Niska zdolność kredytowa? Możesz wziąć kredyt pod zastaw działki. Sprawdź, na czym to polega

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Kredyt pod zastaw działki to rozwiązanie dla posiadaczy gruntu, którzy mają problem z uzyskaniem finansowania w banku.
Kredyt pod zastaw działki to rozwiązanie dla posiadaczy gruntu, którzy mają problem z uzyskaniem finansowania w banku. Wojciech Matusik / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Niewystarczająca zdolność kredytowa może skutecznie zablokować plany zakupu mieszkania czy budowy domu. Gdy bank nie chce udzielić kredytu hipotecznego czy kredytu budowlanego, rozwiązaniem może się okazać kredyt pod zastaw działki, który pozwala użyć gruntu jako wkładu własnego.

Spis treści

Jak zdolność kredytowa utrudnia zakup mieszkania i budowę domu?

Większość osób decydujących się na zakup mieszkania lub budowę domu nie jest w stanie sfinansować inwestycji w całości z własnej kieszeni. Najczęściej konieczne jest wsparcie banku w postaci:

Przed pożyczeniem pieniędzy bank ocenia zdolność kredytową klienta, a więc jego zdolność do spłaty zobowiązania. Jeśli uzna, że jest ona niewystarczająca, nie przyzna kredytu. Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników (m.in. wiek kredytobiorcy, forma zatrudnienia, historia kredytowa), ale najważniejsze są dochody oraz wydatki osoby wnioskującej o kredyt.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej jest podwyższenie wkładu własnego. Wyższy wkład własny sprawia, że pożycza się od banku mniej pieniędzy, co ułatwia późniejszą spłatę.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Na czym polega kredyt pod zastaw działki?

Wkład własny przy kredycie na ogół ma postać pieniężną. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby jako wkładu własnego użyć działki. Grunt – jako wartościowa nieruchomość – staje się dla banku zabezpieczeniem na wypadek niewypłacalności kredytobiorcy. Korzyść dla klienta jest znaczna – zastawiając działkę, zwiększa on swoje szanse na uzyskanie kredytu.

– Jeśli posiadasz działkę i chcesz na niej zbudować dom, to możesz zgłosić ją w banku jako swój wkład własny. W przypadku innej działki, np. której ma się współwłasność, może ona stanowić dodatkowe zabezpieczenie kredytu i pod jej zastaw możesz zaciągnąć kredyt na realizację planowanej inwestycji. Taka decyzja nie tylko zwiększa zdolność kredytową, ale także wiarygodność klienta w banku – wyjaśnia Wojciech Rynkowski, ekspert Extradom.pl.

Taki kredyt może wziąć każda osoba fizyczna będąca właścicielem lub współwłaścicielem działki (w tym drugim przypadku wymagana będzie oczywiście zgoda pozostałych współwłaścicieli). Kredyt może zostać udzielony nawet na 80 proc. wartości działki. Wartość gruntu ocenia rzeczoznawca majątkowy. Trzeba pamiętać, że przy takim kredycie, tak samo jak przy zwykłym kredycie hipotecznym, bank oczekuje odpowiedniego poziomu zarobków i stabilnej sytuacji finansowej.

Warto dodać, że kredyt pod zastaw działki to produkt, który nie wszystkie instytucje finansowe oferują. Jest on jednak dostępny w większości głównych banków działających w Polsce.

Jaka działka może stać się wkładem własnym?

Przy kredycie pod zastaw działki rolę wkładu własnego może pełnić dowolny typ gruntu, a więc m.in. działka budowlana, rolna, rekreacyjna, inwestycyjna, siedliskowa, leśna itp. Nie znaczy to jednak, że wszystkie działki równie dobrze się do tej roli nadają.

Trzeba bowiem pamiętać, że dla banku liczy się w zasadzie wyłącznie wartość gruntu, ta zaś zależy m.in. od jego przeznaczenia. Wynika z tego, że działka budowlana czy działka inwestycyjna lepiej nada się na wkład własny, gdyż z jej ewentualnej sprzedaży bank może uzyskać wyższą kwotę. Z kolei działka leśna czy działka siedliskowa będą na ogół warte znacznie mniej i może być trudniej dostać z ich pomocą kredyt.

Kredyt pod zastaw działki – dokumenty i formalności

Formalności związane z kredytem czy pożyczką pod zastaw działki mogą różnić się nieco w zależności od banku. Ogółem jednak procedura jest taka sama, jak przy innych produktach finansowych:

 1. Wybierz spośród ofert banków najkorzystniejszą i sprawdź, jakie dokumenty musisz zgromadzić.
 2. Zbierz wszystkie wymagane dokumenty.
 3. Złóż wniosek o kredyt pod zastaw działki.
 4. Poczekaj na rozpatrzenie wniosku.
 5. Po otrzymaniu decyzji pozytywnej podpisz z bankiem umowę i czekaj na środki.

Również lista dokumentów do zgromadzenia może być nieco inna w każdym banku. Ogółem jednak najczęściej wymagane dokumenty to:

 • dokument poświadczający własność działki (akt notarialny),
 • opinia rzeczoznawcy majątkowego wyceniającego grunt (operat szacunkowy),
 • numer działki,
 • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli uchwalono MPZP),
 • zaświadczenie o warunkach zabudowy (zwykle wymagane, gdy nie ma MPZP),
 • wypis z rejestru gruntów plus mapka ewidencyjna,
 • odpis z księgi wieczystej nieruchomości.

Dodatkowo klient będzie musiał zwykle przedstawić bankowi dokumenty potrzebne do oceny zdolności kredytowej, a więc m.in. zaświadczenie o zarobkach, umowę o pracę, wyciąg z konta bankowego itp.

Co się stanie, jeśli kredytobiorca nie spłaci zobowiązania?

W przypadku kredytu pod zastaw działki ziemia staje się zabezpieczeniem dla banku. Działa to tak samo, jak w przypadku ustanowienia hipoteki np. na domu czy mieszkaniu. Klient pozostaje właścicielem gruntu i dopóki terminowo spłaca zobowiązanie, nie ma się czym martwić. Jeśli jednak kredytobiorca przestanie płacić i wpadnie w kłopoty finansowe, działka przejdzie na własność banku.

Należy pamiętać, że jest to zawsze ryzyko dla wnioskującego o finansowanie. Choć dla banku jest to solidne zabezpieczenie, to jeśli pojawią się problemy ze spłatą kredytu, instytucja ta przejmie nasz grunt – ostrzega ekspert Extradom.pl.

Sprawdź: Budżet domowy – jak go planować?

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom