Koszty utrzymania mieszkania coraz wyższe

redakcja.regiodom, pointb.pl
PortfelPolskie gospodarstwa domowe borykają się z coraz bardziej widoczną drożyzną.
PortfelPolskie gospodarstwa domowe borykają się z coraz bardziej widoczną drożyzną. mk
Każdy z nas podlega zawirowaniom gospodarki, które wpływają na najbardziej podstawowe aspekty naszego codziennego życia. Jednym z nich są koszty ponoszone na utrzymanie domu.

W debacie publicznej słychać głosy o wzrastających dochodach Polaków. Jednka życie w naszym kraju nie należy do tanich i większość obywateli odczuwa na własnej skórze widoczną drożyznę, która coraz śmielej przekracza progi naszych mieszkań.

W ubiegłym roku w gospodarstwach domowych przeciętny miesięczny dochód na osobę był realnie wyższy o 4,3% od tego z roku 2009 (wg Głównego Urządu Statystycznego). Jednak raport firmy Home Broker, powołujący się również na dane GUS, pokazuje, że cały czas niebezpiecznie wzrastają koszty życia. Jenym z najistotniejszych elementów jest utrzymanie domu lub mieszkania, które rośnie w tempie szybszym od średniej z ostatnich 10 lat i pochłania już ok. 840 złotych miesięcznie.

Na kwotę utrzymania mieszkania składa się wiele pomniejszych wydatków, takich jak np. rachunek za energię, wodę, czy internet. Po dodaniu tych kwot cen produktów codziennego użytku, wiele rodzin jest w sytuacji, gdy prowadzenie gospodarstwa domowego pochłania im znaczną część zarobków. Nie mając wpływu na sytuację makroekonomiczną ludzie zmuszeni są do samodzielnego szukania oszczędności – na ogrzewaniu, zużyciu wody czy energii elektrycznej.

Można oszczędzić na energii i zużyciu wody

Kalkulacji zysków i strat dokonuje coraz częściej również zamożniejsza część społeczeństwa, ponieważ każdy chce mieć na danym pułapie gwarancję bezpieczeństwa finansowego. Aspekt racjonalnego zarządzania domowym budżetem nie musi wpływać bezpośrednio na naszą jakość życia.

Jednym ze znaczących wyznaczników domowych wydatków są rachunki za zużycie energii elektrycznej i zużytej na ogrzewanie. Dlatego w nowoczesnym budownictwie coraz większy nacisk kładzie się na stosowanie energoszczędnych rozwiązań. Powinno wdrażać się je już na etapie projektowania i wznoszenia budynku. Odnosi się to w szczególności do zaprojektowania właściwej termoizolacyjności ścian, doboru odpowiednich parametrów wszystkich instalacji, czy też stolarki okiennej i drzwiowej.

W starszych budynkach mieszkalnych trzeba bardzo często we własnym zakresie zadbać o dodatkowe docieplenie ścian zewnętrznych czy wymianę okien. Na dłuższą metę jest to jednak korzystna inwestycja. Zużycie wody możemy zmniejszyć instalując w kuchni i łazience baterie czasowe lub bezdotykowe.

Zobacz również: Baterie kuchenne ułatwiające życie 

Marnotrastwu prądu możemy zapobiegać stosując m.in. energooszczędne świetlówki oraz racjonalnie korzystając ze sprzętu AGD i RTV. Właściciele domów jednorodzinnych mogą w swoim gospodarstwie wykorzystywać deszczówkę. Zbieranie i wykorzytywanie wody deszczowej jest możliwe dzięki zainstalowaniu odpowiedniego zbiornika.

Opłaty licznikowe przy wynajmie mieszkania

Osoby mieszkające w wynajmowanym lokalu powinny zwrócić baczną uwagę nie tylko na urodę i funkcjonalność mieszkania. Dla budżetu domowego istotne są również opłaty licznikowe, ponoszone często osobno, obok podstawowej stawki za wynajem lokalu.

Energooszczędne mieszkanie może być źródłem realnych zysków dla osób inwestujących w nieruchomości, ponieważ są tańsze w utrzymaniu, stosunkowo łatwo znaleźć na nie lokatorów, a w razie konieczności również sprzedać.

W czasach zmiennej i nienajlepszej koniunktury, warto we własnym zakresie pomyśleć o sposobach obniżania kosztów ponoszonych na utrzymanie domu lub mieszkania. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom