Jak sprawnie i bezpiecznie wynająć mieszkanie

Maciej Badowski (AIP)
Jak sprawnie i bezpiecznie wynająć mieszkanieJak sprawnie i bezpiecznie wynająć mieszkanie
Jak sprawnie i bezpiecznie wynająć mieszkanieJak sprawnie i bezpiecznie wynająć mieszkanie 123RF
Druga połowa wakacji charakteryzuje się wzmożoną aktywnością na rynku najmu mieszkań. Część studentów kończy pierwszy okres letniego wypoczynku. To świetny czas aby rozejrzeć się za lokum na kolejny rok akademicki.

Jednym z błędów popełnianych przez wiele osób, to zwlekanie z zabraniem się do działania. Idealne mieszkanie dla studenta znajduje się w dogodnej lokalizacji, jest tanie i z łatwością pomieści kilka osób. Jednak liczba takich mieszkań na rynku jest niewielka i szybko znajdują się na nie chętni. Trzeba się liczyć z tym, że za dobrze usytuowane lokum trzeba będzie zapłacić więcej. Dlatego nie warto czekać do ostatniej chwili. Lepiej zadbać o to jeszcze w sierpniu.

Zobacz też: Umowa najmu - wszystko, co student powinien o niej wiedzieć 

Upływający czas i pojawiające się „okazje" na rynku najmu mieszkań sprawiają, że łatwo jest stracić czujność, jednocześnie paść ofiarą oszustwa. Atrakcyjna oferta jest zwykle wabikiem, który ma przyciągnąć potencjalnych chętnych. Z tego powodu należy dokładnie weryfikować wiarygodność wynajmującego. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy rzeczywiście jest uprawniony do zarządzania nieruchomością.

Potencjalny najemca ma prawo poprosić wynajmującego o udokumentowanie prawa do dysponowania mieszkaniem i jeśli wynajmujący nie ma nic do ukrycia, nie powinien mieć z tym problemu.

Także wynajmujący chce zwykle zweryfikować najemcę. Nie powinny więc dziwić pytania o źródło utrzymania czy kontakt z rodzicami, gdy najemcą jest student. To biznes, a w biznesie należy dbać o swoje interesy.

Pisemna umowa najmu jest ważnym dokumentem i należy zadbać o to, by była jak najlepsza. Powinna zawierać datę i miejsce zawarcia a także dokładne oznaczenie stron ją podpisujących. Umowa powinna tak samo zabezpieczać interesy obu stron. Warto w niej szczegółowo wypisać prawa i obowiązki najemcy i wynajmującego oraz dokładnie wskazać kto ponosi jakie koszty związane z utrzymaniem nieruchomości.

Aktualne oferty: Mieszkania na wynajem

W przypadku wątpliwości co do treści dokumentu warto skonsultować się z prawnikiem lub powierzyć sprawę sprawdzonemu pośrednikowi, który ma doświadczenie.

Do umowy najmu warto dołączyć tzw. protokół zdawczo-odbiorczy, który dokładnie opisuje stan faktyczny lokalu oraz jego wyposażenia. Spisujemy tam m.in. wyposażenie mieszkania, a także jego stan. Im więcej szczegółów wpiszemy, tym lepiej. Pomocna może być dokumentacja fotograficzna. Nie zapomnijmy też o stanie liczników.

Część najemców ma obawy co do wpłacania kaucji. Ma ona zabezpieczyć ewentualne problemy z płatnościami lub zniszczeniami w mieszkaniu. Przyjęło się, że kaucja ma wysokość miesięcznego czynszu. Zgodnie z zasadami (powinno to być wpisane do umowy) w przypadku braku kłopotów, kaucja wraca do najemcy w chwili rozwiązania umowy i wyprowadzki.

Zobacz też: Fundusz Mieszkań na Wynajem - jak starać się o mieszkanie. Poradnik 

Niektórzy najemcy korzystają z usług agencji nieruchomości. W tym przypadku trzeba pamiętać, aby pośrednikowi płacić w momencie znalezienia nieruchomości zgodnej z oczekiwaniami, po podpisaniu umowy najmu.

Prowizja to pieniądze nie tylko za udostępnienie bazy adresów i kontaktów z właścicielami, ale i za to, by baza ta była merytorycznie poprawna. Pośrednik weryfikuje stan prawny nieruchomości i upoważnienie wynajmującego do dysponowania nią, zdejmując te obowiązki z poszukującego mieszkania. Klient korzystający z usług agencji może liczyć też na pomoc prawną i wsparcie przy podpisaniu umowy najmu i załatwieniu innych formalności. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom