Przyjęto zmiany w ustawie o efektywności energetycznej

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Ogrzewanie i klimatyzacja budynkówPoprawa efektywności energetycznej budynków, lepsze powiązania między systemami energetycznymi a miejskimi sieciami ciepłowniczymi, zwiększenie udziału OZE oraz efektywne wykorzystywanie ciepła i chłodu to podstawowe założenia nowej strategii unijnej.
Ogrzewanie i klimatyzacja budynkówPoprawa efektywności energetycznej budynków, lepsze powiązania między systemami energetycznymi a miejskimi sieciami ciepłowniczymi, zwiększenie udziału OZE oraz efektywne wykorzystywanie ciepła i chłodu to podstawowe założenia nowej strategii unijnej. Aquatherm
Ogrzewanie i klimatyzowanie budynków pochłaniają połowę zużywanej energii. Tylko jedna piąta tego zużycia pochodzi ze źródeł odnawialnych. Nowa europejska strategia ma to zmienić. W Polsce też zaczną obowiązywać nowe standardy dotyczące ogrzewania.

Komisja Europejska już w lutym opublikowała dokument EU Heating and Cooling Strategy. To pierwszy tego rodzaju program dotyczący zagadnień ogrzewania i chłodzenia w budynkach. Ma on na celu zwiększanie efektywności energetycznej w nowo budowanych nieruchomościach oraz termomodernizację tych już istniejących. Nadchodzi czas na realizację punktów zawartych w dokumencie. Unijni eksperci szacują, że przez zwiększenie niskoemisyjności w budownictwie, będzie co roku można zaoszczędzić aż 40 mld euro na imporcie gazu oraz 4,7 mld euro na imporcie ropy.

Warto wiedziećOdnawialne źródła energii do ogrzewania domu i wody użytkowej 

Energochłonna Unia Europejska

Zbyt duże zużycie gazu i ropy naftowej wykorzystywanych do ogrzewania i chłodzenia uzależnia państwa członkowskie od importu spoza obszaru UE. Sektor systematycznie zwiększa wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, jak biomasa, energia wiatrowa, słoneczna, jądrowa, ale nadal 75 procent stanowią paliwa kopalne – w większości gaz (46 proc.), węgiel (15 proc.) i olej (10 proc.).

To cię zainteresuje: Pompa ciepła i korzyści z jej montażu w domu 

Obecnie połowa budynków na terenie EU jest ogrzewana kotłami CO, a ich efektywność energetyczna wynosi mniej niż 60 procent. Na termomodernizację natomiast może liczyć mniej niż jeden procent wszystkich budynków rocznie. Powodem są wysokie koszty. Celem unijnej strategii jest przyspieszenie tego procesu dla dobra środowiska, ale także oszczędności dla Europejczyków. Przeciętny mieszkaniec Unii przeznacza bowiem aż 6 procent wydatków na ogrzewanie i chłodzenie, a minimum co dziesiątego mieszkańca Unii nie stać na solidne ogrzewanie domu zimą.

Efektywność energetyczna budynków w górę

Unijna strategia obejmuje plany poprawy efektywności energetycznej budynków, polepszenia powiązań między systemami energetycznymi a miejskimi sieciami ciepłowniczymi, zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii oraz efektywnego wykorzystywania ciepła i chłodu, powstających jako produkt uboczny innych procesów, w tym przemysłowych.

Strategia zakłada, że można sporo zaoszczędzić na remontach. Chodzi o izolacje poddaszy, ścian i fundamentów oraz stosowanie dwu- lub trzykomorowych przeszkleń. Rolę pełni także dobrze zaplanowana zieleń miejska, zielone dachy i ściany, zapewniające budynkom izolację oraz zacienienie. W budżecie UE na lata 2014–2020 przewidziano spore kwoty na ten cel. – Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne (ESIF) przeznaczą około 19 mld euro na efektywność energetyczną i 6 mld EUR na energię odnawialną, szczególnie w odniesieniu do budynków i systemów lokalnego ogrzewania i chłodzenia – podają w Stowarzyszeniu Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.– Dodatkowo około 1 mld euro przeznaczony jest na inteligentne sieci dystrybucyjne oraz badania i innowacje.

Nowe standardy grzewcze w Polsce

Dokument Komisji Europejskiej wskazuje na konieczność zwiększania efektywności energetycznej ogólnie. Nie zawiera konkretów co do wyposażania budynków w nowoczesne źródła ciepła czy planowane regulacji w tym zakresie. – W Polsce największy wpływ na sektor instalacyjno-grzewczy ma obecnie wdrożenie rozporządzeń dotyczących ekoprojektu i etykietowania gazowych urządzeń grzewczych, określająca kierunek zmian dla rynku, będącego w fazie przechodzenia na efektywniejsze energetycznie kotły kondensacyjne – mówi Janusz Starościk, prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych. – Równie istotną kwestią jest rozwój i wykorzystanie OZE w technice grzewczej. Rynek kolektorów słonecznych i ich zastosowanie wykraczające poza wytwarzanie ciepłej wody użytkowej, do ogrzewania nie tylko domów jednorodzinnych, ale i do współpracy z sieciami ciepłowniczymi czy wspomagania przygotowania ciepła procesowego, są jednym z najważniejszych wyzwań polskiego rynku.

Kolektory słoneczne coraz częściej spotykane

Polacy mają coraz większą świadomość korzyści z zastosowania nisko- lub zeroemisyjnych urządzeń grzewczych. Coraz częściej decydują się na pompy ciepła, kotły biomasowe czy kolektory słoneczne. - Nowe regulacje prawne, zgodnie z którymi wszystkie budynki już od 2021 roku muszą wykazywać niemal zerowe zużycie energii, wymuszają rozwój i stosowanie energooszczędnych technologii – podkreśla Jan Hertmanowski, organizator Międzynarodowych Targów Aquatherm Warsaw. - Istotna jest także znajomość najnowszych rozwiązań wśród instalatorów, inżynierów, architektów czy inwestorów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom