Spis treści
Jak przygotować wiśnie na domowe przetwory?
Wiśnie należy dokładnie oczyścić przed przetwarzaniem. Najlepiej umieścić owoce w dużym naczyniu z zimną wodą z dodatkiem łyżeczki sody oczyszczonej. Po umyciu wiśni w tym roztworze dokładnie wypłuczmy je pod kranem. Nie można trzymać wiśni długo w wodzie, żeby nią nie nasiąkły. Następnie pozbądźmy się listków oraz ogonków. Teraz warto je wydrylować, jeśli taka informacja pojawia się w przepisie. Możemy to zrobić przy pomocy drylownicy lub słomki do napojów. Wystarczy umieścić słomkę w miejscu oderwanego ogonka i mocno nacisnąć. Pestka powinna łatwo dać się wypchnąć. Pestki można też usunąć, nacinając każdy owoc ostrym nożykiem.

Zanim zaczniemy przygotowywać domowe przetwory z wiśni, koniecznie przetestujmy ich smak. Owoce umyjmy bezpośrednio przed wykorzystaniem ich do przetworów. Ogonki usuńmy już po umyciu owoców, ponieważ ich obecność zapobiega wypływaniu soku z wiśni podczas ich mycia.
Wiśnie w syropie. Najlepszy przepis na owoce do zimowych ciast i deserów
Wiśnie w półsłodkim syropie świetnie nadają się m.in. do pysznych gofrów, lodów i ciast. Podsuwamy sprawdzony i prosty przepis na zachowanie smaku tych lipcowych owoców na dłużej.
Składniki:
- 2 kg wiśni,
- 500 g cukru,
- 100-150 ml wody.
Wiśnie w syropie krok po kroku:
- Dokładnie umyte, pozbawione ogonków, wydrylowane wiśnie włóżmy do dużego naczynia i zasypmy cukrem.
- Następnego dnia odlejmy do garnka sok z wiśni, który zgromadził się w naczyniu.
- Owoce delikatnie przełóżmy do dokładnie umytych i wyparzonych słoików.
- Nie ugniatajmy wiśni, żeby nie straciły pierwotnego kształtu, zostawmy też w słoikach trochę wolnej przestrzeni.
- Następnie zagotujmy sok pozyskany z wiśni.
- Jeśli soku nie jest zbyt dużo, dolejmy do niego filtrowana wodę, wymieszajmy i doprowadźmy do wrzenia.
- Zalejmy wrzątkiem owoce, zostawiając na górze słoika ok. 1,5 cm wolnej przestrzeni.
- W kolejnym kroku mocno zamknijmy wszystkie słoiki.
- Czas na pasteryzację. Dno szerokiego garnka wyłóżmy bawełnianą ściereczką i ustawmy na niej słoiki w małej odległości od siebie, ale tak, żeby się nie stykały.
- Wlejmy wodę do garnka, aby sięgała do ok. 3/5 wysokości słoików.
- Ustawmy palnik na średnią moc i doprowadźmy wodę do wrzenia.
- Następnie zmniejszmy moc grzania i pasteryzujmy słoiki z kompotem przez 15-20 minut.
- Wyłączmy kuchenkę i delikatnie wyjmijmy słoiki z garnka. Po pasteryzacji denka powinny być wklęsłe.
- Słoiki ustawmy zakrętkami do dołu na stole czy kuchennym blacie.
- Po ostygnięciu umieśćmy gotowe przetwory w suchym i zacienionym miejscu. Smacznego!
Wykorzystaj prosty przepis na domową konfiturę z wiśni
Aromatyczna konfitura wiśniowa idealnie sprawdzi się w deszczowe i mroźne popołudnia. Doskonale komponuje się z lodami, goframi, świeżym pieczywem oraz jako dodatek do ciast. Podsuwamy prosty i niezawodny przepis na pyszną domową konfiturę z wiśni.
Składniki:
- 2 kg wiśni,
- 1,4 kg cukru,
- 130 ml wody.
Przygotowanie: umyte, pozbawione szypułek i wydrylowane wiśnie wkładamy do dużego naczynia i zasypujemy dwoma szklankami cukru. Następnego dnia gotujemy w garnku pozostały cukier, dokładnie wymieszany z wodą. Na powierzchni może pojawić się piana, której trzeba się pozbyć. Do gotującego się syropu dodajemy wiśnie z cukrem i sokiem, który powstał w naczyniu. Wiśnie podgotowujemy i delikatnie mieszamy, żeby nie przywarły do dna garnka. Po ok. godzinie woda powinna odparować. W kolejnym kroku gorącą konfiturę przekładamy do dokładnie umytych i wyparzonych słoików o pojemności 200-300 ml. Konsystencja konfitury powinna być bardzo gęsta. W kolejnym kroku pasteryzujemy słoiki w garnku przez ok. 15 minut, w taki sam sposób, jak owoce w syropie. Na pasteryzacji denka powinny być wklęsłe. Słoiki ustawiamy zakrętkami do dołu na stole czy kuchennym blacie. Po ostygnięciu umieszczamy gotową konfiturę w suchym i zacienionym miejscu.
Aromatyczna wiśniówka. Zobacz, jak zrobić nalewkę z wiśni
Nalewka z wiśni świetnie sprawdzi się w długie jesienno-zimowe wieczory. Możemy raczyć nią gości i stosować jako trunek prozdrowotny. Ten domowy napój alkoholowy spożywany w niewielkich ilościach pomaga obniżyć ciśnienie krwi, poprawia krążenie i wspiera pracę serca. Sprawdź, jak łatwo możesz zrobić w domu aromatyczną wiśniówkę.
Składniki:
- ok. 2 kg wiśni,
- 1 litr spirytusu 95 proc.,
- 1 litr wódki,
- 550 g cukru.
Instrukcja przygotowania nalewki z wiśni:
- Dokładnie umyte, pozbawione ogonków i wydrylowane wiśnie umieszczamy w dużym szklanym słoju.
- W kolejnym kroku zalewamy je spirytusem, zakręcamy słój i odstawiamy naczynie na minimum 2-3 tygodnie w ciemne i ciepłe miejsce.
- Czas na macerację. Regularnie potrząsamy słojem, żeby owoce dobrze wymieszały się z alkoholem oraz za każdym razem na moment otwieramy słój. Najlepiej robić to co dwa dni.
- Po kilku tygodniach starannie odsączamy płyn i przelewamy go do umytego i wyparzonego naczynia szklanego, po czym szczelnie je zamykamy.
- Do słoja z wiśniami dodajemy cukier i zalewamy owoce wódką. Mocno kołyszemy naczyniem i ponownie odstawiamy je w ciemne i ciepłe miejsce na 2-3 tygodnie.
- W kolejnym kroku przecedzamy wiśnie za pomocą bibuły filtracyjnej lub gazy.
- Pozyskany alkohol przelewamy do naczynia z nalewką, którą uzyskaliśmy wcześniej, a całość dokładnie mieszamy.
- Gotową nalewkę z wiśni przelewamy do butelek i mocno zamykamy.
- Butelki z aromatyczną wiśniówką ustawiamy w ciemnym chłodnym miejscu. Po kilku tygodniach osoby pełnoletnie mogą już testować aromatyczną nalewkę z wiśni.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?