Jak zrobić napój gazowany w domu? To prostsze niż myślisz! Domowa woda sodowa: sprawdzony sposób na upał

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Domowa woda gazowana w kilka chwil, to możliwe! Podsuwamy trzy sprawdzone sposoby na zrobienie napoju z bąbelkami w domu.
Domowa woda gazowana w kilka chwil, to możliwe! Podsuwamy trzy sprawdzone sposoby na zrobienie napoju z bąbelkami w domu. 123RF.com
Słodkie napoje gazowane i woda sodowa... bez nich nie wyobrażamy sobie upalnego lata. Niestety galopująca inflacja i ciągłe podwyżki w sklepach sprawiają, że wiele osób musi rezygnować z pysznych bąbelków. Podpowiadamy, jak zrobić napój gazowany domowym sposobem. Sprawdź, jak łatwo można uzyskać wodę sodową zaledwie w kilka chwil.

Spis treści

Jak oszczędzać na zakupach i być eko? Zrezygnuj z wody w butelkach PET

Wielu z nas żyje w nurcie eko, żeby zatroszczyć się o środowisko naturalne. Na zakupy chodzimy z torbami wielorazowego użytku, oszczędzamy energię i staramy się dawać drugie życie przedmiotom. Niestety, przeciętny mieszkaniec UE generuje rocznie ok. 30 kg plastikowych odpadów. Warto więc już teraz zrezygnować z kupowania wody w butelkach PET i zacząć pić przefiltrowaną wodę z kranu. Filtr do wody możemy zamontować przy baterii kuchennej lub kupić wygodny dzbanek do filtrowania tego płynu.

Niestety, wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez gazowanych napojów i wody z bąbelkami. Podsuwamy kilka sprawdzonych rozwiązań na domową wodę sodową i pyszną oranżadę z gazem domowej roboty.

Woda z bąbelkami prosto z kranu

W sklepach znajdziemy designerską armaturę kuchenną, która sprawia, że możemy cieszyć się smakiem świeżej wody gazowanej lecącej prosto z kranu. Takie zintegrowane systemy do wody gazowanej składają się ze specjalnej baterii i jednostki chłodzącej, w której znajduje się filtr do wody i saturator. Kompaktowe wymiary urządzenia pozwalają ukryć je w standardowej szafce pod zlewozmywakiem.

Nowoczesna bateria kuchenna z saturatorem jest wyposażona w system, dzięki któremu możemy wybrać poziom nasycenia wody dwutlenkiem węgla wg indywidualnych preferencji. Na podświetlanym pokrętle baterii widnieje kilka opcji (m.in. woda lekko gazowana, z mocnymi bąbelkami lub bez gazu). Dodatkowo strumień wody zawsze jest również schłodzony.

W bateriach z wbudowanym saturatorem i filtrem oba elementy są wymienne, dzięki temu samodzielnie możemy zadbać o jakość wody. Pamiętajmy więc o regularnej wymianie wkładu i filtra. Bez problemu zrobimy to samodzielnie, wystarczy zajrzeć do załączonej instrukcji.

Saturator: sprawdzony sposób na wodę gazowaną w domu. Domowe napoje gazowane własnej roboty

Saturator to sentymentalne słowo, które najczęściej kojarzy nam się z okresem PRL-u. Wiele osób pamięta z dzieciństwa, zdjęć czy filmów popularne oldskulowe wózki na ulicach polskich miast do których ustawiały się latem długie kolejki. Z tych mobilnych maszyn sprzedawano kultową wodę z saturatora z dodatkiem słodkiego syropu. Dzieciaki uwielbiały pić w czasie wakacji schłodzoną wodę gazowaną z sokiem malinowym w szklance z transparentnego szkła.

Dzisiaj własny saturator możemy mieć w domu, ale w kompaktowej i nowoczesnej wersji. Takie niewielkie urządzenie kupimy w każdym większym sklepie AGD już od ok. 250 zł. Domowy saturator składa się zaledwie z kilku elementów. Detalem, który najbardziej wpływa na wygląd, jest korpus (tzw. ekspres) z metalu lub tworzywa sztucznego. Warto więc wybrać model saturatora, który będzie pasował kolorem i kształtem do stylu kuchennego wnętrza.

Jak działa takie urządzenie? W korpusie mocujemy butelkę i wkład z dwutlenkiem węgla, który umieszcza się od tyłu lub od góry. Jeden wkład pozwala na przygotowanie od 60 do 80 litrów wody gazowanej. W zestawie znajduje się też oczywiście butelka wielkokrotnego użytku, najczęściej o poj. od 0,5 do 1 litra. Część producentów dołącza do zestawu naczynia w kilku pojemnościach.

W sklepach AGD możemy zaopatrzyć się w syropy smakowe, z których możemy wykonać popularne napoje gazowane i cieszyć się nimi bez wychodzenia z domu. Z koncentratem do napojów łatwo przygotujemy swój ulubiony smak gazowanego płynu. Producenci zalecają stopniowe wlewanie syropu po ściankach naczynia tak, aby uniknąć wytryśnięcia wody gazowanej.

Syfon do wody sodowej. Relikt z PRL-u znowu w modzie

Syfony do wody sodowej królowały w naszych domach w okresie PRL-u. Można było je kupić w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Teraz wróciły do łask i pięknie zdobią kuchnię. Do wyboru mamy urządzenia w minimalistycznej, nowoczesnej stylistce i syfony w stylu vintage.

Przypomnijmy, jak działa to proste urządzenie do wytwarzania w domu wody gazowanej. Wystarczy do korpusu syfonu wlać wodę (najlepiej wcześniej przefiltrowaną). Następnie przykręcamy kompatybilny nabój, który jest wypełniony dwutlenkiem węgla. Całość mocno wstrząsamy, przekręcamy pokrętło i gotowe.

Bez względu na to, jaki sprzęt wykorzystasz do wyprodukowania wody sodowej w domu, nie pożałujesz. Dobrej jakości urządzenie posłuży nam długo i będziemy mogli raczyć gości autorskimi napojami gazowanymi z dodatkiem ziół i owoców.

Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja

Miej zawsze przy sobie butelkę wody

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom