Jak wykończyć ścianę z kominkiem - możliwe rozwiązania

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
KominekJeżeli przy montażu kominka nie stać nas od razu na kamienne wykończenie ściany, nic straconego. Początkowo możemy pomalować ją farbą zmywalną lub pokryć tapetą, którą można zmywać.
KominekJeżeli przy montażu kominka nie stać nas od razu na kamienne wykończenie ściany, nic straconego. Początkowo możemy pomalować ją farbą zmywalną lub pokryć tapetą, którą można zmywać. mk
Kominki wracają do łask i są montowane coraz chętniej w mieszkaniach i domach, jeśli tylko ich właściciele mają do tego odpowiednie warunki. Często też kominki montowane są w ścianę. W jaki sposób można wykończyć ścianę z kominkiem?

Nic nie buduje atmosfery ciepła w domu tak, jak kominek. Nawet, jeśli jest używany sporadycznie i tylko na specjalne okazje. Współczesne wnętrza wymagają jednak zupełnie innej aranżacji kominka, niż tradycyjne chaty czy domki letniskowe.

Warto mieć świadomość, że kominek będzie generował brud – chociażby w postaci osadzającej się w pobliżu sadzy. Dlatego wybrane do wykończenia materiały powinny być łatwe w konserwacji i czyszczeniu, żeby ślady powstałe po użytkowaniu kominka nie były wieczną pamiątką w mieszkaniu.

Polecamy: Kominek w domu 

Jeśli kominek jest po prostu wbudowany w ścianę, najwygodniejsze będzie obudowanie go specjalnymi, wytrzymałymi i odpornymi na ogień płytami gipsowo-kartonowymi, następnie ich otynkowanie i pomalowanie. Taki kominek płynnie "wtopi się" w ścianę i stworzy z nią jedną linię.

Kamienne wykończenie kominka

Bardziej wymagający stosują jednak wszelkiego rodzaju dekoracje, najczęściej z kamieni naturalnych – głównie marmuru, piaskowca czy wapienia. Kamienne wykończenia, choć droższe, są doskonałym materiałem zdobiącym ścianę kominka. Kamień nie zmieni bowiem koloru pod wpływem ciepła, jest też odporny na ogień i mechaniczne uszkodzenia.

Dość popularne i względnie tanie są ozdobne płyty z wapienia. Ten łatwo poddaje się obróbce, wymaga jednak konserwacji. Jego minusem jest nierówna faktura, na której często zbiera się kurz. Łatwo go też zaplamić. Podobne wady mają wykończenia z piaskowca, który ma jednak jeden niezaprzeczalny walor: osoby, chcące zastosować skomplikowane mozaiki dekoracyjne, właśnie w piaskowcu znajdą sprzymierzeńca. Jego charakter powoduje, że można w nim rzeźbić dowolne kształty i formaty.

Granit i marmur niemal idealne

Wad wspomnianych tworzyw pozbawiony jest granit. Trudno go uszkodzić, zarysować i pobrudzić, jest jednak oporny w obróbce, a przez to droższy. Doskonałym rozwiązaniem, głównie ze względu na walory dekoracyjne, jest zastosowanie marmuru do wykończenia ściany z kominkiem. Niepowtarzalna faktura tego kamienia powoduje, że nadaje on każdemu wnętrzu ciekawy wygląd i nadaje mu oznak luksusu.

Ściany z gołych cegieł

Ciekawym rozwiązaniem jest pozostawienie kominka w ścianie z gołych cegieł. Odsłonięte, ale wyczyszczone i zakonserwowane wiekowe cegły, z nowymi, równo położonymi fugami robią ogromne wrażenie, zwłaszcza, gdy podświetli się je jeszcze na przykład LED-owymi taśmami. Takie rozwiązanie możliwe jest do zastosowania w starych kamienicach.

Jednak w sytuacji, gdy cegła nie jest naturalnym budulcem ściany, z pomocą mogą przyjść płytki klinkierowe imitujące cegłę. Klinkier łatwo utrzymać w czystości. Występuje również w wielu kolorach, przez co można stosować go w wielu wariantach.

Jaki styl, taki kominek

W minimalistycznych, ascetycznych wnętrzach, gdzie dominuje szarość, stal i aluminium, spotkać można kominki, dla których tłem są betonowe ściany. To jednocześnie najbardziej niedoceniany materiał wykończeniowy. Zupełnie niesłusznie, bo beton nie dość, że jest wytrzymały i łatwo go wyczyścić, to daje wręcz nieskończone możliwości kolorystycznych zastosowań. Można go też dowolnie zdobić i uzupełnić w bogatą ornamentykę. Dzięki temu można go zastosować zarówno we wnętrzach w stylu rustykalnym, jak i nowoczesnym.

Kolor ścian a kominek

Oprócz materiału wykończeniowego, ważny jest również kolor. Musi podkreślać barwę ognia i tworzyć z kominkiem całość. Dobrze w tej roli sprawdza się biel, ale także odcienie szarości, brązu i czerń. Można oczywiście postawić na kontrastowość i zastosować kolory zieleni oraz odcienie niebieskiego. Raczej nie stosuje się rozwiązań kolorystycznych bazujących na czerwieni i żółci, gdyż są to naturalne kolory ognia, wśród których nie będzie się on wyróżniać.

Miejsce na kominek

Spore znaczenie ma również umiejscowienie kominka. Jeśli będzie on elementem przestronnego, nasłonecznionego salonu, nie zaszkodzą mu ciemniejsze barwy. Gdy jednak zostanie wkomponowany w pomieszczenie, w którym nie ma światła słonecznego albo jest ono bardzo ograniczone, ciemne kolory mogą okazać się zbyt przytłaczające.

W wykończeniu ściany z kominkiem ogranicza nas tylko wyobraźnia i wytrzymałość zastosowanych materiałów wykończeniowych. Część osób wykorzystuje do tego również płytki gresowe, inni – na specjalne zamówienie - kupują płytki przypominające te ze starych pieców kaflowych i nimi ozdabiają okolice kominka.

Tyle to kosztuje

Wiele osób aranżując wnętrza ograniczanych jest jednak przez ceny. Najtańsze obudowy z płyt kartonowo-gipsowych już wraz z robocizną kosztować będą minimum 1000 złotych. Droższe rozwiązania, bazujące na wykończeniach na przykład z włoskiego marmuru, mogą kosztować nawet 14–15 tysięcy złotych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom