Sępólno: kupi mieszkanie za grosze, a sprzeda za duże pieniądze

redakcja.regiodom, Barbara Zabajło-Nerkowska
Radni Kazimierz Drogowski i Grzegorz GrochowskiRadny Kazimierz Drogowski (z lewej) uważa, że należy przyjrzeć się dokładnie sprawie sprzedaży lokali komunalnych. Obok Grzegorz Grochowski
Radni Kazimierz Drogowski i Grzegorz GrochowskiRadny Kazimierz Drogowski (z lewej) uważa, że należy przyjrzeć się dokładnie sprawie sprzedaży lokali komunalnych. Obok Grzegorz Grochowski Barbara Zabajło-Nerkowska
Jeśli radni przeforsują swój pomysł, nie będzie ulg przy sprzedaży mieszkań komunalnych. Zdaniem Kazimierza Drogowskiego podczas transakcji dochodzi do niecnych manipulacji.

Radni na komisji komunalnej zaproponowali odejście od zasady, że w razie wykupu za mieszkania komunalne najemcy płacą tylko 20 proc. ich wartości. – Niestety, zdarza się tak, że ktoś wykupuje mieszkanie z lokatorami, płacąc ich długi, a później po prostu przejmuje lokal – tłumaczy Drogowski. – W mieście nic się nie buduje, ktoś ma trzypokojowe mieszkanie, zainteresowany kupi za grosze, ale sprzeda dalej za pieniądze.

Radni proponują, żeby mieszkania sprzedawać zgodnie z wyceną rzeczoznawcy

– Nie chodzi o to, żeby wrzucić je na wolny rynek, ale o to, żeby lokator kupił je za cenę podaną przez fachowca - dodaje Drogowski. - Moim zdaniem należy także sprzedawać mieszkania z częścią działki, a nie po obrysie budynku. I koniecznie z kawałkiem podwórka, bo dochodzi do takich absurdów, że lokal i ziemia jest własnością prywatną, a podwórko - gminną.

Chodzi o parkowanie - na gminnym gruncie można zostawić samochód i blokować innym przejście, choćby do szopy, którą lokatorzy wykupują wraz z mieszkaniami. – Na podwórkach parkują ludzie z miasta – dodaje Drogowski. – To trzeba uregulować.

Zdania członków komisji komunalnej nie podziela burmistrz Waldemar Stupałkowski, który twierdzi, że ulgi przy sprzedaży mienia komunalnego powinny być. – Mieszkania komunalne są najczęściej w fatalnym stanie i osoby, które je kupią, muszą w nie później sporo włożyć, więc moim zdaniem zastosowanie ulg jest właściwe - mówi Stupałkowski.
Ulgi w wysokości 80 proc. mają lokatorzy budynków, w których każdy najemca deklaruje wykup mieszkania. Natomiast 70 proc. mogą dostać ci, którzy kupują mieszkanie w kamienicy, w której nie ma innych chętnych na wykup.

Na razie sprawa likwidacji ulg jest dyskutowana na komisjach. Jeśli radni będą zgodni, trafi na sesję i wtedy zostaną podjęte konkretne decyzje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom