Deszczówka: jej odzysk i zagospodarowanie w ogrodzie (zdjęcia)

Agata Kaźmierczak
System wykorzystania deszczówkiZbiornik podziemny należy umieścić pod ziemią, najczęściej na ok. 1,2 metra. Ale w tej sprawie należy poradzić się specjalisty, bowiem głębokość osadzenia zbiornika zależna jest od kilku czynników, przede wszystkim od instalacji kanalizacji deszczowej.
System wykorzystania deszczówkiZbiornik podziemny należy umieścić pod ziemią, najczęściej na ok. 1,2 metra. Ale w tej sprawie należy poradzić się specjalisty, bowiem głębokość osadzenia zbiornika zależna jest od kilku czynników, przede wszystkim od instalacji kanalizacji deszczowej. powode.pl
Magazynowanie i wykorzystanie wody deszczowej to ważny aspekt w kontekście suszy, którą mamy. Wiosna i lato to czas, kiedy najintensywniej podlewamy ogrody. Zbieranie wody deszczowej to łatwy i tani sposób na dorodne rośliny i warzywa. Radzimy, jak zbierać deszczówkę.

Wykorzystywanie wody deszczowej do nawadniania ogrodu ma kilka zalet. Przede wszystkim deszczówka „spada nam z nieba", jest bezpłatna, zatem wykorzystując ją – oszczędzamy na opłatach za zużycie wody. Może się okazać, że wykorzystanie deszczówki zmniejszy do 100 proc. zużycie wody wodociągowej do celów ogrodowych. „Deszczówka" jest miękka, nie ma w niej magnezu i potasu, nie zawiera również chloru, który dominuje w wodzie z kranu. Rośliny doniczkowe oraz ogrodowe lepiej ją przyswajają. Są rośliny, które podlewane powinny być tylko „deszczówką", np. iglaki.

Zobacz, jak wyliczyć wielkość zbiornika na deszczówkęZbieranie i wykorzystanie wody deszczowej 

W ogrodzie wykorzystujemy deszczówkę spływającą po każdym rodzaju dachu (inaczej w przypadku wykorzystania jej w gospodarstwie domowym). Jednak zwróćmy uwagę na rodzaj dachu, którym pokryty jest budynek. Jeśli pokrycie stanowi blacha lub azbest, woda spływająca do zbiornika może zawierać zbyt dużą dawkę metali lub być szkodliwa (to jednak wykazać może tylko specjalistyczne badanie wody). Najlepsza woda deszczowa to taka, która spływa po dachach pokrytych dachówkami. Jest najbezpieczniejsza w użyciu w ogrodzie i w domu.

Zbieranie deszczówki**

Najczęściej w małych ogródkach wykorzystywane są systemy obsługujące nawadnianie automatyczne lub ręczne bazujące na zbiornikach specjalnie przeznaczonych do tych celów.

Zbiorniki na wodę deszczową dzielimy na:

  • betonowe i plastikowe – zbiorniki wykonane powinny być z tworzywa sztucznego, bywa jednak, że zbiornik jest betonowy. Niestety betonowe są gorsze, ulegają szybkiej erozji, kruszeją i zapychają systemy nawadniania. Betonowe są jednak tańsze, ale mają krótki okres gwarancji szczelności.
  • naziemne i podziemne – zbiorniki naziemne różnią się budową oraz wytrzymałością od podziemnych. Przede wszystkim zaletą podziemnych jest odporność na trudne warunki. 

Ważne! Wody deszczowej nie można gromadzić w metalowych pojemnikach. Jest ona kwaśna i działa korozyjnie na metale.

Ciekawe informacjeNarzędzia ogrodowe, które ułatwią pracę w ogrodzie 

Pamiętajmy, by wybierać takie zbiorniki, które mają dobre zabezpieczenia przed otwarciem np. przez dzieci oraz zbudowane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne.

W rozwiązaniach zbiorników do wody deszczowej znajdziemy również zbiorniki ozdobne ogrodowe. Kamienne, ozdobione egzotycznym drewnem, kolorowe, w najrozmaitszych kształtach. Przypominające głazy narzutowe, pnie starego dębu. Jeśli pojemnik będzie w miejscu widocznym warto zdecydować się na zbiornik , który będzie pasował do naszej elewacji, koloru rynien, stylizacji ogrodu (zobacz zdjęcia).

Najlepiej beczkę czy zbiornik naziemny ustawić tak, by woda prosto z rynny spływała do pojemnika. Ważne też by pojemnik posiadał kran. Ułatwi nam to dostęp do wody.

Warto przeczytać: „Hity Internetu", które mogą zaszkodzić roślinom 

System ogrodowy do wykorzystania deszczówki

Systemy te umożliwiają korzystanie z oczyszczonej i zebranej w zbiorniku podziemnym wody szczególnie do podlewania roślin. Są rozwiązaniem droższym, ale ich koszt szybko się zwraca. System gromadzenia wody deszczowej dla standardowych parametrów ogrodu zwraca się po 4–5 latach.

Woda deszczowa jest wodą czystą, wolną od bakterii, jednak dopiero w momencie styczności z dachem zostaje zabrudzona. W systemach gromadzenia wody deszczowej wykorzystuje się zatem cały układ filtrów, dzięki którym woda, zanim jeszcze trafi do zbiornika zostaje oczyszczona. Jednak taki system wykorzystuje się głównie wtedy, gdy wodę chcemy wykorzystać w gospodarstwie domowym. W ogrodzie – filtry nie są potrzebne.

Do ogrodu wartym polecenia jest system wykorzystujący deszczówkę zgromadzoną w zbiorniku podziemnym. Do zbiornika z rynny wodę odprowadza rura. Nadmiar wody odprowadzany jest na zewnątrz, poza zbiornik po przez przelew awaryjny do kanalizacji deszczowej, rowu melioracyjnego lub skrzynek rozsączających. Na zewnątrz, do ogrodu woda trafia dzięki pompie elektrycznej. Wystarczy długi wąż i cały ogród zrasza świeża „deszczówka". Koszt najprostszego takiego rozwiązania dla gospodarstwa to ok. 3 tys. złotych. Zestaw powinien mieć:

  • zbiornik o odpowiedniej pojemności,
  • pompę ogrodową,
  • wąż ciśnieniowy,
  • filtr koszowy dopasowany do powierzchni dachu,
  • akcesoria dodatkowe, takie jak syfon.

Zastosować możemy także centrale deszczowe. Które umożliwiają automatyczne przełączenie na wodę wodociągową w okresach niedoboru wody deszczowej. Jest to najlepsze rozwiązanie dla systemów, które mają wykorzystanie w domu i ogrodzie. Systemy domowe oszczędzają do 50 proc. zapotrzebowania wody dla domu i pracują cały rok, w odróżnieniu do ogrodowych, które wykorzystują deszczówkę tylko w sezonie do podlewania. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom