Jaką ofertę bankową wybrać, gdy oszczędzamy na mieszkanie?

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
oszczedzanieGdy zamierzasz oszczędzać na mieszkanie, dobrze się zastanów, jaką ofertę wybrać. Przekalkuluj, czy wolisz inwestowac w ryzykowne fundusze zarabiające szybko, czy jednak stabilne, przynoszące mniejszy, ale pewny zysk.
oszczedzanieGdy zamierzasz oszczędzać na mieszkanie, dobrze się zastanów, jaką ofertę wybrać. Przekalkuluj, czy wolisz inwestowac w ryzykowne fundusze zarabiające szybko, czy jednak stabilne, przynoszące mniejszy, ale pewny zysk. DiGiTouch
Chcesz kupić własne M? To musisz oszczędzać na wkład własny. Bez niego coraz trudniej dostać kredyt hipoteczny. Ale jak oszczędzać, by mozolnie odkładane złotówki przyniosły jak największy zysk?

Jeśli planujesz zakup własnego M, jak najszybciej zacznij oszczędzać na ten cel. Nie tylko dlatego, że od przyszłego roku banki nie będą udziały kredytów hipotecznych osobom, które nie mają wkładu własnego. Także po to, aby kupując mieszkanie, jak najmniej pożyczyć od banku i spłacać jak najmniej odsetek.Banki oferują nam mnóstwo najrozmaitszych możliwości odkładania pieniędzy – lokaty, specjalne konta, fundusze.

Zdaniem analityków: To dobry czas na zakup mieszkania

Ekspertka, Danuta Balczewska z BZ WBK w Zielonej Górze wyjaśnia, jak nie pogubić się w gąszczu bankowych ofert oraz podpowiada, gdzie zarobimy najwięcej, ale ryzykując, a gdzie spokojnie, ale stale procent będzie rósł.

Konto oszczędnościowe

**Trzymając pieniądze na koncie oszczędnościowym w banku spokojnie i bez utraty odsetek w dowolnym momencie możemy je wypłacić. Te konta są jednak nisko oprocentowane. Oczywiście w bankowej ofercie można znaleźć konto oprocentowane na 3–4 proc., ale łączy się to zwykle z koniecznością spełnienia szeregu warunków (np. wpłaty określonych środków, płatnych przelewów itp.). Dla planujących długoterminowe oszczędzanie to mało atrakcyjna oferta.

Lokaty bankowe

Lokaty bankowe to chyba najbardziej popularny sposób na pomnażanie pieniędzy. Każdy bank ma w swojej ofercie kilka różnych lokat. Ich podstawowe różnice to wysokość oprocentowania i okres oszczędzania.

Co trzeba o nich wiedzieć? Najważniejszą sprawa jest właśnie oprocentowanie – to od niego zależy, jak duże odsetki uzyskamy oszczędzając w ten sposób. Zakładając lokatę zawsze warto sprawdzić też zasady jej wcześniejszej likwidacji (wtedy tracimy odsetki) oraz ewentualnego przedłużenia (czy automatycznie czy na nasz wniosek). Warto wiedzieć też, jaki jest minimalny wkład, który umożliwia założenie lokaty, czy można to zrobić przez internet itp.

Lokaty inwestycyjne

**Są one połączeniem lokaty bankowej oraz np. inwestycji na rynku walutowym. Lokata inwestycyjna jest lokatą strukturyzowaną i składa się z dwóch części: 

  • bezpiecznej, będącej odpowiednikiem lokaty bankowej, która na koniec okresu umownego jest w stanie zapewnić 100 proc. ochrony kapitału, 
  • inwestycyjnej, umożliwiającej osiągnięcie z góry określonego zysku (oprocentowania) w przypadku realizacji określonej strategii inwestycyjnej. Oprocentowanie lokaty uzależnione jest od zmiany kursu wybranej pary walut (np. EUR/PLN), USD/PLN) oraz wybranej strategii.

Obligacje Skarbu Państwa

Obligacje skarbowe stanowią bezpieczną formę lokowania posiadanych środków pieniężnych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że Skarb Państwa gwarantuje całym swoim majątkiem wypłatę zainwestowanych pieniędzy wraz z należnymi odsetkami. Obligacje skarbowe nie mają postaci materialnej – istnieją wyłącznie jako zapis komputerowy. Fakt zakupu zostaje odnotowany w specjalnym Rejestrze Nabywców Obligacji. Kupujący otrzymuje natomiast wydrukowane potwierdzenie zakupu, a na życzenie imienne świadectwo depozytowe.

Ponieważ obligacje nie mają formy dokumentu, nabywcy obligacji otrzymują pisemne potwierdzenie zakupu zaświadczające w szczególności posiadanie określonej liczby obligacji, cenę sprzedaży jednej obligacji oraz łączną kwotę nabycia.

– Co to są obligacje oszczędnościowe? Do obligacji oszczędnościowych zaliczamy obligacje dwu-, trzy-, cztero- oraz dziesięcioletnie. Są one sprzedawane każdego dnia po stałej cenie tj. 100 zł. Obligacje oszczędnościowe nie są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Klient może wycofać się z inwestycji, składając dyspozycję przedterminowego wykupu lub zbyć je innej osobie fizycznej. Obligacje oszczędnościowe mogą nabywać osoby fizyczne będące rezydentami i nierezydentami, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe oraz fundacje wpisane do rejestru sądowego – wyjaśnia ekspertka.

Obligacje korporacyjne

Historia funduszy korporacyjnych papierów dłużnych w Polsce jest stosunkowo krótka, stąd niewielka baza porównawcza. Obligacje korporacyjne są alternatywą dla obligacji skarbowych. Emitowane przez przedsiębiorstwa, które z jakichś powodów nie chciały brać pożyczki bankowej jako dodatkowego źródła pieniędzy.

– Środki ulokowane w tym funduszu z reguły przy dotrzymaniu horyzontu inwestycyjnego przynoszą większą stopę zwrotu niż produkty bankowe. Stopa zwrotu tego funduszu w przeszłości, długookresowo przekraczała stopę zwrotu funduszy rynku pieniężnego. Proszę pamiętać, że nie jest to inwestycja na 3-6 miesięcy, a raczej sugerowałabym dwa lata – tłumaczy D. Balczewska.

Fundusze inwestycyjne

Każdy bank ma w swojej ofercie fundusze inwestycyjne. Dzięki nim możemy stworzyć indywidualny portfel inwestycyjny dopasowany do oczekiwanego zysku, przewidywanego czasu inwestycji i akceptowalnego ryzyka. Oferta funduszy inwestycyjnych stanowi pełen wachlarz inwestycyjny – począwszy od funduszy bezpiecznych rynku pieniężnego poprzez fundusze papierów dłużnych i akcyjnych, jak również funduszy inwestujących w określone branże, czy o różnym zasięgu geograficznym.

Fundusze np. mieszane, stabilne

Osobom, które w zamian za potencjalne wyższe zyski są gotowe zaakceptować odpowiednio większe wahania wartości inwestycji, proponujemy fundusze np. mieszane czy też obligacji (nie tylko skarbowych, ale i korporacyjnych). Należy jednak pamiętać, by nie stanowiły one zbyt dużej części naszych środków przeznaczonych na zakup mieszkania (10–20 proc. powinno wystarczyć), bo i w nich nie ma gwarancji zysku.

Fundusze zrównoważone i akcyjne

**Natomiast dla tych, którzy oczekują przede wszystkim wysokich zysków, a jednocześnie są gotowi zaakceptować silne wahania wartości jednostek, przeznaczone są fundusze zrównoważone i akcyjne, inwestują one odpowiednio do 70 i 100 proc. swoich aktywów w akcje, umożliwiając osiągniecie potencjalnie ponadprzeciętnych zysków. Ale uwaga! Tutaj ryzyko naprawdę jest spore.

– Na koncie oszczędnościowym, lokacie czy obligacjach skarbowych nie zarobi się dziś więcej niż 1,25–2,0 proc. rocznie. Ponieważ Polska znajduje się w okresie spadających stóp procentowych, w najbliższych miesiącach oprocentowanie tych gwarantowanych produktów będzie coraz niższe. Można szukać szczęścia na giełdzie czy wpłacać pieniądze do funduszy inwestycyjnych. Były momenty, kiedy fundusze zarabiały nawet kilkadziesiąt procent rocznie. To może być pokusą dla szukających łatwych i dużych zysków – ocenia ekspertka.

Generalnie opłaca się oszczędzanie, warto o tym wiedzieć. Nawet jeśli ma się odkładać niezbyt duże kwoty, to jeżeli robi się to systematycznie, to można po długim czasie mieć z tego poważne korzyści. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom