Mączka bazaltowa jest wyjątkowo skuteczna w walce ze ślimakami, mszycami i chorobami roślin. Zobacz, jak ją wykorzystać w ogrodzie

Katarzyna Józefowicz
Chcąc stworzyć barierę przed ślimakami można obsypać przestrzeń wokół upraw lub pojedynczych roślin mączką bazaltową. To w pełni ekologiczny środek.
Chcąc stworzyć barierę przed ślimakami można obsypać przestrzeń wokół upraw lub pojedynczych roślin mączką bazaltową. To w pełni ekologiczny środek. kosobu/Getty Images
Mączka bazaltowa to coś więcej niż tylko ekologiczny nawóz. Produkt ten ma dużo więcej zastosowań. Stanowi choćby skuteczną barierę przed ślimakami i innymi szkodnikami w ogrodzie. Podpowiadamy, jak ją wykorzystać do ochrony i wzmocnienia roślin.

Mączka bazaltowa nie wygląda zbyt imponująco, ale ma wielką moc, a do tego kosztuje niewiele. Cena 8-kilogramowego worka mączki bazaltowej zaczyna się już za około 22 złotych. Bogactwo zawartych w niej składników mineralnych naturalnego pochodzenia, pozwala wykorzystać ją w ogrodzie na różne sposoby. Mączka bazaltowa znana jest przede wszystkim jako doskonały, naturalny nawóz mineralny, podnoszący żyzność gleby i wzbogacający ją w składniki odżywcze, jednak może być też wykorzystana do innych celów.

Mączka bazaltowa jako zaprawa do nasion

Mączka bazaltowa jest doskonałą, naturalną zaprawą do nasion (głównie nasion warzyw np. ogórka, pomidora, rzodkiewki), ale też cebulek roślin ozdobnych. Jej zastosowanie chroni siewki przed chorobami.
Nasiona i cebulki zaprawia się, obtaczając je lub obsypując mączką na kilka dni przed planowanym siewem lub sadzeniem. Przy okazji zaprawiania nasion, mączka bazaltowa spełni też rolę naturalnego, bezpiecznego nawozu „startowego” dla rozwijających się roślin.

Mączka bazaltowa do kompostu i gnojówek roślinnych

Kolejnym zastosowaniem mączki jest wykorzystanie jej jako dodatku do nawozów naturalnych i organicznych (np. kompostu, gnojówki, biohumusu). Dodana do kompostu, wzbogaci jego skład o cenne minerały i wpłynie korzystnie na rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, sprzyjając lepszemu napowietrzeniu pryzmy. Dzięki temu przyspieszy też proces kompostowania.

Jeśli mączkę dodamy z kolei do gnojówki roślinnej, zniweluje przykry zapach tworzącego się nawozu. Mączkę bazaltową poleca się dodawać do nawozów organicznych w ilości 5-7 kg na 100 kg biomasy.

Zobacz także:

Mączka bazaltowa przeciw mszycom i innym szkodnikom roślin

Kolejnym zastosowaniem mączki bazaltowej jest wykorzystanie jej jako swoistego środka ochrony roślin, głównie przed mszycami, ale też innymi szkodnikami (np. pchełką kapuścianą, śmietką).

Sypką formą mączki opyla się rośliny zaatakowane przez szkodniki w suchy (bezdeszczowy), koniecznie bezwietrzny dzień, najlepiej wcześnie rano, kiedy rośliny pokryte są jeszcze rosą. Mączka nie zatruje szkodników chemikaliami (nie spali też roślin), ale szczelnie oblepi ich ciała, uniemożliwiając im oddychanie oraz funkcjonowanie, co prowadzi do ich śmierci.
Polecane dawki do zastosowania przeciwko szkodnikom to ok. 1-2 kg na 100 m kw. Zabieg w razie potrzeby można powtórzyć po tygodniu lub dwóch, jeśli szkodniki nadal będą widoczne na roślinach. Opylanie roślin mączką może też uodpornić je na ataki chorób grzybowych.

Na co uważać, opylając rośliny mączką bazaltową

Niestety, mączka nie działa wybiórczo i może wyniszczyć zarówno szkodniki jak i owady pożyteczne (np. larwy biedronek), dlatego jeśli na roślinach widoczne są liczne biedronki lub ich larwy, należy przemyśleć zastosowanie preparatu.

Opylanie roślin może być też niebezpieczne dla nas samych. Wprawdzie mączka jest środkiem naturalnym, nie zawierającym chemii i trucizn, ale jej pylista forma unosi się w powietrzu, przez co jest przez nas wdychana i dostaje się do oczu oraz nosa. Trafiając do układu oddechowego może podrażnić ostrzela i prowadzić do kłopotów zdrowotnych. Mączka może też podrażnić śluzówkę nosa i oczu, dlatego wykonując zabieg opylania roślin mączką należy stosować takie same środki ochrony jak przy zabiegu chemicznym (m.in. maska przeciwpyłowa, okulary).

Poznaj także:

Mączka bazaltowa przeciw ślimakom

Mączka bazaltowa może być też zastosowana w ogrodzie jako środek przeciw ślimakom. Należy wysypać ją wokół uprawy lub pojedynczych roślin tworząc krąg, stanowiący barierę trudną do pokonania dla ślimaków. Mączka nie tylko oblepi ciała szkodników, utrudniając im poruszanie się, ale też odstraszy mięczaki znajdującymi się w jej składzie związkami miedzi (ślimaki nie tolerują miedzi).

Polecamy rośliny, które są ślimakoodporne, a ładne. Zobacz, co nie padnie łupem ślimaków. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Ślimaki pustoszą twój ogród? Tych roślin nie lubią. Są piękn...

Oczywiście taka bariera zadziała tylko w dni suche, gdyż po pierwszym deszczu mączka zostanie wymyta i trafi do gleby jako nawóz, a całą procedurę ochronną będzie trzeba powtórzyć od nowa. Barier z mączki bazaltowej przeciw ślimakom nie należy jednak stosować w pobliżu roślin kwasolubnych (m.in. różaneczników, borówek amerykańskich, wrzosów czy hortensji), gdyż nawóz ma lekko zasadowy odczyn i może podwyższać pH podłoża na rabacie z roślinami wrzosowymi i innymi gatunkami kwasolubnymi, co nie będzie dla nich korzystne.

Nawóz do trawnika i jesiennego zasilania krzewów owocowych

Ze względu na podwyższone pH (czyli odczyn lekko zasadowy), mączka bazaltowa sprawdza się natomiast jako odkwaszający nawóz do trawy, która nie lubi kwaśnego podłoża. Ponadto jest też wykorzystywana jako jesienny nawóz do wybranych krzewów owocowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom