Jak najlepiej ogrzewać dom albo mieszkanie

Katarzyna Piojda, Grupa Armatura
GrzejnikIstotne, aby temperatury w domu utrzymywały się na jednakowym poziomie.
GrzejnikIstotne, aby temperatury w domu utrzymywały się na jednakowym poziomie. Grupa Armatura
Odpowiednia temperatura w mieszkaniu jest ważna nie tylko ze względu na stan naszego zdrowia, ale też samopoczucie i wygląd.

O odpowiednią temperaturę w mieszkaniu powinniśmy dbać przez cały rok.Ta przecież wpływa na nasze zdrowie oraz nastrój, udowodnili naukowcy. Gdy w pomieszczeniu jest zbyt ciepło, osłabia się nasz układ odpornościowy. Spada możliwość koncentracji, za to narasta zmęczenie i senność. 

Jeżeli mieszkanie jest wychłodzone, pojawia się wilgoć, a to przyjemne nie jest. Nie czujemy się dobrze, ponieważ jest chłodno. Nie możemy się odprężyć i odpocząć. Co zrobić, aby czuć się dobrze i zdrowo, szczególnie podczas zbliżających się chłodnych dni?

Temperatura optymalna, czyli jaka

Wiele osób temperaturę optymalną odczuwa indywidualnie. Istnieją jednak pewne zalecenia co do jej wysokości w określonych pomieszczeniach. Najlepiej, gdy w naszym mieszkaniu jest około 20 stopni Celsjusza. Ważne, aby zbytnio nie odbiegać od tej normy, bo to pozwala utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w powietrzu. Powinien on wynosić od 40 do 60 procent. Za suche powietrze powoduje utratę nawilżenia śluzówek dróg oddechowych. W efekcie możemy mieć problemy np. z gardłem.

Poczytaj też: Ogrzewasz mieszkanie, to pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu powietrza 

Najniższa temperatura może być w łazience, którą dogrzewamy tylko podczas kąpieli. W sypialni temperatura nie powinna przekraczać 18 stopni. Sen będzie zdrowszy, a rano obudzimy się wypoczęci, pełni energii.

Unikaj skoków temperatury

Istotne, aby temperatury w domu utrzymywały się na jednakowym poziomie, więc należy unikać ich gwałtownych skoków lub spadków. Skutecznym rozwiązaniem są nowoczesne grzejniki aluminiowe.

- Grzejniki we współpracy z termostatem zapewniają utrzymanie temperatury na stałym poziomie. Dzięki temu równomiernie rozkładają ją w całym pomieszczeniu – wyjaśnia Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura. – Charakteryzuje je bardzo dobra przewodność cieplna, dzięki czemu szybko się nagrzewają.

Krok po kroku: Montaż grzejników 

Nie wolno zasłaniać grzejników np. zasłonami lub czymkolwiek innym. W ten sposób blokujemy cyrkulację powietrza. W okresie jesienno-zimowym nie można zapominać o wietrzeniu pomieszczeń. Ma być krótkie, ale intensywne.

Gdy nikogo nie ma w domu

Przed dłuższym wyjazdem warto ustawić termostaty na najniższą wartość zamiast wyłączać je zupełnie. Po powrocie pokój nie będzie wyziębiony i zużyjemy mniej energii na jego dogrzanie. W pomieszczeniach rzadziej używanych należy utrzymywać niższe temperatury. To również pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach. 

Popatrz też: Zawory c.o., czyli gdzie je stosujemy i jakie pełnią zadanie 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom