Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej przez internet. Ile kosztuje odpis z KW

Saveinvest Sp. z o.o., www.grunttozysk.pl
Odpis z księgi wieczystej można uzyskać przez internetTo ile zapłacimy za odpis z księgi wieczystej zależy od wybranej formy dostarczenia dokumentu.
Odpis z księgi wieczystej można uzyskać przez internetTo ile zapłacimy za odpis z księgi wieczystej zależy od wybranej formy dostarczenia dokumentu. 123RF
Udostępnij:
Znowelizowana ustawa o księgach wieczystych pozwala na uzyskanie odpisu bez potrzeby wizyty w sądzie. Kwestie wpisywania praw lub zakładania nowych ksiąg pozostają bez zmian.

W wielu sytuacjach uzyskanie odpisu z księgi wieczystej jest niezbędne. Dokument taki potrzebny jest na przykład przy spisywaniu aktu notarialnego przeniesienia własności, czy nawet w banku przy załatwianiu formalności dotyczących kredytu hipotecznego. W poszczególnych działach księgi wieczystej znajdziemy równe informacje. 

PrzeczytajKsięga wieczysta dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu 

Czego można dowiedzieć się z księgi wieczystej

W pierwszy dziale księgi wieczystej (KW) są informacje o położeniu i powierzchni nieruchomości oraz jej oznaczenia geodezyjne. Dział drugi umożliwia skontrolowanie wiarygodności właściciela nieruchomości. Dzięki zawartym tam informacjom sprawdzimy, czy dana osoba jest zapisana jako jedyny właściciel, czy też posiada jedynie współwłasność nieruchomości lub jest jej użytkownikiem wieczysty. Dział trzeci KW to wzmianki o występowaniu ograniczonych praw rzeczowych (z wyjątkiem własnościowego prawa do lokalu). Dzięki temu dowiemy się, czy przez teren nieruchomości nie przebiega ustanowiona na rzecz właściciela sąsiedniej działki droga konieczna. Dział ten uwzględnia także informacje o wszczętych postępowaniach egzekucyjnych oraz o istnieniu różnych roszczeń (takich jak: prawa pierwokupu czy dzierżawy). Ostatni, czwarty dział zawiera zapisy dotyczące hipoteki – jej wysokości, rodzaju waluty, w jakiej została zaciągnięta oraz osoby, która dokonała wpisu.

Jak dostać odpis z księgi wieczystej

Po nowelizacji prawa wybór sposobu, w jaki uzyskamy odpis z księgi wieczystej, zależy tylko od nas, czyli wnioskujących. Dokument ten można uzyskać w trybie, który obowiązywał przed aktualizacją przepisów, wtedy jednak musimy stawić się w wydziale ksiąg wieczystych odpowiedniego sądu rejonowego.

Alternatywą jest uzyskanie odpisu w formie elektronicznej. Wybierając tę opcję zamiast wizyty w sądzie przedkładamy swoją prośbę za pośrednictwem strony internetowej ekw.ms.gov.pl. Musimy kliknąć na niej w zakładkę „składanie wniosków o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg wieczystych". Następnie, po wprowadzeniu numeru księgi wieczystej i dokonaniu weryfikacji poprzez przepisanie kodu z obrazka, wybieramy interesujący nas dokument spośród oferowanych tam trzech rodzajów:

  • odpis zwykły, czyli taki, który zawiera tylko aktualne informacje dotyczące danej nieruchomości,
  • odpis zupełny, który oprócz danych zawartych w odpisie zwykłym zawiera także dane historyczne – przykładowo może udzielić informacji o poprzednich wpisach, czy dokonanych w księdze wykreśleniach,
  • wyciąg z księgi wieczystej, który może dotyczyć więcej niż jednego z działów.

– Odpis lub wyciąg z księgi wieczystej traci swoją ważność w chwili dokonania kolejnych wpisów w księdze – przypomina Robert Tomaszewski z portalu grunttozysk.pl.

Radzimy: Lepiej kupić nowe mieszkanie od dewelopera, czy od spółdzielni

Osoba starająca się o wypis z księgi wieczystej w formie elektronicznej może także wybrać, w jaki sposób dostarczony zostanie do niej ten dokument. Odpis może zostać wysłany za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub też można wydrukować go samodzielnie. To właśnie wybrana forma dostarczenia dokumentu zadecyduje o wysokości należnej opłaty.

Ile kosztuje odpis z księgi wieczystej?

W przypadku samodzielnego wydruku za odpis zwykły zapłacimy 20 zł, a za odpis zupełny 50 zł. W przypadku wyciągu z księgi wieczystej za uzyskanie dokumentu dotyczącego jednego działu opłata wynosi 5 zł, dwóch działów 10 zł, trzech działów 15 zł, a ze wszystkich czterech 20 zł. Opłata za uzyskanie wniosku może zostać uregulowana za pomocą karty, przelewu lub konta internetowego. Tu także wybór należy do wnioskującego. Po zaksięgowaniu przelewu pojawi się udostępniony dokument w formacie PDF.

Elektroniczne uzyskanie odpisu z księgi wieczystej należy zakończyć weryfikacją autentyczności posiadanego dokumentu. Podstawą do wykonania tej czynności jest nadany każdemu odpisowi indywidualny identyfikator, który składa się z 36 cyfr. Identyfikator należy wprowadzić do systemu i zaczekać na pojawienie się informacji o autentycznym charakterze dokumentu. Dodatkowo dzięki wykonaniu tej czynności uzyskamy informację, czy dany odpis jest jeszcze aktualny.

Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski  

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie