Sposoby na rozgrzanie, czyli koc z rękawami, gorąca herbata. I co jeszcze?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Na zimne jesienne wieczoryZmarzlakom przydać się mogą ciepłe papucie, termofor i pled.
Na zimne jesienne wieczoryZmarzlakom przydać się mogą ciepłe papucie, termofor i pled. congerdesign (Pixabay.com)
Optymalna temperatura w mieszkaniu wynosi od 18 do 20 stopni Celsjusza. Co zrobić, gdy jednak lubimy jak jest cieplej? Nie przegrzewaj pomieszczenia, bo zrobi się nieprzyjemnie duszno. Lepiej sam się rozgrzej. Podpowiadamy, jak się rozgrzać.

Nie musisz siedzieć godzinami przy ciepłym grzejniku, żeby się rozgrzać. Są inne domowe sposoby na to, żeby nawet w parę minut zrobiło się ciepło.

Gorąca herbata

Herbata z imbirem, z czarnego bzu, lipowa, malinowa, z cytryną, miodem albo z rumem rozgrzeje cię w mig. Poczujesz przyjemne ciepło już wtedy, gdy będziesz ją pił. Jeśli sam nie chcesz przygotować takiej mieszkanki na herbatę, możesz kupić gotowca. Uważaj na kawę. Mówi się, że rozgrzewa. Tymczasem zawarta w niej kofeina sprawia,że wychładzamy organizm.

 Polecamy przepisGrzaniec to trunek na rozgrzewkę 

Jedzenie rozgrzewających dań

Takie rozgrzewające zupy znajdują się m.in. w dietach sportowców uprawiających sporty zimowe, choćby jazdę na nartach czy saneczkarstwo. Przyda się zatem na rozgrzewkę rosół, zupa dyniowa lub z soczewicy. Drugie danie także może zdziałać cuda. Pieczone, duszone czy gotowane mięso z dodatkiem ziół, jak czosnek, tymianek, bazylia, cynamon lub kminek sprawi, że poczujesz się lepiej, a i jedzenie będzie miało miły zapach.

Warto przeczytaćJak i czym BEZPIECZNIE dogrzewać mieszkanie

Góralskie skarpety

Są niezastąpione w długie zimowe wieczory. Fakt, wełna (ta prawdziwa, owcza) trochę kłuje, ale właśnie o to chodzi. To delikatne kłucie sprawia, że krew lepiej krąży. Stopy są jak termos – to prawda, bo jeśli one będą zimne, tobie na całym ciele też będzie zimno. Same skarpety nie wystarczą. Wskakuj w dres, najlepiej bluzę polarową.

Kąpiel dla rozgrzewki

W tym przypadku widać wyższość wanny nad prysznicem. Wrzuć pół garści soli morskiej do wanny i poleż w wannie wypełnionej do połowy gorącą wodą. To skuteczny zabieg, ale nie wolno przesadzać. Kto chce sobie zafundować takie domowe spa, powinien spędzić w wannie najwyżej 7 minut. Tak radzą lekarze. Inaczej może nam się zrobić słabo. To dlatego, że w łazience zrobi się duszno. Osoby mające problemy z sercem i żylaki albo problemy z cerą powinny gorącą kąpiel sobie odpuścić. Podobnie kobiety ciężarne.

Olejki eteryczne

Możesz je dodać do kąpieli. Są i takie, które służą do nacierania w skórę po kąpieli. Stosujesz je, jak balsam. Popularne są olejki jodłowy, sosnowy, geraniowy, miętowy oraz cynamonowo-imbirowy. Rozluźniają mięśnie, zapewniają relaks, no i ładnie pachną.

 RadzimyJak usunąć zapach papierosów z mieszkania 

Bujany fotel

Dziwne, ale prawdziwe. Bujanie w fotelu powoduje lepsze krążenie krwi. To udowodnione naukowo. Ciało w bezruchu ma niższą temperaturę. Gdy się ruszamy (czytaj: bujamy), razem z nami ćwiczą mięśnie rąk i nóg.

Poduszka elektryczna

Sposób sprawdzony przez naszych dziadków i rodziców. Masz pod plecami (rzadziej pod głową) poduszkę, która posiada kabel. Ten kabel włączasz do kontaktu i zaraz robi ci się ciepło. Nie tylko rozgrzewające elektryczne poduszki są w sprzedaży. Koce – też.

Koc z rękawami

To rzecz typu dwa w jednym, coś pomiędzy grubym swetrem a tradycyjnym kocem. Ten jest nietradycyjny, bo to jakby śpiwór, który posiada rękawy. Miło w środku siedzieć w samej bieliźnie. Albo i bez niej. Wejść w taki koc jest łatwo, bo zamek błyskawiczny działa. Niektóre koce, oprócz rękawów, mają kaptury.

Gimnastyka

Nie musisz ćwiczyć godzinę, żeby zrobiło ci się ciepło. Wystarczy kilkanaście skłonów, przysiadów, minuta albo dwie na skakance czy tyle trwający trucht w miejscu i już poprawia się krążenie krwi, a więc jest cieplej.

 Dowiedz się: Jak najlepiej ogrzewać dom albo mieszkanie 

Towarzystwo

I znowu – naukowo udowodnione. Samotność i izolacja społeczna w szeroko pojętym znaczeniu sprawia, że – uwaga! - jest nam zimno. Gdy mamy wokół siebie ludzi, odczuwamy temperaturę o stopień lub dwa wyższą. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom