Opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów w górę

redakcja.regiodom
- Ceny działek przez ostatnie dziesięć lat wzrosły znacznie - twierdzi Janusz Tyrała- Ceny działek przez ostatnie dziesięć lat wzrosły znacznie - twierdzi Janusz Tyrała
- Ceny działek przez ostatnie dziesięć lat wzrosły znacznie - twierdzi Janusz Tyrała- Ceny działek przez ostatnie dziesięć lat wzrosły znacznie - twierdzi Janusz Tyrała fot. Wojciech Alabrudziński
We Włocławku skończyły się bonifikaty dla użytkowników działek, którzy decydują się na wykup.Tymczasem opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów rosną.

We Włocławku, podobnie jak w innych miastach, wzrosły ostatnio opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów. I to mocno. Opłata za użytkowanie 50-arowej działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym w Michelinie wzrosła z 83,40 zł do 589 zł.

Jak tłumaczą urzędnicy, opłaty podniesiono, bo ceny gruntów wzrosły. - Dziesięć lat temu za metr kwadratowy w Michelinie płaciło się piętnaście, dwadzieścia złotych - mówi Janusz Tyrała, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami we włocławskim magistracie. - Obecnie ceny działek w tej dzielnicy to sto, dwieście złotych.

- Opłaty za użytkowanie wieczyste wynikają z ustawy o gospodarce gruntami - wyjaśnia Andrzej Sołtysiak z Biura Prasowego Urzędu Miasta we Włocławku. - W zależności od funkcji i przeznaczenia gruntu opłata wynosi od jednego promila do trzech procent jego wartości. W przypadku terenów przeznaczonych na cele mieszkalne to jeden procent.

Zgodnie z prawem, opłata za wieczyste użytkowanie gruntów może być zmieniona raz w roku. Ponieważ wiąże się to z wyceną gruntów, a jest to przedsięwzięcie kosztowne, zwykle dokonuje się tego co kilka lat. Wyceny dokonują na zlecenie Urzędu Miasta rzeczoznawcy majątkowi. Kto nie zgadza się z nową decyzją, może odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Czy jest możliwość uniknięcia ciągle rosnącej opłaty? Taką możliwość daje przekształcenie prawa do użytkowania wieczystego w prawo własności. Do niedawna przepisy gwarantowały minimum 50-procentową bonifikatę wszystkim użytkownikom wieczystym gruntów, na których stoją domy, pod warunkiem, że działka była wykorzystywana na cele mieszkaniowe przed 5 grudnia 1990 r. Wyższa, 90-procentowa przysługi- wała w sytuacji, gdy dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekroczył przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Ale możliwości wykupu z bonifikatą skończyły się 9 sierpnia. Teraz żadne ulgi nie przysługują. Jednak w dalszym ciągu, już na mniej korzystnych zasadach, można dokonywać przekształceń. By zostać właścicielem, gruntu trzeba złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta wniosek wraz z dokumentami, m.in. kopią aktu notarialnego i wypisem z księgi wieczystej.

Małgorzata Goździalska 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom