Pierwszy kwartał 2014 r. to udany okres dla deweloperów mieszkaniowych

Ewa Wieczorska, Emmerson Realty S.A. www.strefynieruchomosci.blog.pl
Topniejące oferty deweloperówPierwszy kwartał 2014 r. to udany okres dla deweloperów mieszkaniowych
Topniejące oferty deweloperówPierwszy kwartał 2014 r. to udany okres dla deweloperów mieszkaniowych sxc.hu
Pierwszy kwartał tego roku wbrew obawom wielu uczestników rynku, które związane są z koniecznością dysponowania przez klienta 5%-owym wkładem własny, okazał się kolejnym udanym okresem dla większości deweloperów mieszkaniowych.

Bardzo dobre wyniki sprzedażowe, które zanotowano w ostatnich miesiącach, oznaczały szybki ubytek dostępnej oferty. A to z kolei przekładało się na gorszą pozycję negocjacyjną osób, które rozglądają się za swoim nowym lokum, a także na ich coraz bardziej ograniczony wybór. Przeprowadzone raporty udowadniają, iż na koniec I kwartału 2014 roku wszyscy ci, którzy poszukują mieszkania na pięciu najbardziej dynamicznych rynkach pierwotnych mieli do wyboru o ok. 5% mniej ofert niż jeszcze na koniec 2013 roku.

Zobacz również: Światło w tunelu - jak wygląda rynek nieruchomości w Polsce 

Druga strona medalu

Z drugiej strony liczba mieszkań, które znajdują się w ofercie rynkowej nie stopniała w każdym z analizowanych miast. Można już powiem wskazać rynki, gdzie dotychczasowa tendencja spadkowa w zakresie dostępnej podaży została zahamowana, a nawet odwrócona. Deweloperzy, którzy nie mają problemów z komercjalizowaniem swoich dotychczasowych inwestycji z dużo większym rozpędem niż w poprzednich kwartałach zdecydowali się na wprowadzenie na rynek nowych inwestycji. Poznań doprowadził dzięki temu do wzrostu podaży o 1/5 kw/kw. We Wrocławiu mieszkania w nowych inwestycjach wprowadzanych na rynek w pierwszych miesiącach 2014 roku zastąpiły z powodzeniem wyprzedzane w tym samym czasie.

Oferta deweloperów maleje wciąż w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. W stolicy Małopolski tempo spadku dostępnej oferty mocno przyspieszyło w ujęciu kwartalnym. Różnica między liczbą oferowanych mieszkań w Krakowie i we Wrocławiu zmniejszyła się do wyjątkowo małego poziomu na tle ostatnich lat. Sytuację powinien poprawić wysyp nowych inwestycji, jakie spodziewamy się zobaczyć na krakowskim rynku pierwotnym w II kw. 2014 r. 

Warto przeczytać: Gromadzimy środki na wkład własny. Jeśli się postarasz zrobisz to w 20 miesięcy 

Deweloperzy w momencie planowania nowych inwestycji liczą na to, iż klientów do dalszych zakupów zachęcać będą w dalszym ciągu rekordowo niskie stopy procentowe. Spore nadzieje wiążą także z nowymi, wyższymi limitami cenowymi w programie "Mieszkanie dla Młodych". Tymczasem z rynku kredytów hipotecznych dobiegają równocześnie dobre, jak i złe wieści.

To też cię zainteresuje: GUS: w budowie pod koniec marca było 691,3 tys. mieszkań 

- Sytuacja klientów z wysokim wkładem własnym wynoszącym 25% uległa poprawie, gdyż w kwietniu przeciętna marża tego rodzaju kredytów zmniejszyła się z 1,72 do 1,7 proc. Marże dla osób z niskim wkładem własnym przestały rosnąć. Tymczasem na podwyżkę marż zdecydował się PKO BP, co jest o tyle istotne, iż bank ten jest jednym z najpopularniejszych wśród osób sięgających po dopłaty w programie "Mieszkanie dla Młodych". Jak obliczyliśmy spowodowało to wzrost średniej marży kredytów udzielanych w ramach tego programu z 1,96 proc. do 2 proc. - podaje Expander. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom