Na termomodernizacji domu możesz zaoszczędzić blisko 13–24 tys. zł rocznie. Zobacz wyliczenia ekspertów od ociepleń

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Termomodernizacja domu pozwala znacząco obniżyć rachunki za ciepło i zmniejszyć zużycie opału. Na zdjęciu dom typu kostka.
Termomodernizacja domu pozwala znacząco obniżyć rachunki za ciepło i zmniejszyć zużycie opału. Na zdjęciu dom typu kostka. materiały prasowe ISOVER
Termomodernizacja domu, zwłaszcza budynku z czasów PRL-u, przynosi wymierne oszczędności dzięki niższemu zużyciu ciepła. Eksperci marki ISOVER sprawdzili, o ile mniej zapłaci rocznie za ogrzewanie osoba, która kompleksowo ociepli dom. Jak się okazuje, zapotrzebowanie na energię może spaść nawet o 70 procent.

Spis treści

Termomodernizacja domu obniża koszty ogrzewania. Zużycie energii spada nawet o 70 procent

Miliony domów jednorodzinnych w Polsce to budynki pozbawione jakiegokolwiek ocieplenia. Jest tak szczególnie w przypadku budynków stawianych w czasach PRL-u. Używając metafory, można powiedzieć, że właściciele takich domów palą w piecu banknotami – z nieocieplonych obiektów ucieka ogromnie dużo ciepła, przez co koszty ogrzewania są bardzo wysokie. Dodatkowo budynki takie spalają więcej opału, a więc i generują dużo smogu.

– To ogromna strata nie tylko dla pojedynczych gospodarstw domowych, ale również całej gospodarki. Co roku w powietrze ulatują miliardy złotych, które można byłoby przeznaczyć na ważne cele istotne dla indywidualnych właścicieli, jak i dla kraju, np. na modernizację sieci energetycznej. Co ważne, te straty zwiększają się wraz ze wzrostem cen każdej tony węgla czy metra sześciennego gazu – zauważa Henryk Kwapisz, Dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Grupy Saint-Gobain.

Przed termomodernizacją domu właścicieli często powstrzymuje wysoki koszt takiego przedsięwzięcia. Nie myślą oni jednak o tym, że taka inwestycja szybko się zwraca. Jak obliczyli eksperci marki ISOVER, kompleksowa termomodernizacja domu może obniżyć zapotrzebowanie na energię cieplną aż o 66–70 proc., przynosząc oszczędności liczone w tysiącach złotych. Żeby nie być gołosłownym, poniżej przedstawiamy wyliczenia dla dwóch popularnych typów domów z PRL-u: znanej z miast tzw. kostki oraz popularnego na wsi domu typu stodoła.

PRL-owski dom typu kostka – jakie oszczędności da ocieplenie?

Tzw. kostki chętnie budowano w Polsce w latach 70. i 80. XX w. Te piętrowe budynki często do dziś są pozbawione jakiegokolwiek ocieplenia. Eksperci ISOVER wzięli pod lupę typowy dom typu kostka z dwufunkcyjnym kotłem gazowym i centralnym ogrzewaniem, zamieszkały przez 4 osoby.

Rocznie taki budynek ma zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody na poziomie od ok. 53000 do ok. 60000 kWh (w zależności od użytych materiałów). Zapotrzebowanie to można jednak ograniczyć o 68–73 proc. dzięki kompleksowej termomodernizacji.

Według ekspertów termomodernizacja domu typu kostka pozwala zaoszczędzić:

  • 10 700–12 800 zł rocznie – przy kompleksowej termomodernizacji przy użyciu wełny mineralnej (ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu i stropu nad piwnicą, wymiana stolarki zewnętrznej),
  • 7 900–10 000 zł rocznie – przy ociepleniu tylko ścian zewnętrznych i dachu,
  • 8 100–10 200 zł rocznie – przy ociepleniu ścian i wymianie stolarki,
  • 1500 zł rocznie – przy ociepleniu wyłącznie dachu.

– Izolacja przegród zewnętrznych ma zasadnicze znaczenie dla wysokości opłat, które właściciele domów jednorodzinnych ponoszą za ogrzewanie. Powinniśmy o tym pamiętać, tym bardziej, że czasy taniego paliwa się skończyły. Ogrzewanie domu bez ocieplonych przegród zewnętrznych jest tak samo nieefektywne, jak pieczenie ciasta w otwartym piekarniku – podkreśla Kwapisz.

dom stodoła
Dom typu stodoła, często spotykany na wsiach i przedmieściach. materiały prasowe ISOVER

Termomodernizacja domu typu stodoła – ile można zaoszczędzić na cieple?

Dom typu stodoła to popularny swego czasu na wsi i na terenach podmiejskich budynek parterowy z poddaszem, pozbawiony piwnicy, kryty na ogół dachówką ceramiczną i zwykle nieocieplony. Eksperci ISOVER przyjrzeli się efektom termomodernizacji takiego domu zamieszkałego przez 3 osoby, wyposażonego w kocioł na węgiel kamienny, centralne ogrzewanie i bojler elektryczny do podgrzewania wody.

Jak obliczono, roczne zapotrzebowanie domu typu stodoła na energię cieplną to ok. 79000–88000 kWh/rok. Kompleksowa termomodernizacja pozwala jednak obniżyć je o 66–70 proc., przynosząc znaczną ulgę domowemu budżetowi.

Eksperci podają, że termomodernizacja domu typu stodoła pozwala zaoszczędzić:

  • 20 000–23 700 zł rocznie – przy kompleksowym ociepleniu całego budynku przy użyciu wełny mineralnej (ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu i stropu nad piwnicą, wymiana stolarki zewnętrznej),
  • 15 600–19 500 zł rocznie – przy termomodernizacji jedynie ścian zewnętrznych i dachu,
  • 11 600–15 400 zł rocznie – przy ociepleniu tylko ścian zewnętrznych,
  • 4 300 zł rocznie – przy ociepleniu jedynie dachu.

– Problem nieocieplonych domów jednorodzinnych dotyczy całej Polski – zarówno dużych miast, jak też mniejszych miejscowości i wsi. Ich ogrzewanie przy obecnym stanie technicznym wiąże się z ogromnymi stratami energii, a co za tym idzie, również pieniędzy – podkreśla Ewa Bryś, ekspert ISOVER.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom