Łączenie mieszkań w bloku lub kamienicy. Kto może to zrobić i w jaki sposób?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Łącznie mieszkań w bloku to jeden ze sposobów na powiększenie metrażu.
Łącznie mieszkań w bloku to jeden ze sposobów na powiększenie metrażu. 123RF.com
Żeby połączyć dwa mieszkania w jedno, trzeba niekiedy uzyskać pewne zgody. Wyjaśniamy, jak krok po kroku przebiega ta procedura.

Łączenie mieszkań w bloku czy kamienicy pozwala uzyskać większy metraż bez konieczności przeprowadzania się. Zanim jednak właściciel lokalu chwyci za młot i zacznie burzyć ścianę dzielącą lokale, powinien ustalić, czy i jakie zgody musi uzyskać. Poniżej wyjaśniamy, jak kwestia ta wygląda od czasu ważnej nowelizacji Prawa budowlanego z 2020 r.

Łączenie mieszkań w bloku lub kamienicy. Kiedy można to zrobić bez zgód?

Chcąc połączyć mieszkania, trzeba przede wszystkim ustalić, czy planowane prace będą ingerowały w przegrody zewnętrzne lub elementy konstrukcyjne budynku (np. ściany nośne). Można spróbować zrobić to samodzielnie na podstawie dokumentów, ale dużo bezpieczniej jest poprosić o pomoc kogoś z uprawnieniami budowlanymi.

Zobacz: Balkony podwieszane i markizy. Jak je zamontować w mieszkaniu zgodnie z prawem?

Jeśli planowane połączenie lokali nie ingeruje w konstrukcję ani przegrody zewnętrzne (czyli np. chodzi tylko o wybicie dziury w ścianie działowej), sprawa jest prosta – nie trzeba uzyskiwać w urzędach żadnych zgód ani pozwoleń na budowę. Jeśli przebudowa nie ingeruje w nieruchomość wspólną, nie trzeba też starać się o zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Można zatem przystąpić do prac. Dotyczy to jednak wyłącznie fizycznego połączenia lokali (prawne połączenie dwóch mieszkań w jedno wymaga już zgody wspólnoty, co określa art. 22 ust. 4 Ustawy o własności lokali).

Zgoda wspólnoty mieszkaniowej – kiedy jest potrzebna?

Jeśli w celu połączenia mieszkań konieczna jest ingerencja w przegrody zewnętrzne, elementy konstrukcyjne budynku lub nieruchomość wspólną, konieczne będzie uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej. To, jak dokładnie będzie wyglądała procedura, zależy od wielkości wspólnoty. Możliwe są dwa scenariusze:

  • wspólnota obejmuje do 3 lokali (tzw. mała wspólnota) – wówczas wszyscy właściciele lokali muszą jednomyślnie wyrazić zgodę na połączenie mieszkań;
  • wspólnota liczy więcej niż 3 lokale (tzw. duża wspólnota) – wówczas zgodę na połączenie musi wyrazić większość właścicieli.

Większość głosów liczy się zwykle według wielkości udziałów (jeśli wspólnota nie uchwaliła inaczej). W razie nieuzyskania zgody pozostaje próba przekonania sąsiadów do swojego pomysłu lub droga sądowa. Powództwo można wytoczyć w ciągu 6 tygodni od daty podjęcia uchwały o braku zgody.

Przeczytaj: 10 najczęstszych błędów popełnianych przy remoncie

Zdarza się, że wspólnota ustala własne, odbiegające od zapisów ustawy zasady zarządzania nieruchomością wspólną – jeśli tak się stało, informację o tym można znaleźć np. w księdze wieczystej nieruchomości wspólnej. W takim przypadku warto zapytać we wspólnocie, jak wygląda kwestia łączenia mieszkań w bloku czy kamienicy.

Co ważne, zgodę wspólnoty trzeba uzyskać również w sytuacji, gdy właściciel dwóch lokali chce je połączyć prawnie w jeden lokal z jedną księgą wieczystą.

Dalsze formalności i przebudowa

Jeżeli planowana przebudowa ingeruje w konstrukcję budynku lub przegrody zewnętrzne, samo uzyskanie zgody wspólnoty nie wystarczy. Następnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Sprawę tę załatwia się w lokalnym urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Informację o tym, jak dokładnie wygląda procedura, można znaleźć na stronie internetowej urzędu lub uzyskać bezpośrednio od urzędników. Będzie to jednak czasochłonny proces, wymagający m.in. przygotowania projektu budowlanego.

Sprawdź: Jak wybrać kierownika budowy?

Po uzyskaniu pozwolenia wystarczy już tylko zgłosić roboty budowlane w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego i można przystąpić do pracy. Łączenie mieszkań w bloku czy kamienicy musi nadzorować kierownik budowy, który będzie m.in. odnotowywał przebieg prac w dzienniku budowy. Zakończenia robót nie trzeba już nigdzie zgłaszać.

Połączenie fizyczne gotowe – a prawne?

Gdy lokale będą już fizycznie połączone, pozostaje już tylko uregulować ich stan prawny. W tym celu potrzebne jest zaświadczenie o samodzielności nowego lokalu mieszkalnego od starostwa lub urzędu miasta. Bez tego dokumentu niemożliwe będzie np. założenie połączonym lokalom jednej, wspólnej księgi wieczystej.

Z uzyskanym zaświadczeniem trzeba następnie udać się do notariusza, który ustanowi odrębną własność lokalu w formie aktu notarialnego. Następnie sam zajmie się złożeniem do sądu wieczystoksięgowego wniosku o połączenie dwóch ksiąg wieczystych w jedną. Na tym formalności dobiegają końca. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom