Rynek najmu w Polsce na tle innych krajów europejskich

redakcja.regiodom, Emmerson S.A.
Klucze do mieszkaniaPrzepisy obowiązujące na polskim rynku najmu są neutralne.  Żadna z stron - najemca i wynajmujący - nie jest w większym stopniu uprzywilejowana.
Klucze do mieszkaniaPrzepisy obowiązujące na polskim rynku najmu są neutralne. Żadna z stron - najemca i wynajmujący - nie jest w większym stopniu uprzywilejowana. wax115
Jakie są przyczyny tego, że polski rynek najmu jest jednym z najsłabiej rozwiniętych w Europie? Czy Polacy nie lubią wynajmować mieszkań?

Jednym z czynników wpływających na rozwój rynku najmu są przepisy regulujące stosunki między najemcą (usługobiorcą) i wynajmującym (usługodawcą). Wg danych Global Property Guide Polska znajduje się w gronie europejskich krajów, w których regulacje prawne w zbliżonym stopniu chronią obie strony najmu.

Zobacz również: Wynajem mieszkania: jak to robić z głową

Inaczej rynek najmu wygląda we Francji, Hiszpanii, Luksemburgu oraz Szwecji i Danii – gdzie w zdecydowanie najlepszym położeniu są najemcy. W 13 spośród badanych 37 państw europejskich funkcjonują rozwiązania, które w odrobinę lepszym położeniu sytuują usługobiorcę (najemcę). Natomiast w żadnym z państw na starym kontynencie przepisy nie stawiają w zdecydowanie uprzywilejowanej pozycji wynajmujących.

Warto wiedzieć: Wynajem mieszkania przynosi coraz mniejsze zyski

Ocena rozwiązań prawnych na rynku najmu w krajach Europy  
Silna na korzyść
najemcy 
Na korzyść
najemcy 
NeutralnaNa korzyść
wynajmującego 
Dania AustriaChorwacjaBułgaria
FrancjaBelgiaFinlandiaCzechy
HiszpaniaCyprGrecjaLichtenstein 
LuksemburgEstoniaNorwegiaŁotwa
SzwecjaHolandiaPolskaMacedonia
IrlandiaSłowacjaMalta
LitwaWęgryMołdawia
NiemcyMonako
PortugaliaRumunia
RosjaSłowenia
Szwajcaria Ukraina
TurcjaWielka Brytania
Włochy

Źródło: Global Property Guide

Kraje z mocniejszą pozycją najemcy mają bardziej rozwinięty rynek wynajmu

**Przykładem są Niemcy, gdzie mieszkańcy często spędzają większą część życia nie we własnych, a czynszowych lokalach. Czas trwania umowy najmu to często nawet 20–30 lat. Dzięki temu wynajmujący może przewidzieć dochodów. Do minimum ograniczone są również okresy nieprzewidzianych pustostanów. W Niemczech najemcy są skłonni do podpisywania długoterminowych umów, ponieważ wysokość czynszu jest ograniczona przez prawo mieszkaniowe. Właściciel lokalu nie może podnosić czynszu o więcej, niż 20% co trzy lata. Dodatkowo bezwzględna wartość tej kwoty nie może być wyższa od stawki opłat za metr kwadratowy ustalonej przez urząd mieszkaniowy danego miasta.

Rynek najmu a styl życia

Sytuacja na danym rynku najmu odzwierciedla również styl życia społeczeństwa. W większości krajów Europy Zachodniej przeciętny wiek zawarcia związku małżeńskiego jest nadal wyższy niż w Polsce. Młodzi ludzie jeszcze przed założeniem rodziny wolą wynajmować mieszkanie, niż zaciągać kredyt hipoteczny, który będą musieli spłacać przez następnych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Takie wyjście wiązałoby się z wymogiem pewnego ustatkowania, poświęceniem się pracy i osiedlenia na stałe w jednym miejscu. W Polsce z kolei jednym z głównych celów osób, które opuszczają uczelnie i rozpoczynają karierę zawodową jest chęć szybkiego uniezależnienia się. Związane jest to m.in. z kupnem własnego mieszkania.

Braki w danych statystycznych z rynku wynajmu mieszkań

W Polsce spora część umów najmu wciąż nie ma jawnego charakteru. Wprowadzenie możliwości ryczałtowego rozliczenia dochodu z najmu nie pomogło i nadal znaczna grupa wynajmujących mieszkania nie odprowadza podatku od przychodów z wynajmu. Tym sposobem najemcy nie są oczywiście ujęci w oficjalnych statystykach, co w pewien sposób zaciemnia prawdziwy obraz polskiego rynku najmu.

Warto przeczytać: Wynajem mieszkania: najważniejsza jest umowa najmu

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom