Dla większości z nas podstawą grillowania jest mięso. Zajmuje ono najważniejsze miejsce najpierw na rozgrzanym ruszcie, a później na naszych talerzach. Miłośnicy grillowania przekonują, że taki sposób obróbki mięsa przyczynia się do tego, że staje się ono chudsze i znacznie zdrowsze niż przyrządzane w inny sposób. Co do wartości odżywczych grillowanego mięsa można toczyć wielogodzinne rozmowy.
Warto wiedzieć, by grillować zdrowo: Jak czyścić ruszt do grilla
Osoby na diecie bezglutenowej muszą jednak wiedzieć, że większość z dostępnych mięs grillowych zawiera w swoim składzie gluten (który jest silnym alergenem). Problemy z jego nietolerancją wywołują poważne komplikacje. Osoby uczulone na to białko po spożyciu nawet niewielkiej jego ilości odczuwają skurcze żołądka, obrzęk, wysypkę. U niektórych mogą wystąpić również poważne problemy z oddychaniem.
Polecamy: Nietypowe funkcje grilla i dodatki do grillowania
symbolem przekreślonego kłosa świadczącego o certyfikacji Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Produkty oznaczone tym znakiem to gwarancja, że spożycie danego produktu nie skończy się źle dla osób chorych na celiakię lub uczulonych na niego alergików.
Bez glutenu ale ze smakiem
Ograniczenie grillowego jadłospisu do produktów bezglutenowych nie musi jednak oznaczać, że to, co jemy, jest niesmaczne. Osoby na diecie bezglutenowej oraz te, które chcą zmienić nawyki żywieniowe, powinny wybierać wyroby oznaczone symbolem przekreślonego kłosa, który świadczy o certyfikacji Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Produkty oznaczone tym znakiem (jak np. linia produktów bezglutenowych Gzella) to pewność, że spożycie danego produktu nie skończy się źle dla osób chorych na celiakię lub uczulonych na gluten.
Przeczytaj również: Jak wybrać najlepszy chleb
Będąc na diecie bezglutenowej należy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie możliwe dodatki. Doskonałym urozmaiceniem grillowanych dań są przypiekane warzywa i owoce, czy to w formie szaszłyków, czy też jako samodzielne dodatki w formie pasków i talarków. Idealnie w tej roli sprawdzą się m.in. bakłażan, cukinia, papryka i cebula. Bezglutenowe mogą być również pieczywo, sosy i dipy, warunkiem jest jednak przygotowanie ich z użyciem bezglutenowych półproduktów, lub znalezienia ich bezglutenowych zamienników. Szczególnie dużą uwagę należy zwrócić na dobór przypraw, ponieważ gotowe mieszanki często zawierają gluten.
Zdrowe grillowanie, czyli o czym warto pamiętać
- Nie kładź na ruszcie produktów zawierających gluten obok tych, które go nie mają.
- Wybieraj tylko paczkowane produkty pozbawione glutenu.
- W przypadku grilla piętrowego produkty bezglutenowe kładź na najwyższym ruszcie, aby nie skapywał na nie tłuszcz z potraw zawierających to białko.
- Bezglutenowe produkty grilluj na osobnych tackach lub folii, a do ich przewracania używaj jednych i tych samych szczypiec.
- Pamiętaj, żeby przy marynowaniu nie korzystać z gotowych mieszanek, podobnie jak z soli smakowych. One również mogą mieć w składzie gluten.
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?