Wynajem mieszkania – na co zwrócić uwagę? Nie popełnij tych błędów, szukając mieszkania do wynajęcia

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wynajem mieszkań - na co zwrócić uwagę?Żeby wynajem mieszkania przebiegł bezproblemowo, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy.
Wynajem mieszkań - na co zwrócić uwagę?Żeby wynajem mieszkania przebiegł bezproblemowo, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy. Andreas160578 (Pixabay.com)
Wynajem mieszkania to czasami niemałe wyzwanie. Nasz praktyczny poradnik pomoże w uniknięciu najczęstszych pułapek.

Wynajem mieszkania może wydawać się prosty, w praktyce jednak na osobę szukającą mieszkania do wynajęcia czyha wiele pułapek. Nieuczciwy właściciel, niejasne zapisy w umowie, wady ukryte lokalu – to tylko początek długiej listy problemów, z jakimi może się spotkać najemca. Żeby ich uniknąć, trzeba wiedzieć, na jakie sygnały ostrzegawcze zwrócić uwagę. Od czego zacząć?

Wynajem mieszkania – porady dla poszukujących

Żeby wynająć wygodne mieszkanie w dobrej lokalizacji i uniknąć kłopotów, warto zachować czujność już na etapie poszukiwań lokum. Przeglądając oferty nieruchomości w serwisach ogłoszeniowych czy mediach społecznościowych, uważnie czytajmy opisy mieszkań – właścicielom zdarza się podawać kluczowe dane (takie jak np. brak mebli w mieszkaniu) na samym końcu ogłoszenia lub ukrywać je w gąszczu mniej istotnych informacji. 

Powszechną praktyką jest też niestety pomijanie w opisie lokalu niewygodnych faktów – na przykład tego, że pokój do wynajęcia jest przechodni albo że w kuchni nie ma okna. Jeśli chcemy oszczędzić sobie niepotrzebnej wyprawy na oglądanie mieszkania, warto uważnie przyglądać się zdjęciom.

– Kiedyś przez nieuwagę prawie wynająłem kawalerkę... bez drzwi łazienkowych – wspomina Krzysztof, student z Warszawy. – Zdjęcia w ogłoszeniu przejrzałem na szybko i niczego dziwnego nie zauważyłem. Przy oglądaniu mieszkania też w pierwszej chwili to przegapiłem – za bardzo byłem skupiony na sprawdzaniu innych rzeczy. Zorientowałem się w ostatniej chwili! A właściciel jeszcze próbował kręcić, że to żaden problem, że przecież można zawiesić zasłonkę...

Zobacz oferty: Mieszkania do wynajęcia

Sygnałem ostrzegawczym przy przeglądaniu ogłoszeń zawsze powinna być podejrzanie niska cena. Jeśli lokum kosztuje znacznie mniej niż inne mieszkania na wynajem w tej samej dzielnicy czy wręcz na tej samej ulicy, najprawdopodobniej coś jest z nim nie tak. Naszą podejrzliwość powinny również wzbudzić oferty, w których nie podano numeru telefonu lub których autor prosi o kontakt na prywatny adres email, z pominięciem formularza kontaktowego w serwisie. Taką formę kontaktu preferują bowiem najczęściej oszuści, którzy w ten sposób unikają zostawiania śladów komunikacji z ofiarą w serwisie ogłoszeniowym.

Nie kupuj kota w worku

Gdy jakieś mieszkanie do wynajęcia już wpadnie nam w oko, pora na kontakt z właścicielem. Niestety, to właśnie na tym etapie poszukiwań wiele osób pada ofiarą oszustów. Popularną metodą wyłudzania pieniędzy jest żądanie od najemcy, żeby zapłacił za samą możliwość obejrzenia lokalu. Tego typu ogłoszenia pojawiają się szczególnie wczesną jesienią, gdy poszukujący mieszkania są bardziej zdesperowani. Takie oferty należy omijać szerokim łukiem – w większości przypadków po otrzymaniu pieniędzy oszust przestaje odbierać telefony, a najemca zostaje z niczym.

Sprawdź: Jak zabezpieczyć mieszkanie, wyjeżdżając na lato?

Z żądaniem takiej opłaty można się również spotkać, korzystając z usług agencji nieruchomości. Firm, które stosują tę praktykę, lepiej unikać – na rynku jest mnóstwo agencji, które pomogą nam znaleźć mieszkanie bez dodatkowych opłat. Przed podjęciem decyzji o współpracy z danym biurem nieruchomości zawsze sprawdzajmy opinie na jego temat w internecie. Przed podpisaniem umowy z taką firmą upewnijmy się też dokładnie, za jakie usługi płacimy. Rzetelny agent powinien:

 • zaprezentować klientowi oferty mieszkań zgodnych z jego oczekiwaniami,
 • pośredniczyć w kontakcie między najemcą a właścicielem,
 • zaprezentować każdy lokal,
 • udzielić pełnej informacji na temat warunków i opłat za wynajem,
 • przygotować niezbędną dokumentację,
 • doradzać w kwestiach formalnych,
 • odpowiadać na wszystkie pytania najemcy,
 • nadzorować podpisanie umowy i innych dokumentów.

Jedyną opłatą, jaką właściciel powinien pobrać od najemcy z góry, jest kaucja. Z reguły stanowi ona równowartość jednego miesięcznego czynszu, choć przy wyjątkowo atrakcyjnych mieszkaniach zdarzają się też kaucje w wysokości dwóch lub trzech czynszów. Co do zasady najemca powinien wpłacić kaucję dopiero w momencie podpisania umowy – zdarzają się jednak właściciele, którzy żądają tych pieniędzy wcześniej. Jeśli zgodzimy się na taki warunek, robimy to na własne ryzyko. W takiej sytuacji najbezpieczniej jest poprosić o pisemne potwierdzenie wpłacenia kaucji. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto przynajmniej jednoznacznie zatytułować przelew – dzięki temu w razie potrzeby będziemy w stanie udowodnić, że właściciel mieszkania otrzymał od nas pieniądze.

Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu mieszkania?

Oglądając mieszkanie na wynajem, osoba zainteresowana lokalem powinna dokładnie przyjrzeć się wszystkim pomieszczeniom. Należy skontrolować przede wszystkim ogólny stan lokalu, jego wyposażenie (zwłaszcza sprzęt AGD i RTV) oraz sprawność instalacji – warto włączyć na próbę światło w każdym pomieszczeniu, puścić wodę z kranu, zapalić kuchenkę itp. Oglądając mieszkanie wiosną czy latem, nie zapomnijmy sprawdzić szczelności okien – będzie to miało duże znaczenie zimą. Sygnałem alarmowym powinny być wszelkie niezgodności między opisem w ogłoszeniu a stanem faktycznym – jeśli np. zamiast kaloryferów zastaniemy grzejniki elektryczne, lepiej sobie takie mieszkanie odpuścić.

Przy oglądaniu lokalu i jego otoczenia warto też jednak zwrócić szczególną uwagę na kilka rzeczy, które mniej doświadczony najemca łatwo może przeoczyć.

 1. Ściany – ciemne plamy w narożnikach czy za meblami, szczególnie w łazience lub kuchni, mogą zapowiadać problemy z pleśnią.
 2. Gniazdka elektryczne – ich ilość i rozmieszczenie wpłynie na nasz komfort mieszkania. Z kolei gniazdka uszkodzone mogą być niebezpieczne i będą wymagały naprawy.
 3. Zamki – jeśli pokoje mają osobne zamki, warto sprawdzić, czy na pewno są sprawne – oraz zapytać, kto ma do nich klucze.
 4. Łóżko – warto choć na chwilę na nim przysiąść. Jeśli trzeszczy ostrzegawczo lub zapada się, mebel nadaje się już tylko do wymiany.
 5. Piecyk gazowy w łazience – sprawdźmy jego sprawność, odkręcając ciepłą wodę. Przy okazji dobrze też zwrócić uwagę na ciśnienie wody – szczególnie na wyższych piętrach.
 6. Hałas – jeżeli w trakcie oględzin dźwięki z sąsiednich mieszkań lub z ulicy są wyraźnie słyszalne, trudno będzie w takim mieszkaniu odpocząć.
 7. Zsyp – jeżeli na klatce schodowej znajduje się czynny zsyp, w mieszkaniu najprawdopodobniej pojawią się karaluchy, pluskwy lub inne owady. Na problemy z owadami może też wskazywać obecność środków owadobójczych w szafkach.
 8. Infrastruktura – w okolicy powinny znajdować się nie tylko sklepy, ale też zakłady fryzjerskie, placówki pocztowe, banki i inne punkty usługowe. Jeśli zabraknie ich w pobliżu mieszkania, załatwienie najprostszej sprawy stanie się problemem.

Oględziny lokalu to także okazja do zadania wszystkich najważniejszych pytań. Warto zapytać m.in. o warunki korzystania z mieszkania, terminy płatności, ponoszenie kosztów ewentualnych napraw oraz opinię właściciela na temat np. przyjmowania gości, palenia w mieszkaniu czy obecności zwierząt. Jeżeli mieszkanie czy pokój do wynajęcia prezentuje nam wyprowadzająca się właśnie osoba, mamy szczęście – warto zapytać o jej doświadczenia. Często dowiemy się w ten sposób rzeczy, których właściciel nigdy nam nie powie!

Umowa najmu mieszkania – co powinna zawierać?

Umowa najmu mieszkania (zawsze w formie pisemnej) powinna regulować wszystkie najistotniejsze kwestie związane z wynajmem, precyzyjnie określając prawa i obowiązki zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Zanim taki dokument podpiszemy, przedtem koniecznie należy upewnić się, że osoba, z którą zawieramy umowę, faktycznie ma prawo do dysponowania lokalem. Zawsze zażądajmy od właściciela okazania aktu własności mieszkania, a jeśli to pełnomocnik właściciela – również odpowiedniego upoważnienia. W przeciwnym razie możemy bowiem paść ofiarą oszustów.

– Właśnie tak straciłam pieniądze – opowiada Magda z Torunia. – Ogłoszenie wyglądało super: tanio, w dobrej lokalizacji, pełne wyposażenie. Kiedy zadzwoniłam, usłyszałam, że chętnych jest bardzo dużo i jeśli chcę mieć to mieszkanie, muszę jeszcze dzisiaj zapłacić kaucję i podpisać umowę. Bardzo mi zależało, więc wypłaciłam ile trzeba z bankomatu i szybko pojechałam na miejsce. Człowiek, który mi otworzył, ciągle mnie popędzał, powtarzał, że spieszy się na jakieś spotkanie. Podsunął mi dokumenty do podpisu, wziął gotówkę i znikł. Dopiero kiedy tydzień później przyjechałam z rzeczami, odkryłam, że to był oszust! Prawdziwy właściciel nie miał pojęcia, kim jestem. Zostałam bez pieniędzy i bez mieszkania...

Kiedy kwestie własności zostaną już rozstrzygnięte, uważnie przeczytajmy całą umowę wraz z ewentualnymi załącznikami. Muszą się w niej znaleźć przede wszystkim:

 • dane osobowe obu stron,
 • kwota czynszu i wszystkich innych opłat,
 • kwota kaucji i warunki jej zwrotu,
 • terminy płatności,
 • czas trwania umowy,
 • prawa i obowiązki obu stron (w tym m.in. odpowiedzialność finansowa za usterki i możliwość dokonywania niewielkich zmian wystroju, np. pomalowania ścian),
 • termin i zasady wypowiedzenia umowy,
 • dodatkowe zasady dotyczące wynajmu (np. cisza nocna),
 • data i miejsce zawarcia umowy wraz z podpisami obu stron.

Coraz częściej stosowanym dodatkiem do umowy najmu mieszkania jest protokół zdawczo-odbiorczy. W dokumencie tym dokonuje się spisu zawartości mieszkania (mebli, sprzętów itd.) wraz z podaniem stanu poszczególnych przedmiotów. Odnotowuje się w nim również ewentualne mankamenty takie jak pęknięcia na ścianach, wypaczone drzwiczki szafek itp. Dla najemcy to dobra wiadomość – dzięki protokołowi właściciel nie będzie mógł żądać od lokatora pieniędzy za naprawę czegoś, co od początku było uszkodzone. Dla większej pewności protokół można też uzupełnić o zdjęcia, na których uwiecznimy wszelkie usterki.

Dodatkowo w umowie lub protokole zdawczo-odbiorczym warto zawrzeć jeszcze dwie informacje: stan liczników mediów w dniu przekazania mieszkania oraz liczbę wydanych kluczy. Pozwoli to w przyszłości rozwiać wszelkie ewentualne wątpliwości w kwestii m.in. płatności za lokal.

Wynajem mieszkania – znaj swoje prawa

Na koniec warto przedstawić garść praktycznych porad, dzięki którym wynajem mieszkania będzie przebiegał bezproblemowo. Przede wszystkim należy pamiętać, że wprowadzenie do umowy jakichkolwiek zmian (np. wysokości czynszu czy długości okresu wypowiedzenia) wymaga formy pisemnej – zwykle aneksu do umowy. Żadne ustalenia ustne nie są w przypadku umowy najmu mieszkania wiążące. Nie mamy też obowiązku przestrzegania żadnych dodatkowych regulaminów zachowania w lokalu, jeżeli informacja o takim obowiązku nie znalazła się w umowie.

Przeczytaj też: Umowa najmu mieszkania a RODO

Dobrze również znać swoje prawa. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że właściciel mieszkania nie ma prawa wchodzić do niego bez zapowiedzi, otwierając drzwi własnym kluczem. Nie wolno mu również przychodzić do mieszkania w celu kontroli czy dokonania jakichś ustaleń, jeżeli wcześniej nie uzgodni z nami terminu wizyty.

Najemca ma także prawo wyznaczyć właścicielowi termin usunięcia powstałych w lokalu usterek. Jeśli np. zepsuje się pralka, a właściciel mimo upływu tego terminu nie rozwiązał problemu, lokator ma prawo samodzielnie dokonać napraw i obciążyć kosztami wynajmującego. Warto jednak pamiętać, że konflikt z właścicielem zwykle bardzo trudno jest wygrać – jeżeli tego typu problemy się powtarzają, najlepiej zacząć rozglądać się za nowym mieszkaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom