Łódź: nowe limity cenowe w MdM a realia rynkowe

redakcja.regiodom
Budowa mieszkańŁódź: nowe limity cenowe w MdM a realia rynkowe
Budowa mieszkańŁódź: nowe limity cenowe w MdM a realia rynkowe mk
W kwietniu Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił nowe limity cenowe dla poszczególnych miast obowiązujące w programie Mieszkanie dla Młodych (tzw. MdM). Jakie stawki zostały przewidziane dla Łodzi i co będą one oznaczać dla lokalnego rynku mieszkaniowego?

Kwietniowa aktualizacja limitów w programie dopłat MdM miała szczególny charakter, ponieważ była to pierwsza zmiana po wyczerpaniu tegorocznej puli pieniędzy na wsparcie w ramach Mieszkania dla Młodych. BGK określa maksymalne ceny metra kwadratowego dla mieszkań deweloperskich i używanych.

Aktualne limity cenowe dla Łodzi wynoszą:

  • 4254,25 zł/mkw. dla rynku pierwotnego,
  • 3480,75 zł/mkw. dla rynku wtórnego.  

Względem poprzednich limitów stawki zostały obniżone o blisko 2 proc. Jak zauważają eksperci, sprecyzowanie nowych limitów dla rynku wtórnego miało charakter czysto formalny. Choć tegoroczna pula dofinansowań już się wyczerpała, to osoby zainteresowane kupnem mieszkania z dopłatą wciąż mogą składać wnioski na środki, które są przewidziane na rok 2017. Jednak takie warunki płatności da się ustalić praktycznie tylko w przypadku kupna mieszkań od deweloperów. Czy jednak można znaleźć w Łodzi mieszkanie spełniające warunki programu Mieszkanie dla Młodych?

Łódź to miasto kontrastów, również w MdM

Deweloperzy są zgodni – limity MdM nie są dostosowane do łódzkich realiów rynkowych. Nie sprzyja to ani deweloperom, ani osom zainteresowanym kupnem mieszkania. Za kluczową zmianę w programie należy uznać dopuszczenie do programu mieszkań używanych. W Łodzi ma to szczególne znaczenie. Dlaczego? Ponieważ w Łodzi średnie ceny nieruchomości na rynku wtórnym są dużo niższe od tych na rynku pierwotnym. To sytuacja wyjątkowa na tle innych miast regionalnych, w przypadku których starsze nieruchomości z reguły mają lepszą lokalizację i w związku z tym wysokie ceny.

Warto przeczytać:Na czym ma polegać Mieszkanie Plus – nowy program rządowy 

Nowe limity dla Łodzi obecnej sytuacji raczej nie zmienią. – W Łodzi obserwujemy największe spośród dużych polskich miast rozwarstwienie pomiędzy średnią ceną ofertową, czyli ok. 4900 zł/mkw., a limitem 4254,25 zł/mkw. – wyjaśnia Andrzej Szczepanik, ekspert firmy OPG Property Professionals. – W efekcie jedynie 5 procent mieszkań z aktualnej oferty łódzkich deweloperów spełnia warunki stawiane w programie MdM – dodaje.

Nie ilość, a jakość

Ograniczony dostęp do rządowego wsparcia skłania deweloperów do większej ostrożności, co potwierdzać może między innymi mniejsza liczba podejmowanych inwestycji w porównaniu z poprzednimi kwartałami. Czy rynek pierwotny dostosuje swoją ofertę do nowych limitów w ramach programu MdM?

Eksperci uważają, że w związku z ograniczonymi możliwościami wsparcia zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, osoby poszukujące w Łodzi nowego lokum będą mogły spodziewać się po deweloperach nieco większego nacisku na jakość realizowanych inwestycji. Oczywiście, mieszkania w niższym standardzie i w gorszej lokalizacji nadal będą cieszyły się zainteresowaniem, aczkolwiek w dłuższej perspektywie łódzki rynek powinien uwolnić się od sztucznego sterowania cenami. – Czynnikiem zyskującym na znaczeniu przy zakupie nowego mieszkania będzie demografia, która skłoni deweloperów do dostosowania się do indywidualnych potrzeb inwestorów – podsumowuje Andrzej Szczepanik z firmy OPG Property Professionals. 

Dowiedz się: Jak dochodzić swoich praw w przypadku zakupu mieszkania z wadą ukrytą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom