Październikowy ranking kredytów hipotecznych

Jacek Szydłowski, comperia.pl
Pieniądze Kredyt na własne mieszkanie? Oprocentowanie najtańszych obecnie ofert nieznacznie przekracza 6 proc.
Pieniądze Kredyt na własne mieszkanie? Oprocentowanie najtańszych obecnie ofert nieznacznie przekracza 6 proc. Jacek Świerczyński
W ostatnim czasie dostępność kredytów hipotecznych została mocno ograniczona. Na skutek obowiązujących regulacji, znalezienie atrakcyjnej oferty wymaga sporego wysiłku. Październikowy ranking kredytów ułatwia to zadanie.

Obowiązujące rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego spowodowały, że od ponad roku rynek kredytów mieszkaniowych coraz bardzie się kurczy – spada liczba nowo podpisywanych umów.

– Szczególnie widoczne jest to w przypadku zobowiązań walutowych, które niegdyś stanowiły podstawę akcji kredytowej banków działających w naszym kraju – ocenia Jacek Kasperczyk, ekspert Comperia.pl. – Obecnie zdecydowana większość kredytów hipotecznych udzielana jest w złotówkach.

Z informacji opublikowanych przez Związek Banków Polskich wynika, że w II kwartale tego roku blisko 95 proc. nowych umów kredytowych dotyczyła zobowiązań w złotówkach.

Zobacz również: Kredyty: mniej biurokracji i większa zdolność kredytowa 

Analitycy sprawdzili, jaki bank oferuje najlepsze warunki takiego kredytu. Do porównania przyjęto następujące kryteria: kwota kredytu 400 tys. złotych, LTV = 75 proc. (LTV – współczynnik określający poziom różnicy pomiędzy wysokością kredytu, a wartością nieruchomości, która jest zabezpieczeniem), okres kredytowania 30 lat.

Okazuje się, że klient zainteresowany kredytem hipotecznym w walucie rodzimej najlepszą ofertę znajdzie teraz w kilku bankach: Deutsche Banku, Citi Handlowym, PKO BP oraz w Credit Agricole. We wszystkich tych instytucjach średnia rzeczywista stopa oprocentowania kredytu nie przekracza poziomu 6,40 proc.

– Na uwagę zasługują propozycje Deutsche Banku i Citi Handlowego, w przypadku których RRSO przyjmuje wartość poniżej 6,30 proc. – dodaje Kasperczyk. – Ponieważ od poziomu RRSO zależą całkowite koszty danego kredytu, jest to dość istotna różnica.

Od września sytuacja na rynku kredytów hipotecznych nie zmieniła się znacząco

Podobnie wyglądają oferty dostępne na rynku oraz poziom oprocentowania takich zobowiązań. W ostatnim czasie pojawiło się sporo informacji na temat możliwej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeśli tak się stanie, będzie to dobra wiadomość dla osób posiadających kredyty w złotówkach, gdyż comiesięczne raty ich zobowiązań spadną. Analitycy oczekują również rozluźnienia rekomendacji KNF, co powinno ułatwić uzyskanie kredytu hipotecznego. 

Ranking kredytów hipotecznych

Październikowy ranking kredytów hipotecznych

Warto wiedzieć: Wzrośnie nasza zdolność kredytowa? Nowa Rekomendacja T 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom