Rabata żwirowa to pomysł na słoneczny ogród. Radzimy, jak ją założyć krok po kroku. Jakie rośliny na rabaty żwirowe?

Katarzyna Józefowicz
Żwirową rabatę warto założyć w słonecznym miejscu.
Żwirową rabatę warto założyć w słonecznym miejscu. Schad1953/GettyImages
Rabata żwirowa to dobry pomysł na zagospodarowanie słonecznego ogrodu. Jednak, żeby taka rabata była ładna przez lata, trzeba zadbać o kilka rzeczy. Radzimy, jak ją założyć krok po kroku. Podpowiadamy też, jakie rośliny na rabaty żwirowe nadają się najlepiej.

Spis treści

Skąpane w słońcu żwirowe rabaty przywodzą na myśl ciepłe południe Europy i kojarzą się z relaksem, wypoczynkiem i wakacjami. Nie zawsze możemy na takie wakacje pojechać, ale jeśli tylko posiadamy w ogrodzie nasłoneczniony skrawek terenu, który możemy przeznaczyć na taką rabatę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się południowymi klimatami we własnym ogrodzie.

Rabata żwirowa na piaszczystej ziemi

Żwirową rabatę możemy wykonać na kilka sposobów. Kiedy dysponujemy w ogrodzie dość suchą, przepuszczalną, lekką, piaszczystą glebą, założenie żwirowej rabaty nie będzie trudne. Wystarczy na wybranym stanowisku odchwaścić, przekopać i wyrównać ziemię, a następnie wyznaczyć granice rabaty za pomocą obrzeża trawnikowego.

Podkład pod rabatę żwirową

Jeśli nie jesteśmy zwolennikami stosowania w uprawie roślin tekstyliów w postaci włóknin czy mat ściółkujących, na przygotowanym podłożu możemy od razu posadzić rośliny i całość wyściółkować grubą warstwą żwiru. Takie rozwiązanie ma jednak dwie poważne wady. Po pierwsze przez żwir będą przerastać chwasty, które trzeba będzie nieustannie wyrywać, a po drugie żwir z czasem zacznie mieszać się z podłożem i rabata straci swój efektowny wygląd. Dlatego też lepiej jest zastosować w tym wypadku podkład w postaci np. włókniny ogrodowej.

Sadzenie i pielęgnacja roślin

Po rozłożeniu włókniny w miejscu sadzenia roślin wykonuje się nacięcia na krzyż i umieszcza w nich sadzonki, a następnie całość ściółkuje się warstwą żwiru. Podkład wbrew pozorom nie powinien nam przeszkadzać w nawożeniu roślin, bo większość gatunków uprawianych na żwirowych rabatach nie potrzebuje żyznej gleby, a ich sporadyczne zasilanie odpowiednimi nawozami można stosować miejscowo, podając niewielką dawkę nawozu wprost do gleby w pobliżu rośliny. Korzystając z tego rozwiązania, trzeba jednak pamiętać, że warstwa izolacyjna koniecznie musi być przepuszczalna dla wody i powietrza (nie może być to zwykła folia), inaczej rośliny zaczną gnić lub wysychać i obumierać.

Rabata żwirowa na gliniastej ziemi

Dużo więcej pracy będzie nas kosztować założenie rabaty w miejscu, gdzie gleba jest ciężka i gliniasta. W takiej sytuacji musimy najpierw wybrać z wyznaczonego pod rabatę stanowiska kilkucentymetrową warstwę ziemi, wyłożyć dno otworu 3-5 cm warstwą drenażową w postaci gruboziarnistego piasku i żwiru, wszystko starannie ubić, rabatę otoczyć obrzeżem trawnikowym, a następnie pokryć całość podłożem dla roślin, w którego skład powinien wchodzić odkwaszony torf, kompost, piasek i nieco kredy (przygotowując takie podłoże, można posiłkować się składem gotowego podłoża dla lawendy, będącej jednym z podstawowych gatunków na żwirowe rabaty). Na tak przygotowanej rabacie możemy od razu sadzić rośliny, a następnie wyściółkować je grubą warstwą żwiru lub pokryć powierzchnię rabaty włókniną, posadzić w niej rośliny i dopiero wtedy wyściółkować je żwirem.

Żwirowa rabata. Na to zwróć uwagę!

Zakładając żwirową rabatę, musimy jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.

  • Rabata musi znaleźć się w miejscu nasłonecznionym, gdyż uprawiane na niej rośliny takich warunków będą oczekiwały.
  • Trzeba też pamiętać, że większość z nich preferuje podłoże o obojętnym lub zasadowym odczynie pH, dlatego do ściółkowania należy wybrać żwir o takim właśnie odczynie (np. bazalt, wapień, dolomit, marmur), unikając żwiru kwaśnego (np. granit).
  • Dobrze też, aby rabata nie znajdowała się w pobliżu drzew i krzewów liściastych, gdyż jesienią opadające z nich liście zanieczyszczą żwir i bez użycia dmuchawy, trudno będzie usunąć je z kamieni.
  • Na rabacie dobrze jest też zainstalować linię kroplującą, co nie tylko ograniczy nam pracę związaną z podlewaniem roślin, ale też pozwoli uniknąć brzydkich zacieków na kamieniach.

Jakie rośliny na rabatę żwirową?

Ostatnia sprawa to dobór roślin. Na żwirową rabatę odpowiednie będą przede wszystkim gatunki znoszące suche i słoneczne stanowiska. Znajdziemy je głównie wśród roślin pochodzących z południa Europy, ale też z innych rejonów świata oraz ze stepów i prerii. Będą do nich należały m.in.:

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom