Kominki z płaszczem wodnym: ogrzewanie eleganckie, ekologiczne i tanie

ewk
Kominek z płaszczem wodnymKominki z płaszczem wodnym mogą pracować tylko w instalacjach grzewczych systemu otwartego (z otwartym naczyniem wzbiorczym). To ważne ze względów bezpieczeństwa!
Kominek z płaszczem wodnymKominki z płaszczem wodnym mogą pracować tylko w instalacjach grzewczych systemu otwartego (z otwartym naczyniem wzbiorczym). To ważne ze względów bezpieczeństwa! Firma Mering
Kominek z płaszczem wodnym współpracujący z instalacją centralnego ogrzewania, to nowoczesne rozwiązanie o ogromnych walorach ekonomicznych, estetycznych i ekologicznych.

Decydując się na montaż kominka, musimy pamiętać o tym, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury (Dz.U. nr 75 z dnia 15 czerwca 2002 r. poz. 690 z późniejszymi zmianami) na razie w Polsce kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych. Ważne jest to przede wszystkim dla osób, które chcą uzyskać pozwolenie na budowę. W projekcie muszą być określone inne źródła ciepła, „niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami" (wg § 132 pkt. 1. ww. rozporządzenia).

Zobacz również: Kominek: funkcje pełnione w domu

Mimo tych ograniczeń, w ostatnich latach w Polsce doszło do niezwykłego rozpowszechnienia kominków z płaszczem wodnym, zasilających instalacje centralnego ogrzewania wodnego. Kominki te mogą również wytwarzać energię na potrzeby układów przygotowania ciepłej wody użytkowej. Doskonale współpracują z pojemnościowymi zasobnikami c.w.u. (ciepłej wody użytkowej), kotłami gazowymi lub olejowymi, z układami solarnymi czy z pompami ciepła. Dzięki temu są tanim i dekoracyjnym źródłem ciepła.

Zasada działania kominka z płaszczem wodnym

Wśród producentów i handlowców nazwa kominek z płaszczem wodnym jest używana zamiennie z określeniami termokominek lub turbokominek. Mają one podkreślać różnicę między kominkiem tradycyjnym a kominkiem z zamkniętą komorą spalania wyposażonym w płaszcz wodny (czasami też w wbudowany wymiennik). 

Kominki z płaszczem wodnym: ogrzewanie eleganckie, ekologiczne i tanie

 

Podczas palenia w kominku spaliny nagrzewają ścianki paleniska i wymiennik rurowy przekazując ciepło do czynnika grzewczego, a następnie poprzez czopuch spaliny trafiają do komina.
Wkłady szamotowe znajdujące się w komorze spalania, po nagrzaniu przez długi okres utrzymują ciepło, co pozwala na dokładniejsze dopalanie się tlenków węgla w spalinach oraz ułatwia rozpalanie przy kolejnych partiach paliwa.

Naturalny ciąg kominowy, który zapewnia prawidłową pracę urządzenia regulowany jest przepustnicą spalin oraz przepustnicą powietrza. Przymykanie przepustnic powoduje zmniejszenie a otwieranie zwiększenie siły ciągu kominowego. Im więcej powietrza dostarczymy tym spalanie będzie intensywniejsze. Właściwe ustawienie tych przepustnic będzie miało duży wpływ na uzyskanie odpowiedniego komfortu termicznego i użytkowanie kominka.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Kominki posiadające płaszcze wodne powinny pracować tylko w otwartych systemach instalacji grzewczych, co wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa. Nie musimy jednak rezygnować z zalet systemów zamkniętych (wyższa sprawność, lepsza trwałość, ułatwiona regulacja i niższe koszty eksploatacji). Dzielimy obieg wodny na dwa niezależne obiegi stosując przeponowe wymienniki ciepła. Wówczas kominek pracuje w układzie otwartym, a instalacja grzewcza w układzie zamkniętym.

Zobacz również: Czujniki dymu i czujniki temperatury: dla bezpieczeństwa

Może się jednak zdarzyć, że na skutek braku prądu, instalacja grzewcza pracująca w układzie pompowym przestaje działać, a ciepło wytwarzane w kominku nie jest odbierane przez wymiennik cieplny. Aby uniknąć niebezpieczeństwa szybkiego i nadmiernego wzrostu temperatury w układzie, stosuje się zasilanie awaryjne, które składa się standardowo z akumulatora oraz układu elektronicznego, który uruchamia akumulator w momencie niedoboru energii i braku napicia.
Można też zainstalować dodatkową wężownicę (bezpieczeństwa) schładzającą i zapobiegającą zagotowaniu się wody w instalacji.

Aby bezpiecznie korzystać z kominka z płaszczem wodnym, należy pamiętać jeszcze o kilku podstawowych zasadach i ich przestrzegać:

  • Nie wolno dopuszczać zimnej wody podczas pracy urządzenia, jeżeli temperatura kominka przekracza 40°C, ponieważ może to spowodować rozszczelnienie płaszcza wodnego.
  • Nie dopuszczać do nadmiernego wzrostu temperatury wody w kominku.
  • Nie dotykać frontowych nagrzanych elementów kominka gdyż grozi to poparzeniem.
  • Nie zalewać ognia w kominku wodą.
  • Nie stosować innego paliwa niż zalecane.
  • Nie składować w pobliżu kominka materiałów łatwopalnych.
  • Użytkować kominek zgodnie z instrukcją obsługi dostarczoną przez producenta. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom