Jak zaoszczędzić na jedzeniu i zyskać na zdrowiu oraz smaku

Ewa Wieczorska, Thermomix
Jak zaoszczędzić na jedzeniu i zyskać na zdrowiu oraz smakuJak zaoszczędzić na jedzeniu i zyskać na zdrowiu oraz smaku
Jak zaoszczędzić na jedzeniu i zyskać na zdrowiu oraz smakuJak zaoszczędzić na jedzeniu i zyskać na zdrowiu oraz smaku Thermomix
Jak to się mówi, jesteśmy tym co jemy, a co za tym idzie, powinniśmy wyjątkowo zadbać o styl swojego odżywiania. Dostarczajmy naszemu organizmowi jedynie produktów najwyższej jakości. Jak zrobić to tanio, ale i zdrowo?

Przy znalezieniu odrobiny czasu, można przygotować wiele ciekawych, a przede wszystkim zdrowych posiłków. Dodatkowo warto pomyśleć o doborze lokalnych produktów nabyć umiejętność gospodarowania nadwyżkami jedzenia oraz skorzystać z urządzeń, które pomogą nie tylko zaoszczędzić czas, ale i wodę czy energię elektryczną. Te kilka prostych zasad, może pomóc nam w zdobyciu wartościowych i pysznych posiłków, w sposób bardzo oszczędny. 

Zobacz również: Odkryj nietypowe warzywa w kuchni polskiej (PRZEPISY)

Najtańsza restauracja na świecie

Posiłki, które przygotujemy własnoręcznie będą nie tylko zdrowie i mniej kaloryczne, ale i o wiele smaczniejsze od dań gotowych, które dostępne są w wielu restauracjach i barach. Jedzenie w domu to wielka oszczędność.

- Przygotowywanie posiłków w domu nie powinno jednak kojarzyć się nam z przykrą koniecznością, na którą godzimy się w imię idei oszczędzania. Warto uczynić je elementem stylu życia. Eksperymenty kulinarne we własnym, kuchennym laboratorium, to ostatnio coraz popularniejszy trend. Polacy zaczynają też coraz bardziej doceniać produkty lokalne i sezonowe. Z tego faktu wynika potrójna korzyść - są one nie tylko tanie i smaczne, ale też zdrowe, bo dostosowane do aktualnej pory roku i klimatu, w którym żyjemy - przekonuje Marlena Włodarczyk, dyrektor Regionu Centralnego Vorwerk Polska Thermomix.

To też cię zainteresuje: Przepis na sałatkę prosto ze Szwecji (WIDEO) 

Jak dobrze gospodarować produktami?

Odpowiedz jest bardzo prosta - podczas zakupów starajmy się zaopatrywać w tylko to, co naprawdę będzie nam potrzebne i co z chęcią wykorzystamy w ciągu kilku, najbliższych dni. Do sklepu warto wziąć ze sobą wcześniej sporządzoną listę zakupów i ściśle się jej trzymać.

- Wbrew pozorom jesteśmy w stanie własnoręcznie przygotować o wiele więcej potraw bazowych, niż większości z nas się wydaje. Jeśli mamy do dyspozycji dobre urządzenie wielofunkcyjne oraz piekarnik, możemy sami wypiekać chleb czy bułki. Ale nie tylko. Jesteśmy w stanie sami przygotować bulion warzywny, rybny lub drobiowy, niektóre przyprawy, takie jak cukier waniliowy czy sól ziołowa, jogurty, dżemy, masło, makarony i wiele, wiele innych - podpowiada Monika Włodarczyk.

Warto przeczytać: Smaczne wariacje - potrawy z koziego sera (WIDEO) 

Zimno, zimniej, lodowato

Mrożenie produktów intryguje wielu z nas. Mrozić, czy nie mrozić? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Mrożonka, którą przygotujemy własnoręcznie jest zdrowsza od tej sklepowej, jednak mimo wszystko taki produkt traci na wartości, w stosunku do świeżych artykułów. Zamrożenie nadprogramowych owoców czy warzyw, może być dobrym pomysłem, ale zastanówmy się jeszcze nad innym rozwiązaniem - np. domowe przetwory i kompoty.

Mniej źródeł energii, mniejsze rachunki

Gotowanie pochłania sporo energii, nie tylko naszej, ale też elektrycznej. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, kiedy przygotowujemy skomplikowane posiłki, wykorzystując kilka palników, blender, mikser, itp. Warto zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy tych wszystkich sprzętów i czy nie da się ich zastąpić jednym.

- Jeśli zdecydujemy się na urządzenie wielofunkcyjne, które wyposażone zostało w dwa poziomy gotowania, będziemy mogli np. jednocześnie przyrządzić warzywa na parze i ugotować do nich ryż. Najlepsze spośród urządzeń dodatkowo zastąpią nam wagę, mikser czy blender - wyjaśnia ekspert marki Thermomix.

Polecamy: Jak zrobić pyszny, domowy jogurt (WIDEO) 

Dodatkowym atutem przygotowywania posiłków w jednym urządzeniu jest fakt, że znacznie ograniczamy liczbę naczyń do pozmywania po obiedzie. To oszczędność nie tylko czasu, ale także ciepłej wody, co również znajdzie swoje odzwierciedlenie w naszych portfelach. Warto też pomyśleć o innych nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, które pomogą nam zaoszczędzić. Płyta indukcyjna jest dużo tańsza w eksploatacji od tradycyjnych palników. To samo można powiedzieć o piekarniku z termoobiegiem. Jeśli chodzi o naczynia – warto wybierać garnki i patelnie ze stali nierdzewnej o płaskich dnach – dłużej trzymają ciepło, a potrawy szybciej się w nich gotują. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom