Opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów w górę

redakcja.regiodom
- Ceny działek przez ostatnie dziesięć lat wzrosły znacznie - twierdzi Janusz Tyrała- Ceny działek przez ostatnie dziesięć lat wzrosły znacznie - twierdzi Janusz Tyrała
- Ceny działek przez ostatnie dziesięć lat wzrosły znacznie - twierdzi Janusz Tyrała- Ceny działek przez ostatnie dziesięć lat wzrosły znacznie - twierdzi Janusz Tyrała fot. Wojciech Alabrudziński
We Włocławku skończyły się bonifikaty dla użytkowników działek, którzy decydują się na wykup.Tymczasem opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów rosną.

We Włocławku, podobnie jak w innych miastach, wzrosły ostatnio opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów. I to mocno. Opłata za użytkowanie 50-arowej działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym w Michelinie wzrosła z 83,40 zł do 589 zł.

Jak tłumaczą urzędnicy, opłaty podniesiono, bo ceny gruntów wzrosły. - Dziesięć lat temu za metr kwadratowy w Michelinie płaciło się piętnaście, dwadzieścia złotych - mówi Janusz Tyrała, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami we włocławskim magistracie. - Obecnie ceny działek w tej dzielnicy to sto, dwieście złotych.

- Opłaty za użytkowanie wieczyste wynikają z ustawy o gospodarce gruntami - wyjaśnia Andrzej Sołtysiak z Biura Prasowego Urzędu Miasta we Włocławku. - W zależności od funkcji i przeznaczenia gruntu opłata wynosi od jednego promila do trzech procent jego wartości. W przypadku terenów przeznaczonych na cele mieszkalne to jeden procent.

Zgodnie z prawem, opłata za wieczyste użytkowanie gruntów może być zmieniona raz w roku. Ponieważ wiąże się to z wyceną gruntów, a jest to przedsięwzięcie kosztowne, zwykle dokonuje się tego co kilka lat. Wyceny dokonują na zlecenie Urzędu Miasta rzeczoznawcy majątkowi. Kto nie zgadza się z nową decyzją, może odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Czy jest możliwość uniknięcia ciągle rosnącej opłaty? Taką możliwość daje przekształcenie prawa do użytkowania wieczystego w prawo własności. Do niedawna przepisy gwarantowały minimum 50-procentową bonifikatę wszystkim użytkownikom wieczystym gruntów, na których stoją domy, pod warunkiem, że działka była wykorzystywana na cele mieszkaniowe przed 5 grudnia 1990 r. Wyższa, 90-procentowa przysługi- wała w sytuacji, gdy dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekroczył przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Ale możliwości wykupu z bonifikatą skończyły się 9 sierpnia. Teraz żadne ulgi nie przysługują. Jednak w dalszym ciągu, już na mniej korzystnych zasadach, można dokonywać przekształceń. By zostać właścicielem, gruntu trzeba złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta wniosek wraz z dokumentami, m.in. kopią aktu notarialnego i wypisem z księgi wieczystej.

Małgorzata Goździalska 

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom