Ocet w ogrodzie. Jak go wykorzystać do zwalczania szkodników i chwastów oraz zakwaszenia ziemi

Katarzyna Józefowicz
Ocet ma wiele zastosowań - nie tylko spożywczych. Przyda się również w ogrodzie.
Ocet ma wiele zastosowań - nie tylko spożywczych. Przyda się również w ogrodzie. Katarzyna Laszczak
Ocet przydaje się w kuchni, domowych porządkach, ale też w ogrodzie. Piszemy, jak i do czego go wykorzystać.

Próbując unikać stosowania w ogrodzie agresywnej chemii, coraz częściej sięgamy po środki zastępcze. Chętnie wykonujemy opryski preparatami roślinnymi i korzystamy z naturalnych nawozów, ale też próbujemy innych produktów, znanych dotąd głównie z domowej kuchni. Są to zwykle środki spożywcze, określenie w rolnictwie ekologicznym jako „substancje podstawowe" (np. oleje roślinne, wosk pszczeli, cynamon, ocet, cukier, piwo itp.). Charakteryzują się one głównie tym, że wykorzystywane są do celów spożywczych i uznawane za bezpieczne oraz nie znajdują się w obrocie jako środki ochrony roślin. Do takich właśnie produktów należy między innymi ocet, czyli roztwór kwasu octowego (zwykle 6% lub 10%), który może być wykorzystywany w ogrodzie na różne sposoby.

Podpowiadamy: Jak wykorzystać ocet w domowych porządkach

Ocet do zwalczania szkodników roślin

Jednym z zastosowań octu w ogrodzie jest ochrona roślin przed szkodnikami. W tym celu ocet spirytusowy należy rozcieńczyć wodą w stosunku 1 : 10 (czyli 1 miarka octu na 10 miarek wody; warto dodać też nieco szarego mydła, które ułatwią przyleganie cieczy do powierzchni rośliny). Takim preparatem opryskujemy rośliny zaatakowane przez mszyce lub przędziorki.
Uwaga! Nie wolno opryskiwać roślin czystym lub słabo rozcieńczonym octem, gdyż grozi to zniszczeniem nie tylko szkodników, ale także samej rośliny. Lepiej też unikać opryskiwania preparatem octowym młodych roślin, siewek i kwiatów, które są bardziej wrażliwe na jego działanie.

Jak wykorzystać ocet do zakwaszenie ziemi

Ocet spirytusowy przyda się też do zakwaszenia gleby, jednak tylko wtedy, gdy zostanie użyty we właściwy sposób. Przed zastosowaniem należy rozcieńczyć go wodą (polecana proporcja to 1 : 8) i podlać nim podłoże na 3 tygodnie przed sadzeniem roślin. Dla pewności sprawdźmy odczyn podłoża przed i po zastosowaniu środka. Nie wolno podlewać octem już rosnących roślin, bo łatwo można je spalić.

Kwaśną ziemię lubią m.in. rododendrony, azalie, hortensje, wrzosy, borówki amerykańskie.

Podpowiadamy: Jak sprawdzić odczyn ziemi w ogrodzie

Ocet do zwalczania chwastów

Znacznie bardziej skoncentrowana wersja octu spirytusowego, rozcieńczonego wodą w proporcji 2 : 1, przyda się natomiast do zwalczania chwastów w miejscach, gdzie nie rosną rośliny ozdobne lub użytkowe (np. ścieżki, chodniki). Jeśli jednak nawierzchnia w takim miejscu jest utwardzona (np. kostka, płyty chodnikowe), przed zastosowaniem preparatu należy wykonać test pozwalający sprawdzić, czy ocet nie uszkodzi nawierzchni (np. nie odbarwi kostki brukowej).

Warto też pamiętać, że ocet działa szybko, ale niszczy tylko zielone części roślin, które po pewnym czasie mogą się odrodzić i będzie konieczne powtórzenie zabiegu.

Ocet na mrówki

Nierozcieńczonym octem spirytusowym można natomiast spryskać ścieżki mrówek oraz ich gniazda, oczywiście unikając opryskiwania powierzchni utwardzonych oraz rabat z roślinami ozdobnymi i użytkowymi.

Ocet do mycia wazonów i doniczek

Woda z dodatkiem octu spirytusowego to również dokonały środek do mycia szklanych wazonów i doniczek ceramicznych, z których w ten sposób łatwiej usuniemy wapienne osady i brzydkie naloty (naczynia można nawet moczyć w takim roztworze przez ok. 1 godzinę).

Ocet do dezynfekcji narzędzi

Czystym octem spirytusowym możemy też dezynfekować narzędzia ogrodnicze jak np. graczki, sekator, nożyce itp.

Ocet owocowy na ziemiórki, muszki i ślimaki

W ogrodzie przydatny może być też bardziej naturalny ocet owocowy (np. winny lub jabłkowy). Z jego pomocą można przygotować skuteczną pułapkę, wabiącą ziemiórki i muszki owocowe zarówno w domu jak i ogrodzie, a po dodaniu do niego piwa, wykonać pułapkę skutecznie wabiącą ślimaki.

Ocet owocowy przeciw chorobom roślin

Ocet jabłkowy lub winny po rozcieńczeniu wodą (0,25 litra octu 6% na 5 litrów wody), można też wykorzystać do oprysku roślin przeciw chorobom grzybowym.

Ocet owocowy do zaprawiania nasion

Ocet winny może nam też posłużyć jako naturalna zaprawa nasienna o działaniu przeciwgrzybowym i przeciwbakteryjnym. W tym celu najlepiej skorzystać z gotowego, dostępnego na rynku preparatu na bazie octu winnego Fitogard, który po odpowiednim rozcieńczeniu wodą będzie znakomicie nadawał się do zaprawiania nasion warzyw przed siewem (m.in. papryki, pomidora, marchwi, kapusty). Sprawdzi się też jako środek do odkażania i dezynfekcji narzędzi ogrodniczych.

Zanim użyjesz octu

Ocet ma wiele zastosowań i jest bardzo przydatny w ogrodzie, ale zanim go użyjemy, zawsze lepiej przeprowadzić wstępny test sprawdzający jego działanie na nawierzchniach, pojemnikach lub roślinach, aby ostatecznie nie przyniósł więcej szkody niż pożytku. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom