Wynajem mieszkania przynosi coraz mniejsze zyski

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Ten rok też może nie być dla wynajmujących mieszkania dobryTen rok też może nie być dla wynajmujących mieszkania dobry okresem
Ten rok też może nie być dla wynajmujących mieszkania dobryTen rok też może nie być dla wynajmujących mieszkania dobry okresem sxc.hu
Osoby, które w 2011 roku zainwestowały w mieszkanie na wynajem, nie mają z czego się cieszyć. Średni realny zwrot z tytułu tej inwestycji w zeszłym roku wyniósł minus 5,5 procent.

Kto w 2011 roku zainwestował w nieruchomość, żeby zarabiać na jej najmie, mógł się zawieść. Korzystniej wyszedłby na obligacjach skarbowych lub lokacie bankowej – wynika z najnowszego raportu Open Finance.

Z czego to wynika?

Powody takiej sytuacji są dwa: realny spadek cen mieszkań i wysoka inflacja.

Warto przeczytać: Podatek od najmu mieszkania. Wybierz formę opodatkowania

Indeks cen transakcyjnych mieszkań, obliczony przez ekspertów z Open Finance, spadł w 2011 roku o 4,99 procent. Jednocześnie, podany przez GUS wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych zanotował wzrost o 4,6 procent. – Realny spadek cen mieszkań wyniósł zatem prawie 9,2 procent – zauważa Bernard Waszczyk z Open Finance.

Co więcej: właściciele mieszkań nie mogą podnosić czynszu do zbyt wysokiego poziomu. Analizując obecne stawki najmu z tymi sprzed roku widać, że są one przeciętnie o 1,8 procent. niższe (dane dla Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia). Podwyżka czynszu mogłaby oznaczać utratę najemcy, który może poszukać tańszego mieszkania. 

Trzeba było inwestować w obligacje i depozyty

Więcej zyskali ci, którzy inwestowali w obligacje skarbowe i bankowe depozyty. – Oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich, sprzedawanych w grudniu 2010 i styczniu 2011 roku, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym wynosiło 5,25 procent. Po zapłaceniu podatku i uwzględnieniu inflacji daje to realną stratę w wysokości minus 0,33 procent., a warto pamiętać, że w kolejnym, aktualnym okresie odsetkowym, oprocentowanie wynosi 7,3 procent – tłumaczą analitycy z Open Finance. – Z kolei średnie oprocentowanie lokat bankowych pod koniec 2010 roku sięgało 4,85 procent. W tym przypadku również wystąpiła realna strata, która wyniosła minus 0,77 procent. Skala strat jest jednak mniejsza niż w przypadku mieszkania na wynajem

Ten rok też może nie być dla wynajmujących dobry. – Obecnie wskaźnik rentowności netto wynajmu podliczyliśmy na 4,22 procent – dodaje Waszczyk. – Jest on nieco wyższy niż średnia z lokat bankowych z początku stycznia (4,16 procent), ale najlepiej ponownie wypadają obligacje, które już w pierwszym okresie odsetkowym przyniosą 4,66 procent. netto, a w kolejnym, przy założeniu utrzymania inflacji na zbliżonym poziomie, zysk może sięgnąć nawet 6,3 procent netto.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom