Kierownik budowy – jak wybrać najlepszego fachowca? Ile kosztuje zatrudnienie kierownika?

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Kierownik budowy jest niezbędny na każdej budowie domu jednorodzinnego.
Kierownik budowy jest niezbędny na każdej budowie domu jednorodzinnego. 123RF.com
Udostępnij:
Dobry kierownik budowy nie tylko czuwa nad pracami, ale też pomaga zapanować nad ekipą budowlaną. Podpowiadamy, czym się kierować przy jego wyborze.

Kierownik budowy to fachowiec, bez którego budowa domu jednorodzinnego jest niemożliwa. Często jednak znalezienie odpowiedniego kierownika to spore wyzwanie. Wyjaśniamy, czym taki specjalista się zajmuje, jakie uprawnienia powinien posiadać oraz ile kosztują jego usługi, jak również podpowiadamy, jak znaleźć odpowiedniego kierownika.

Kierownik budowy – kim jest i czym się zajmuje?

Kierownik budowy to, najkrócej rzecz ujmując, fachowiec prowadzący budowę. Nie należy go mylić z kierownikiem robót budowlanych, który ma mniejszy zakres obowiązków i podlega kierownikowi budowy. Zatrudnienie takiego fachowca jest obowiązkowe w przypadku robót, przy których wymagane jest pozwolenie na budowę, a niekiedy także przy obiektach wznoszonych na zgłoszenie.

Zobacz: Działka budowlana. Jak znaleźć idealną?

Zadaniem kierownika budowy jest nadzór nad inwestycją, dbanie o przestrzeganie prawa budowlanego i przepisów BHP, zarządzanie prowadzonymi pracami i dbanie o ich zgodność z projektem, przygotowywanie obiektu do odbiorów oraz wypełnianie dziennika budowy. Jest to zatem rola bardzo odpowiedzialna i kluczowa dla sprawnego przebiegu budowy domu.

Do jakiego etapu potrzebny jest kierownik budowy?

Kierownik musi zostać zatrudniony za każdym razem, gdy prowadzona jest budowa domu jednorodzinnego. Obowiązek zatrudnienia kierownika wskazany jest w pozwoleniu na budowę, które uzyskuje inwestor. Kierownik budowy potrzebny jest na wszystkich etapach prac budowlanych, aż do oddania budynku do użytkowania.

Oznacza to, że inwestor musi zatrudnić kierownika przed rozpoczęciem właściwej budowy, na etapie załatwiania formalności – warto zrobić to jak najwcześniej. Należy pamiętać, że kierownika zatrudnia się na podstawie umowy, która powinna dokładnie określać zakres współpracy, np. to, jak często fachowiec będzie pojawiał się na budowie.

Kierownik budowy – obowiązki. Co dokładnie będzie robił na budowie?

Kierownik budowy ma liczne obowiązki, ponieważ nadzoruje całą inwestycję oraz kieruje prowadzonymi pracami. Obowiązki te określa ustawa Prawo budowlane. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych zadań kierownika:

 • przejęcie terenu budowy od inwestora i zabezpieczenie go,
 • prowadzenie dokumentacji budowy (dziennika budowy),
 • organizacja budowy i kierowanie nią tak, by była zgodna z projektem budowlanym, prawem budowlanym oraz przepisami BHP,
 • koordynowanie działań służących zapewnieniu bezpieczeństwa na budowie (oraz niezwłoczne wstrzymanie robót w razie ryzyka, że wystąpi zagrożenie),
 • uniemożliwianie dostępu do placu budowy osobom nieupoważnionym,
 • realizacja zadań wpisanych do dziennika budowy,
 • przygotowanie obiektu do zgłoszenia do odbioru (m.in. upewnienie się, że przeprowadzono wszelkie niezbędne testy instalacji itp.), a następnie dokonanie zgłoszenia,
 • przygotowanie dokumentacji powykonawczej,
 • komunikowanie ważnych informacji związanych z budową inwestorowi.

Kierownik przygotowuje także plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy realizacji danego przedsięwzięcia budowlanego. Robi to przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Przeczytaj: Budowa domu. 13 najgłupszych błędów popełnianych przez niedoświadczonych inwestorów

Jeśli kierownik w toku wykonywania swoich obowiązków stwierdzi, że proces budowy można usprawnić albo że konieczne jest zapewnienie większego bezpieczeństwa, ma prawo zwrócić się do inwestora o zmiany w rozwiązaniach projektowych.

Kierownik może też sprawdzić projekt domu pod względem technicznym, doradzić w kwestii wyboru wykonawcy oraz pomóc w ocenie tego, czy uwagi i propozycje zgłaszane inwestorowi przez ekipę budowlaną są sensowne.

Kierownik budowy – wymagania prawne

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane kierownik budowy musi spełniać określone wymogi, żeby móc wykonywać zawód. Osoba taka powinna:

 • mieć ukończone studia wyższe (architektura lub budownictwo),
 • posiadać uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych (uzyskiwane w ramach studiów i późniejszych praktyk), czyli uprawnienia budowlane w jednej z licznych specjalności.

Uprawnienia kierownika muszą być poświadczone odpowiednimi dokumentami. Co ważne, ta sama osoba nie może jednocześnie pełnić funkcji kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego.

Jak znaleźć i wybrać dobrego kierownika budowy?

Najczęściej popełnianym przez inwestorów błędem jest zatrudnianie w roli kierownika budowy znajomego lub kogoś z rodziny. Niestety, praktyka pokazuje, że taka współpraca zwykle się nie układa – fachowiec zatrudniony „po znajomości" często luźniej podchodzi do swoich obowiązków, a inwestor zazwyczaj nie umie go dopilnować.

Dobrym pomysłem jest za to wybór kierownika z polecenia. Przed zatrudnieniem takiego fachowca warto jednak dokładnie wypytać znajomych czy rodzinę, jak współpraca przebiegała i na jakie ewentualne problemy trzeba się przygotować. Jeśli bliscy nie potrafią nikogo polecić, można np. przejechać się po zauważonych w okolicy budowach i porozmawiać z inwestorami – wielu z nich chętnie poleci swojego specjalistę.

Czym kierować się przy wyborze kierownika budowy? Oto najważniejsze punkty:

 • zawsze należy sprawdzić, czy fachowiec posiada odpowiednie uprawnienia,
 • im większe doświadczenie w prowadzeniu budów, tym lepiej,
 • warto wybrać specjalistę, którego poleca wielu jego poprzednich klientów,
 • bezwzględnie należy spytać kandydata, z jak daleka będzie dojeżdżał na budowę – im większa odległość, tym mniej czasu fachowiec realnie spędzi na placu budowy,
 • nie opłaca się wybierać najtańszego kandydata – jest spora szansa, że będzie traktować swoje obowiązki po macoszemu i nie dopilnuje wykonawców,
 • jeśli ekipa budowlana odradza inwestorowi zatrudnianie konkretnego fachowca, warto dowiedzieć się o nim więcej – zdarza się, że taka negatywna opinia wynika z faktu, że fachowiec jest zdaniem ekipy „zbyt dokładny" i nie pozwala ukryć niedoróbek.

Warto pamiętać, że im częściej kierownik ma się pojawiać na placu budowy, tym więcej inwestor mu zapłaci. Nie należy jednak przesadzać z oszczędzaniem – jeśli kierownik będzie zbyt rzadko kontrolować, co się dzieje na budowie, błędy wykonawcze są w zasadzie pewne. Niestety, wielu początkujących inwestorów traktuje kierownika budowy jako zło konieczne i zatrudnia kogoś, kto tylko podpisuje się na dokumentach. Takie pozorne oszczędności skutkują jednak niemal zawsze niedoróbkami ze strony wykonawcy i kosztownymi poprawkami.

Ile kosztuje zatrudnienie kierownika budowy?

W porównaniu z kosztami całej budowy domu jednorodzinnego wynagrodzenie kierownika budowy to stosunkowo nieduży wydatek. Dokładna kwota zależy od tego, na jaki zakres obowiązków umówią się inwestor i kierownik oraz od regionu Polski, ale ceny zaczynają się zwykle od 1500–2000 zł. Górna granica – w przypadku skomplikowanych projektów i częstych wizyt na budowie – to nawet 8–10 tys. zł.

Sprawdź: Domy modułowe, szkieletowe i inne domy szybkie w budowie. Ile kosztują?

Pożar budynków na stacji PKP Grudziądz - Owczarki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie