OC mieszkaniowe, kiedy może być pomocne i od czego chroni

redakcja.regiodom
Domy w zabudowie szeregowejUbezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w domu chroni przed kosztami szkód wyrządzonych osobie trzeciej przez Ciebie lub innych domowników. Odszkodowanie będzie wypłacone np. za pogryzienie przechodnia przez Twojego psa, czy też zniszczenie cudzego mienia przez Twoje dzieci.
Domy w zabudowie szeregowejUbezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w domu chroni przed kosztami szkód wyrządzonych osobie trzeciej przez Ciebie lub innych domowników. Odszkodowanie będzie wypłacone np. za pogryzienie przechodnia przez Twojego psa, czy też zniszczenie cudzego mienia przez Twoje dzieci. mk
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w mieszkaniu to jedna z ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Czy warto je mieć? Co ono daje? Odpowiedzi na pytania udziela ekspert do spraw ubezpieczeń mieszkaniowych.

Odpowiedzi na pytania dotyczące odpowiedzialności cywilnej w mieszkaniu udziela Marlena Piekut, ekspert ds. ubezpieczeń mieszkaniowych w Link4.

Ubezpieczenie mieszkania lub domu chroni nasz majątek, gdy nastąpi jego zniszczenie czy utrata. Natomiast OC mieszkaniowe zabezpiecza nas w sytuacji, gdy to my nieumyślnie wyrządzimy szkody innym, np. zalewając mieszkanie sąsiadowi. Wtedy ubezpieczyciel pokryje zarówno szkody rzeczowe (np. uszkodzenie lub zniszczenie nieruchomości), jak i osobowe (np. uszkodzenie ciała). Co więcej, jeśli szkody wyrządzą inni domownicy (np. dzieci), mieszkaniowe OC również zadziała.

Jakich szkód powinniśmy się najbardziej obawiać podpisując OC mieszkaniowe?

Najczęściej są to szkody spowodowane przez awarie różnego rodzaju instalacji – na przykład pękniętą rurę, nieszczelne zawory gazowe, itp. Zdarzają się też szkody spowodowane zalaniem, pożarem czy powstające w wyniku prowadzonych prac remontowych. W zakresie OC mieszkaniowego są również szkody wywołane przez zwierzęta domowe. Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z zasadą przewidzianą przez Kodeks cywilny (art. 431 § 1) za szkody wyrządzone przez zwierzęta odpowiada osoba, któta je chowa lub się nimi posługuje.

Przeczytaj również: Ubezpieczenie OC w naszym życiu domowym 

Rodzaj szkody, która powinna być ujęta w polisie, jest również zależny od tego, czy mieszkamy w domu czy w budynku wielorodzinnym. W pierwszym przypadku potrzebujemy przede wszystkim zabezpieczenia przed skutkami wypadków na terenie naszej posesji, np. z powodu śliskiego wejścia, zawalenia lub oderwania się części domu czy spadających rzeczy z dachu (np. sopli). Gdy mieszkamy w bloku lub kamienicy częściej potrzebujemy zabezpieczenia przed zalaniem czy skutkami pożaru.

Pomoc przy nieuzasadnionym roszczeniu

Dużym plusem odpowiedzialności cywilnej w mieszkaniu jest też pomoc w sytuacji, gdy mamy do czynienia z nieuzasadnionym roszczeniem. O co chodzi? Często słyszy się, że komuś w mieszkaniu pękła rura, o której istnieniu nie miał pojęcia. Sąsiad zalany i zły, my czujemy się częściowo winni, ale jednocześnie coś mówi nam, że wina nie leży po naszej stronie. Ubezpieczyciel, zanim podejmie decyzję o wypłacie odszkodowania, musi ustalić, kto w rzeczywistości odpowiada za daną szkodę. W opisanym przypadku może się nim okazać właściciel budynku (np. spółdzielnia mieszkaniowa). I wtedy to już nasze towarzystwo zajmie się i odszkodowaniem dla sąsiada, i odzyskaniem zapłaconych pieniędzy od właściciela budynku (czyli tzw. regresem). 

Ile kosztuje OC mieszkaniowe

Przykładowe ceny ubezpieczeń:

  • przy sumie ubezpieczenia 20 000 tys. – składka roczna to 30 zł,
  • przy sumie ubezpieczenia 50 000 tys. – składka roczna to 40 zł.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom