósł aż 74 proc., podczas gdy wartość tego wskaźnika w całej Polsce wynosiła jedynie 52 proc. Dane te potwierdzają potencjał tego regionu dla rozwoju budownictwa jednorodzinnego – komentuje analityk.

Zobacz również: Czy rządowe dopłaty rozruszają ekologiczne budownictwo? 

Chętnie budujemy domy, chociaż ceny mieszkań spadają

Z danych prezentowanych przez serwis oferty.net wynika, że ceny ofertowe mieszkań są coraz niższe. W lipcu metr kwadratowy mieszkania używanego w Kielcach kosztował 4466 zł. To o 1,17% taniej niż w czerwcu tego roku (było 4519 zł/m2). Tendencja spadkowa utrzymuje się od maja. A pamiętajmy, że przedstawione kwoty to ceny ofertowe, które możemy negocjować ze sprzedającym.

Niestety zakup używanego domu w Kielcach, to niemały wydatek. Wg domy.pl średnia cena ofertowa domu o powierzchni 150 m2 w tym mieście wynosi 600 000 zł. Z ogólnopolskiej analizy przeprowadzonej przez serwis wynika, że z powodu ograniczonego budżetu aż 40% klientów szuka domów małych – do 100 m2. Blisko 44% spośród ankietowanych planuje zakup domu o powierzchni  100–150 m2. Domami o metrażu powyżej 150 m2 zainteresowanych jest tylko 16% klientów. 

Wielu Polaków buduje domy samodzielnie, bo po pierwsze jest to tańsze, a po drugie mogą kontrolować kolejne etapy budowy. 

Warto wiedzieć: Domy wznoszone systemem gospodarczym podstawą naszego budownictwa 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom