Sprzedaż mieszkania z rynku wtórnego będzie trudniejsza

redakcja.regiodom, Emmerson S.A.
Mieszkanie z rynku wtórnegoMieszkanie z rynku wtórnego
Mieszkanie z rynku wtórnegoMieszkanie z rynku wtórnego click
Obecnie czas potrzebny na znalezienie nabywcy na lokal mieszkalny skraca się. Jednak trend spadkowy raczej się nie utrzyma.

Prezentujemy kwartalne zestawienie średniego czasu niezbędnego do sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego w trzech polskich miastach: Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu. Pod uwagę były brane transakcje od początku 2010 r. do końca drugiego kwartału 2011 r.

Liczba dni potrzebnych do sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego 
MiastoI kw. 2010 r.II kw. 2010 r. III kw. 2010 r. IV kw. 2010 r. I kw. 2011 r.II kw. 2011 r. 
Warszawa130,1119,3116,7106,396,594,0
Kraków142,4140,8114,5104,797,797,2
Wrocław123,7138,4113,5101,387,996,1

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie danych zgromadzonych w firmie Emmerson S.A. 

Z analizy wynika, że w II kwartale w każdym z rozpatrywanych miast, sprzedaż mieszkania zajmowała średnio niewiele ponad 3 miesiące. Najłatwiej było sprzedać lokale mieszkalne w Warszawie, gdzie ekspozycja nieruchomości na rynku wynosiła przeciętnie 94 dni. W Krakowie było to około 97 dni, a we Wrocławiu 96 dni. W tym ostatnim mieście przeciętny okres od podpisania umowy pośrednictwa do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży wydłużył się w okresie od kwietnia do czerwca. Z kolei zarówno w stolicy, jak i w Krakowie uległ on skróceniu.

W całym rozpatrywanym okresie znacznie skrócił się czas, jaki potrzebny jest do zawarcia transakcji. Jest to bez wątpienia efekt poprawy sytuacji na rynku nieruchomości, jaką można było obserwować od drugiej połowy 2010 roku. Pomimo że w chwili obecnej rynek mieszkaniowy złapał drugi oddech po załamaniu wywołanym kryzysem finansowym wydaje się, że czas potrzebny do sprzedania mieszkania nie będzie ulegał dalszemu skróceniu.

Przyczyny dłuższego czasu potrzebnego na sprzedanie mieszkania

Będą na to miały wpływ zmiany w programie Rodzina na swoim. Ostateczny projekt zakłada wprawdzie dalsze dopłaty dla mieszkań kupowanych na rynku wtórnym, jednak jednocześnie obniżeniu z 1,4 do poziomu 0,8 ulegnie wysokość wskaźnika do obliczania limitów cenowych lokali mieszkalnych. W rzeczywistości oznaczać to będzie większe problemy ze znalezieniem mieszkań z drugiej ręki spełniających nowe zasady rządowej pomocy.

Należy również podkreślić niekorzystną sytuację na rynku kredytów hipotecznych. W 2011 roku miały miejsce już cztery podwyżki stóp procentowych, a wg ekonomistów po wakacjach niewykluczone są kolejne. Spowoduje to wzrost rat dla kredytobiorców, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia się zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców.

Podsumowując wydaje się, że pomimo dobrej sytuacji w chwili obecnej, w kolejnych miesiącach 2011 roku czas potrzebny do sprzedaży mieszkania może się wydłużyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom