Fundusz Mieszkań na Wynajem - jak starać się o mieszkanie. Poradnik

redakcja.regiodom, Marcin Krasoń, Home Broker
Fundusz Mieszkań na Wynajem dysponuje pierwszymi lokalamiFundusz Mieszkań na Wynajem - jak starać się o mieszkanie. Poradnik
Fundusz Mieszkań na Wynajem dysponuje pierwszymi lokalamiFundusz Mieszkań na Wynajem - jak starać się o mieszkanie. Poradnik 123RF
Fundusz Mieszkań na Wynajem kupił 124 mieszkania w Poznaniu, za jakiś czas poznamy pierwsze oferty również w innych miastach. Mówimy, kto, gdzie i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z mieszkań na wynajem?

20 tysięcy mieszkań za łączną kwotę 5 miliardów złotych zamierza w najbliższych latach zakupić Fundusz Mieszkań na Wynajem. Inwestycje mieszkaniowe będą zlokalizowane w sześciu miastach: Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu. Lokale wprowadzone na rynek będą w stanie „pod klucz" – najemcy otrzymają mieszkania wyposażone w podłogi, sufity, ściany, drzwi wewnętrzne oraz oświetlenie, a także wyposażoną kuchnię i łazienkę.

Wynajmując lokal od Funduszu najemcy mogą liczyć na stabilizację, bezpieczeństwo i wysoki standard oferowanych umów. Nieruchomości te mają też cechować się wysokim poziomem usług wsparcia dla najemców oraz atrakcyjnymi cenami. Niestety pierwsze głosy z rynku wskazują na to, że wynajem mieszkania od Funduszu wcale nie jest takie tanie, jak zapowiadano.

Zobacz:Ile kosztuje wynajem lokum od Funduszu Mieszkań na Wynajem

Program został tak zaprojektowany, że miesięczny czynsz zależy od tego, na jak długo podpisana jest umowa najmu. Na im dłuższą umowę decyduje się najemca, tym mniej będzie płacił.
Wyznaczono trzy przedziały czasowe, na które można podpisać umowę najmu z Funduszem:

  • 6–23 miesiące, 
  • 24–47 miesięcy,
  • 48 miesięcy i więcej. 

Przykładowo osoba podpisująca umowę na rok zapłaci ok. 14 proc. więcej niż ktoś, kto zdecyduje się na 3-letnią umowę. Ten z kolei poniesie każdego miesiąca koszty wyższe o ok. 4 proc. niż w sytuacji, gdyby zdecydował się na najdłuższy okres.

Czynsz to nie koniec kosztów ponoszonych przez najemcę

Oprócz stałej comiesięcznej opłaty, która będzie ona raz na rok waloryzowana o wskaźnik wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, najemcy muszą być świadomi, że każdego miesiąca będą jeszcze ponosić tzw. koszty eksploatacyjne zależne od udziału w nieruchomości wspólnej, które dotyczą nieruchomości jako całości. Chodzi tu o oświetlenie czy ogrzewanie klatek, odśnieżanie, sprzątanie itd. W zaoferowanych w Poznaniu mieszkaniach jest to 3,434 zł za metr kwadratowy.

Do tego doliczyć należy jeszcze opłaty licznikowe (ich wysokość zależy od zużycia mediów w konkretnym mieszkaniu) oraz ewentualne koszty z tytułu posiadania łącza internetowego, telewizji i innych usług, na które umowę będzie podpisał bezpośrednio najemca. Opłaty eksploatacyjne (za nieruchomość wspólną) i licznikowe będą płatne jako miesięczna zaliczka i rozliczane raz do roku na podstawie faktycznego zużycia. Tak jak na komercyjnym rynku, najemcy muszą pogodzić się z kaucją. Została ona ustalona na poziomie sumy miesięcznego czynszu i opłaty eksploatacyjnej.

Zabezpieczeniem interesów Funduszu ma być podpisanie umowy na zasadzie najmu okazjonalnego, a także akt dobrowolnego poddania się egzekucji, co do płatności wymaganych zgodnie z umową. Warto dodać, że koszt notariusza związany z podpisaniem umowy najmu okazjonalnego ponosi wynajmujący, klient musi tylko wyrazić zgodę na złożenie podpisu przed wskazanym notariuszem.

Podstawowe zasady działania Funduszu Mieszkań na Wynajem

  1. Oferta mieszkań na wynajem jest przeznaczona tylko dla osób fizycznych.
  2. Nie można aplikować o podpisanie umowy najmu na kilka mieszkań, pod uwagę wzięte zostanie tylko pierwsze zgłoszenie.
  3. Najemcą mieszkania od Funduszu może zostać osoba, która spełnia kryteria finansowe wyznaczone przez fundusz. Nie trzeba jednak być osobą aktywną zawodowo. 
  4. W przypadku, gdy do umowy przystąpi więcej niż jedna osoba, ich wiarygodność finansowa będzie analizowana łącznie. 
  5. Najem będzie realizowany na zasadzie najmu okazjonalnego, czyli formy najmu, która najsilniej zabezpiecza interesy właściciela nieruchomości. Najem okazjonalny daje możliwość sprawnej eksmisji najemcy, który nie płaci za najem i nie chce opuścić lokalu po rozwiązaniu umowy. 
  6. Przewidywany okres umowy to od 6 do 120 miesięcy (na czas określony, bez możliwości wcześniejszego rozwiązania lub wypowiedzenia, za wyjątkiem przypadków wskazanych w umowie najmu). 
  7. Najemca może złożyć wniosek o skrócenie umowy, o ile wskaże kogoś innego, kto przejmie umowę/mieszkanie.

Fundusz Mieszkań na Wynajem zamierza prześwietlać potencjalnych klientów

W tym celu będzie od nich żądać od nich umowy o pracę lub zaświadczenia o zarobkach, wyciągu z konta za ostatnie trzy miesiące i kilku innych dokumentów. Z programu nie są wykluczone osoby nie pracujące. W przypadku studentów można zaprezentować zaświadczenie o przyznanym stypendium, a u emerytów i rencistów może być to decyzja ZUS.

Na razie nie wiadomo, kiedy w programie pojawią się nieruchomości w kolejnych miastach. Wiemy jedynie, że BGK Nieruchomości S.A. analizuje 34 inne projekty (łącznie 3,4 tys. mieszkań) i zamierza udostępnić je najemcom w latach od 2015 do 2017.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom