Sprzęt AGD: jak oszczędzać energię korzystając z urządzeń

mk, Planet PR, Candy
Energooszczędna pralkaSprzęt AGD: jak oszczędzać energię korzystając z urządzeń
Energooszczędna pralkaSprzęt AGD: jak oszczędzać energię korzystając z urządzeń Candy
Rosnące ceny energii zmuszają nas do coraz częstszego stosowania w naszych domach rozwiązań energooszczędnych. W oszczędzaniu energii pomoże nam również racjonalne użytkowanie sprzętu AGD.

Zmniejszyć rachunki za prąd możemy dzięki właściwemu doborowi sprzętu AGD i oszczędnemu korzystaniu z tych urządzeń.

Efektywność energetyczna przekłada się na koszty eksploatacji sprzętu AGD

Przy zakupie nowego sprzętu AGD, np. lodówki, pralki czy zmywarki powinno brać się pod uwagę jego energooszczędność. O klasie energetycznej urządzenia informuje nas etykieta energetyczna. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej (z dnia 19 czerwca 2010 roku), obowiązują następujące klasy efektywności energetycznej: A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F,  G.

Najwyższą efektywność energetyczną, a co za tym idzie najmniejsze zużycie energii, ma sprzęt AGD oznaczony symbolem A+++. Jest to bardzo ważne w przypadku urządzeń używanych z dużą częstotliwością w naszych domostwach (np. lodówka, która działa 24 h/dobę).

Jednak nawet najbardziej energooszczędna lodówka zużyje więcej energii, jeśli warunki pracy, w których przyjdzie jej działać, nie będą odpowiednio dobrane. Dlatego należy unikać umieszczania urządzenia w pobliżu źródeł ciepła (np. przy grzejnkiu lub kuchence), gdyż w takim przypadku utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz związane jest ze zwiększonym poborem energii. Oczywiście z tego samego powodu nie wstawiajmy do lodówki ciepłych potraw.

Dopasowanie parametrów urządzeń AGD do naszych potrzeb

Wybierając sprzęt AGD nie zapominajmy o dopasowaniu jego parametrów do wielkości i stylu życia naszej rodziny. – Warto wiedzieć, że lodówki są kwalifikowane do odpowiedniej klasy energetycznej z uwzględnieniem ich pojemności. To oznacza, że duża lodówka klasy A może zużywać więcej prądu niż mniejsza lodówka klasy B. Jeżeli nie będziemy w stanie wykorzystać w pełni pojemności lodówki i będzie ona w połowie pusta, oznacza to dla nas niepotrzebne straty energii – podpowiada Paweł Pierściński, przedstawiciel Candy Polska.

O ile lodówki nie mają możliwości ograniczenia zużycia energii w przypadku tylko częściowego zapełnienia, o tyle w pralkach taka opcja istnieje. Optymalne wykorzystanie wody i energii uzyskujemy dzięki doborowi odpowiedniego programu, który zależy od ilości prania oraz stopnia jego zabrudzenia. Na rynku dostępne są pralki z funkcją automatycznego ważenia wsadu, które optymalizują zużycie wody i energii do ciężaru brudnych rzeczy w bębnie pralki.

Wybierając odpowiedni program optymalizujemy jednocześnie koszty prania. Do rzeczy mało zabrudzonych, które chcemy jedynie odświeżyć, dedykowane są programy szybkie, bez prania wstępnego. Natomiast bardziej zabrudzone tkaniny można namoczyć i zaprać przed włożeniem do pralki, co pozwoli ograniczyć korzystanie z energochłonnych programów intensywnych.

W zmywarce możemy oszczędzać energię i wodę, jeśli będziemy zmywać rzadziej ale wykorzystując całą ładowność urządzenia. W przypadku mniej zabrudzonych naczyć, można skorzystać z programów Eco – czas zmywania jest krótki, a pobór energii mniejszy.

Ograniczenie strat ciepła podczas przygotowywania posiłków

Oszczędność energii możemy uzyskać równeż w trakcie codziennego przygotowywania posiłków. Musimy  tylko nauczyć się wykorzystywać jak najwięcej wytwarzanego ciepła. Z tego względu warto podczas gotowania pamiętać o przykrywkach na garnki. Dzięki ich użyciu potrawy szybciej się dogotują, a woda nie będzie nadmiernie parować.

Piekarnik elektryczny używany często jest jednym z najbardziej prądożernych urządzeń w kuchni. Aby zapewnić efektywne wykorzystanie ciepła, powinniśmy unikać niepotrzebnego otwierania drzwiczek w czasie jego pracy. Biorąc pod uwagę fakt, iż największą ilość energii pochłania samo rozgrzewanie piekarnika, warto wykorzystywać urządzenie tylko wtedy, gdy przyrządzamy dużą porcję potrawy, wymagającą długiego pieczenia. Tosty czy zapiekanki będą tańsze w przygotowaniu, gdy użyjemy tostera lub opiekacza.

Zaoszczędzić można również wybierając piekarnik z oświetleniem ledowym zamiast klasycznej żarówki – to pozwala zmniejszyć zużycie energii wykorzystywanej na oświetlenie wnętrza nawet o 95 procent. Poprawę bilansu energetycznego w kuchni uzyskamy także dzięki wykorzystaniu ciepła resztkowego. Polega to na wyłączeniu kuchenki gazowej lub elektrycznej oraz piekarnika na kilka minut przed planowanym zakończeniem pieczenia czy gotowania potrawy. Ciepło zgromadzone w nagrzanym piekarniku, garnku czy patelni sprawi, że jedzenie „dojdzie" samo.

Straty energii powstałe w trakcie gotowania ograniczymy do minimum, jeśli zdecydujemy się zastąpić tradycyjną kuchenkę elektryczną płytą indukcyjną. W tego typu urządzeniach cała energia jest spożytkowana na podgrzanie potrawy (powierzchnia ceramiczna płyty, na której nie stoi naczynie nie nagrzewa się). 

Przed wyborem energooszczędnego sprzętu AGD bardzo często powstrzymuje nas jego wyższa cena. Za tego typu rozwiązaniami przemawiają jednak niższe koszty eksploatacji przez kolejne lata użytkowania sprzętu. 
Czytaj również: Nie tracić prądu. Jak oszczędzać energię elektryczną

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom