Jaki kominek wybrać i jak go zaaranżować

redakcja.regiodom, Anna Poprawska, projektantka wnętrz portalu Homebook.pl
Kominek na drewnoOkres jesienno-zimowy to czas, w którym perspektywa posiadania kominka staje się szczególnie kusząca. Przemyślany wybór odpowiedniego rozwiązania będzie gwarancją komfortowego użytkowania i stworzenia w domowych wnętrzach niepowtarzalnej atmosfery, a bogactwo dostępnych na rynku modeli pozwoli idealnie dopasować jego wygląd do charakteru pomieszczeń
Kominek na drewnoOkres jesienno-zimowy to czas, w którym perspektywa posiadania kominka staje się szczególnie kusząca. Przemyślany wybór odpowiedniego rozwiązania będzie gwarancją komfortowego użytkowania i stworzenia w domowych wnętrzach niepowtarzalnej atmosfery, a bogactwo dostępnych na rynku modeli pozwoli idealnie dopasować jego wygląd do charakteru pomieszczeń Brunner/www.homebook.pl
„Domowe ognisko" to określenie symbolizujące bezpieczeństwo i gościnność. Od wieków ludzie uwielbiają gromadzić się przy blasku płomieni. Kominek może być dziś stylową i niekoniecznie drogą ozdobą praktycznie każdego domu lub mieszkaniu.

Bogactwo oferowanych na rynku kominków z jednej strony daje możliwość dopasowania urządzenia do indywidualnych potrzeb i gustu, z drugiej jednak wymaga choćby podstawowej wiedzy na temat rodzajów i zastosowań poszczególnych konstrukcji kominków. Przemyślany wybór źródła ciepła zagwarantuje komfortowe użytkowanie i pozwoli stworzyć przyjemną atmosferę w pomieszczeniu z kominkiem. Zobacz, jak wybrać odpowiedni kominek i ciekawie zaaranżować. 

Kominek otwarty czy zamknięty? Z płaszczem wodnym czy bez?

Wybór między konstrukcją otwartą a zamkniętą to pierwszy krok, który należy wykonać, budując wymarzony kominek.
– Modele otwarte są najbardziej zbliżone do stosowanych przez wieki palenisk, które służyły do przygotowania posiłków, a także ogrzewania i oświetlania domostw. Ich największą zaletą jest niepowtarzalny klimat, jaki tworzą w pomieszczeniach. Wbrew pozorom nie są jednak efektywnym źródłem ciepła – wykorzystują do ogrzania pomieszczenia jedynie około 20 procent energii zawartej w drewnie, które w związku z nieograniczonym dopływem powietrza dodatkowo szybko się spala. Przyjemny wieczór przy blasku ognia wiąże się więc w kominkach otwartych z koniecznością częstego uzupełniania opału – mówi Anna Poprawska z portalu Homebook.pl.

Praktyczniejszym rozwiązaniem są kominki zamknięte.
– Głównym elementem kominków zamkniętych jest wkład kominkowy, zasłonięty przeszklonymi drzwiami. W porównaniu do konstrukcji otwartych, zdecydowanie podnosi to bezpieczeństwo i efektywność energetyczną procesu spalania, wynoszącą nawet do 70 procent. Dzięki temu można je z powodzeniem wykorzystywać jako źródło ciepła w domu – mówi projektantka. Wyjaśnia też: – Wkłady kominkowe mogą być przystosowane do współpracy z instalacją dystrybucji gorącego powietrza, lub mieć tak zwany płaszcz wodny. Pierwsze rozwiązanie wykorzystuje ogrzewające się powietrze, przepływające między ściankami obudowy a wkładem kominowym. Grawitacyjnie lub za pomocą wentylatora, ciepło to jest rozprowadzane przez dodatkową instalację do innych pomieszczeń. Wydajność dobrze wykonanego systemu dystrybucji gorącego powietrza (tzw. DGP – red.) jest bardzo duża, choć obniżać może ją konieczność instalowania filtrów, oczyszczających z kurzu przenoszone rurami powietrze.

Oprócz powietrza, w kominkach zamkniętych nośnikiem ciepła może być także woda. – Wkład kominkowy może być otoczony tak zwanym płaszczem wodnym. Otacza on komorę spalania, a znajdująca się w nim woda po podgrzaniu kierowana jest do instalacji centralnego ogrzewania. Wymaga to jednak najczęściej współpracy z kotłem gazowym lub olejowym, a także zabezpieczeń przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i przegrzaniem wody – zwraca uwagę Anna Poprawska.

Przeczytaj również: Charakterystyka kominków z płaszczem wodnym 

Dla każdego coś ciepłego

Dzisiaj , żeby cieszyć się w domu blaskiem naturalnego ognia, nie trzeba już inwestować w kosztowne instalacje i znosić uciążliwe prace budowlane. Dzięki nowoczesnym technologiom pojawiły się bowiem urządzenia nazywane biokominkami.
– Do niedawna najpowszechniejszą namiastką kominków były tak zwane „kozy", czyli piece wolno stojące. Jednak nawet one wymagają podłączenia do osobnego przewodu kominowego i zabezpieczenia przed wysoką temperaturą otaczających je podłóg i ścian. Biokominki są opalane etanolem, który w płynnej lub żelowej postaci spala się praktycznie w stu procentach. Dzięki temu można je instalować w pomieszczeniach bez przewodów kominowych, pamiętając jedynie o ich regularnym wietrzeniu, gdyż w wyniku spalania powstaje dwutlenek węgla. Pamiętajmy jednak, że ten rodzaj kominków ma przede wszystkim spełniać funkcje estetyczne, a nie grzewcze – podpowiada ekspert.

Jaki kominek ogrzeje dom?

Jeśli kominek ma służyć do ogrzewania domu, szczególną uwagę należy zwrócić na podstawowe parametry techniczne, takie jak nominalna moc grzewczą i sprawność.
– Nominalna moc grzewcza to średnia wyliczona z trzech godzin palenia w warunkach testowych. W praktyce jej wartość ma większe znaczenie niż maksymalna moc urządzenia. Z kolei wyrażony w procentach parametr sprawności mówi nam, jaka część energii powstającej podczas palenia z mocą nominalną jest odzyskiwana w postaci ciepła – mówi Anna Poprawska. Dodaje: – Istotny jest również odpowiedni materiał, z którego wykonany jest wkład kominkowy. Żeliwne konstrukcje są trwalsze, ale też cięższe i droższe od stalowych. W niektórych kominkach można też, oprócz drewna, spalać brykiet drzewny albo węgiel brunatny. Ponadto, warto zainteresować się dość popularnymi ostatnio wkładami z drzwiczkami w postaci unoszonej do góry szyby, co ułatwia umieszczanie w palenisku opału.

Radzimy: Jakie drewno do palenia w kominku wybrać 

Niepowtarzalny klimat połączony z praktyką

Niezależnie od rodzaju wybranego kominka, powinien się on dobrze prezentować w wybranym pomieszczeniu. – Do niedawna dominowały tradycyjne, często rustykalne aranżacje, tworzone najczęściej z wykorzystaniem kamieni i cegły. Obecnie coraz chętniej stosowane są obudowy utrzymane w minimalistycznym, czasem wręcz ascetycznym stylu. Również w tym przypadku powszechnie stosowane są naturalne materiały, ale ich forma bardziej koresponduje z charakterem nowoczesnych wnętrz. Wykorzystuje się na przykład gładkie płyty kamienne – mówi ekspert.

Oferta rynkowa kominków jest bogata. Obejmuje nie tylko kominki proste lub narożnikowe.
– W zależności od liczby powierzchni, przez które widać palenisko, dostępne są również konstrukcje dwu- lub trójstronne. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają też instalację kominków w bardzo zróżnicowanych miejscach, na przykład w łazienkach, zamieniając je w prawdziwe salony kąpielowe. Największą dowolność dają w tej sytuacji biokominki, ponieważ ze względu na brak konieczności dostępu do przewodów kominowych, można je zamontować w praktycznie każdym punkcie wybranego pomieszczenia. W zależności od położenia i rozmiarów konstrukcji, przestrzeń znajdującą się dookoła kominka można dodatkowo zagospodarować, na przykład jako podręczny skład opału lub miejsce przechowywania akcesoriów do palenia, takich jak miotły, szufle czy pogrzebacze. Zawsze należy jednak pamiętać o właściwym zabezpieczeniu najbliższego otoczenia paleniska, z którego mogą wypadać iskry lub rozgrzane przedmioty – zwraca uwagę ekspert.

Zobacz również: Jak wykończyć ścianę z kominkiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom