Stopy procentowe bez zmian - raty kredytów idą w górę

Szymon Szadkowski (AIP)
Stopy procentowe bez zmian - raty kredytów idą w górę Stopy procentowe bez zmian - raty kredytów idą w górę
Stopy procentowe bez zmian - raty kredytów idą w górę Stopy procentowe bez zmian - raty kredytów idą w górę 123RF
Mniej niż rok przyjdzie czekać na pierwszą od lat podwyżkę stóp procentowych. Kredytobiorcy mogą już zauważyć, że raty powoli rosną. Wszystko dlatego, że oczekiwanie na zaostrzenie polityki pieniężnej wpływa na notowania WIBOR-u, a ten jest ważnym składnikiem oprocentowania kredytów.

Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Tym samym stopa referencyjna po raz kolejny pozostała na poziomie najniższym w historii.

Zobacz też: Wakacje kredytowe, czyli kredytobiorca na urlopie 

Warto przypomnieć, że przed serią obniżek stóp procentowych (zapoczątkowaną pod koniec 2012 roku) historycznym minimum była podstawowa stopa procentowa na poziomie 3,5 proc. Poziom ten pokonano jednak już w marcu 2013 roku, a od tego czasu kolejne 5 cięć sprowadziło najważniejszą stopę procentową do poziomu 1,5 proc. W sumie licząc od marca 2013 roku Rada podjęła już 26 decyzji, z których cieszyć mogą się kredytobiorcy – o obniżeniu lub przynajmniej utrzymaniu stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie.

Koniec stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie?

Taka sytuacja nie będzie jednak trwać wiecznie. Tak przynajmniej wynika z aktualnych notowań kontraktów terminowych na stopę procentową. Wynika z nich, że WIBOR 3M powinien kosmetycznie rosnąć w ciągu najbliższych 3 kwartałów, a za 15 miesięcy notowany może być na poziomie 1,97 proc. Przewidywania te są o tyle ważne, że składnikiem oprocentowania kredytu mieszkaniowego w Polsce bardzo często jest właśnie WIBOR 3M. W efekcie gdy jest on wyższy, raty rosną i odwrotnie.

Zobacz też: Banki hipoteczne powstają, by wzmocnić bezpieczeństwo systemu bankowego 

W jeszcze dłuższym horyzoncie czasowym (21-miesięcznym) kontrakty na WIBOR 3M notowane są na poziomie 2,18 proc., a więc wyżej niż dzisiejszy poziom WIBOR-u (1,68 proc.). W takim horyzoncie możliwe są więc 2–3 podwyżki stóp procentowych po 25 punktów bazowych każda – tak przynajmniej rynek wycenia dziś najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Co warto podkreślić jeszcze dwa miesiące temu gracze rynkowi spodziewali się podwyżki stóp procentowych na przełomie 2016/17 roku. Aktualne prognozy wyraźnie przybliżają moment zacieśnienia polityki monetarnej nawet na pierwszą połowę 2016 roku. 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom