Kora kamienna sprawdza się w ogrodzie. Co to właściwie jest i jak ją wykorzystać? Są rośliny, którym odpowiada szczególnie!

Katarzyna Józefowicz
Kora kamienna formą przypomina korę, ale to kamień, najczęściej gnejs. Występuje on w różnych kolorach i wielkościach.
Kora kamienna formą przypomina korę, ale to kamień, najczęściej gnejs. Występuje on w różnych kolorach i wielkościach. Katarzyna Laszczak
Kora kamienna łączy zalety kory sosnowej oraz ściółki kamiennej. Jest trwała, wytrzymała, a w ogrodzie można ją wykorzystać na wiele sposobów. Nadaje się między innymi do wykładania rabat, ale też ścieżek czy wypełniania gabionów. Aranżacje z wykorzystaniem kory kamiennej wyglądają naturalnie, a przy tym nowocześnie. Sprawdź, jak ją wykorzystać w ogrodzie i pod które rośliny najlepiej stosować.

Spis treści

Kora kamienna – co to jest i jakie ma kolory

Jeśli rozważamy zastosowanie w ogrodzie ściółki, ale nie możemy zdecydować się czy ma być to kora czy kamień, wybierzmy rozwiązanie pośrednie, czyli korę kamienną. Ma ona zbliżony wygląd do tradycyjnej kory, ale jest od niej znacznie trwalsza, gdyż pozyskuje się ją z gnejsu, będącego skałą metamorficzną. Podczas jej kruszenia powstają spłaszczone, kanciaste łupki kamienne o krystalicznej, nierównej, chropowatej powierzchni i kierunkowej teksturze. Kora kamienna ma różne kolory. Łupki mogą mieć barwę od czarnej, przez szarą, białą, czerwoną, niebieskawą, brązową i zielonkawą, ale najczęściej są pstre lub prążkowane, dzięki czemu posiadają różne odcienie.

Pod jakie rośliny nadaje się kora kamienna?

Kora kamienna pochodzi zwykle z kwaśnych skał (granitów), więc podobnie jak kora sosnowa posiada kwaśny odczyn pH i doskonale nadaje się do ściółkowania roślin preferujących kwaśną glebę, a wiec wszystkich gatunków wrzosowatych (m.in. różaneczników, azalii, wrzosów, wrzośców, piersów, kiścieni itp.), ale też wielu iglaków oraz niektórych paproci, hortensji i klonów palmowych.
Nie stosujmy jej pod rośliny, które lubią wapienną ziemię.

Kora kamienna. Poznaj zalety tej ściółki

Kora kamienna ma też sporo innych zalet.

  • W przeciwieństwie do kory sosnowej nie rozpada się pod wpływem czynników atmosferycznych (np. śniegu, deszczu, mrozu) i jest wyjątkowo trwała, dlatego nie trzeba jej regularnie uzupełniać na rabacie.
  • Jest też przepuszczalna dla wody i powietrza, wiec nie utrudnia rozwoju roślinom.
  • Łupki są dość ciężkie i mają nieregularną, kanciastą, porowatą strukturę, dlatego dobrze utrzymują się na miejscu i nie przemieszczają tak łatwo jak np. gładkie otoczaki, dlatego można nimi ściółkować nawet lekko podwyższone rabaty.
  • Większe kawałki kory kamiennej łatwo jest też rozłupać na mniejsze fragmenty, dlatego bez problemu można dopasować je do danej powierzchni (np. kanciastej granicy rabaty).
  • Różne kolory kory kamiennej, pozwalają wybrać jak najbardziej dopasowany do otoczenia i stylu naszego ogrodu (jasne podkreślą ciemną zieleń roślin, ciemne będą odpowiednie do ogrodów minimalistycznych i nowoczesnych). W ich składzie znajduje się też krystaliczny kwarc, dzięki czemu kamień może pięknie mienić się w promieniach słońca.

Kora kamienna a chwasty

Kora kamienna jest dostatecznie stabilna i jej warstwa ułożona na rabacie powinna pozostać na swoim miejscu mimo czynników atmosferycznych, jednak nie zapobiegnie rozwojowi chwastów. W wyniku opadów może się też mieszać z podłożem ogrodowym, dlatego przed wyściółkowaniem nią rabaty, dobrze jest zastosować jako podkład np. agrowłókninę.

Kora kamienna w ogrodzie. Wykorzystanie i aranżacje

Kora kamienna dostępna jest w różnych rozmiarach. Na ściółkę poleca się głównie kamienie w trzech wielkościach: 8–16 mm, 11–32 mm i 32–63 mm, ale można też znaleźć łupki o znacznie większym rozmiarze (np. 90/120-150/250 mm.). Z takich kawałków można ułożyć ozdobny, niski murek, wyznaczający granicę rabaty, a także wykonać ciekawą, kaskadową fontannę (w kamieniu łatwo wywiercić otwór pod wąż wyprowadzający wodę).
Większe łupki nadają się również do wykorzystania w metalowych koszach ogrodzeniowych tzw. gabionach oraz jako wypełnienie opasek wokół domu. Można z nich także wykonać ciekawe ścieżki, alejki i dróżki ogrodowe, gdyż nierówne brzegi kamieni pozwalają klinować się poszczególnym kawałkom, dzięki czemu wykonana z nich nawierzchnia jest stabilna. Łupki nadają się też do wyłożenia brzegów oczka wodnego, jednak wtedy należy uważać, aby nie miały dużego kontaktu z wodą, gdyż mogłyby obniżyć jej pH, a to nie wszystkim roślinom wodnym i zamieszkującym oczko organizmom będzie odpowiadać.

Słabe strony kory kamiennej

Mimo swoich rozlicznych zalet, kora kamienna ma też jednak swoje słabe strony. Podobnie jak inne kamienie, może z czasem tracić blask i efektowny wygląd, gdyż na jej powierzchni zaczną pojawiać się brzydkie zacieki, wykwity oraz osady z mchów i porostów, dlatego poleca się konserwować ją za pomocą specjalnych impregnatów do gnejsów i kory kamiennej. Takie środki przydadzą się w szczególności do pielęgnacji kamienia na ścieżkach, murkach lub opaskach wokół domu, zanim jednak zastosujemy je na kamień rozłożony na rabacie, sprawdźmy, czy skład preparatu nie zaszkodzi uprawianym tam roślinom (nie powinien zawierać m.in. silikonu).

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom