Kujawsko-pomorskie: ile student zapłaci za stancję

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Mieszkania do wynajęciaIm bliżej uczelni, tym więcej student musi zapłacić za pokój lub mieszkanie.
Mieszkania do wynajęciaIm bliżej uczelni, tym więcej student musi zapłacić za pokój lub mieszkanie. Sxc.hu (Ayla87)
Bierzemy pod lupę ceny pokoi i mieszkań w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku – największych ośrodkach akademickich w województwie kujawsko-pomorskim.

Co roku o tej porze, czyli pod koniec sierpnia, zaczyna się największy ruch na rynku wynajmu mieszkań. To głównie za sprawą studentów, którzy są przyjezdni, a nie chcą (lub nie mogą) zamieszkać w akademiku, więc poszukują prywatnej kwatery. Kto nie pomyślał o stancji na początku wakacji, teraz też ją znajdzie, ale zazwyczaj już droższą, nawet o 20 procent. Przyglądamy się stawkom za wynajem w Kujawsko-Pomorskiem.

Sprawdź również: Koszty wynajmu mieszkań w największych miastach akademickich 

Mieszkanie dla studenta w Bydgoszczy

W tym mieście największą popularnością cieszą się stancje i mieszkania w centrum, na osiedlu Leśnym oraz w Fordonie. Tutaj bowiem są największe skupiska akademickie.

Za oddzielny np. 9-metrowy pokój jednoosobowy w prywatnym mieszkaniu (umeblowany, o średnim standardzie) żak będzie musiał wydać przeważnie od 350 do 500 złotych. W cenę są zazwyczaj wliczone już media. Student będzie korzystał jednak ze wspólnej kuchni oraz łazienki. Za miejsce w pokoju 2-osobowym trzeba wydać około 300 złotych.

Poczytaj też: Bezpieczny najem mieszkań przez studentów 

Kawalerka o powierzchni około 30 metrów kwadratowych w kamienicy lub bloku z wielkiej płyty w Bydgoszczy to wydatek rzędu 600–900 złotych. Należy jednak doliczyć opłaty za wodę, prąd i ogrzewanie, a także za internet. To samo mieszkanie, ale w nowym, najwyżej kilkuletnim bloku na terenie zamkniętym, kosztuje co miesiąc już minimum 1000 złotych.

Mieszkanie studenckie to wyższy koszt za całość, ale w przeliczeniu na osobę może wyjść taniej, niż za miejsce w domu studenta. Na przykład za 3-pokojowe mieszkanie (50 metrów kwadratowych) w przeciętnym standardzie trzeba dać około 1500 złotych za wynajem (dochodzą rachunki za media), ale mogą w nim zamieszkać cztery osoby. Wówczas każdy lokator zapłaci już łącznie z opłatami za media około 400 złotych co miesiąc.

Studenckie lokum w Toruniu

Najdroższe w Toruniu są mieszkania w okolicy głównego ośrodka akademickiego, jakim jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika przy ul. Gagarina. W pobliżu UMK oddzielny 1-osobowy pokój o powierzchni około 10 metrów kwadratowych w mieszkaniu studenckim kosztuje minimum 350 złotych. Pokój 2-osobowy to wydatek około 300 złotych od każdego lokatora. Najwyższe stawki za miejsce w pokoju 2-osobowym wynoszą 400 złotych od osoby.

Kawalerki dla studentów mają podobne ceny, jak w Bydgoszczy, ale ich wybór w Toruniu jest mniejszy. Za 30-metrowe 1-pokojowe mieszkanie w bloku należy przeznaczyć zazwyczaj przynajmniej 700 złotych miesięcznie. Dodatkowo trzeba zapłacić za wodę, prąd i internet.

Warto wiedzieć: Jak powinna wyglądać umowa na wynajem mieszkania 

Mieszkanie studenckie może kosztować w Toruniu nawet 1600 złotych za sam wynajem. Tyle życzy sobie np. właściciel 3-pokojowego, 52-metrowego lokum po kapitalnym remoncie w bloku, z którego do UMK jest 10 minut spacerkiem. Stawkę należy powiększyć o rachunki za media. W mieszkaniu może jednak zamieszkać nawet pięć osób, ponieważ dwa pokoje są 2-osobowe, a tylko jeden jest przeznaczony dla jednego lokatora.

Kwatera dla studenta we Włocławku

Tutaj studentów jest najmniej, ale jednocześnie najmniejszy jest rynek kwater dla studentów, więc stawki za wynajem we Włocławku kształtują się na podobnym, co w Bydgoszczy oraz Toruniu, poziomie. Student wynajmie pokój w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu „przy rodzinie" już za 320 złotych. W cenę wliczone zwykle są opłaty za media.

Kawalerka to nieco większy wydatek. Taka o powierzchni około 30 metrów na osiedlu Południe kosztuje minimum 500 złotych plus media. To 1-pokojowe lokum starszego typu w kamienicy na Zazamczu. Kto chce mieszkać przez rok akademicki w lepszym standardzie, może przeznaczyć 1000 złotych np. za wynajem 31-metrowej kawalerki w apartamentowcu w centrum Włocławka. Jak zapewnia właściciel, mieszkanie jest nowocześnie urządzone, a student czy dwóch studentów ma do dyspozycji m.in. nowoczesny sprzęt agd oraz rtv.

Wybór należy do żaka: W akademiku, na stancji czy samodzielnym mieszkaniu 

Za 3-pokojowe mieszkanie studenckie (około 50 metrów kwadratowych) właściciele chcą przeważnie otrzymać od 900 do 1300 złotych za wynajem. Dochodzą rachunki za media. W takim lokum zamieszkać może maksymalnie pięć osób, więc w najtańszej wersji każdy żak miesięcznie za mieszkanie wyda niecałe 250 złotych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom