Jak czyścić ruszt do grilla i konserwować różne rodzaje grilla

redakcja.regiodom, Vileda
Ruszt grilla powinnismy czyścić przed każdym grillowaniemAby grill długo i właściwie spełniał swoje funkcje, a przygotowane na nim potrawy były smaczne, musimy o niego odpowiednio dbać. W każdym rodzaju grilla najważniejsze jest staranne oczyszczenie rusztu.
Ruszt grilla powinnismy czyścić przed każdym grillowaniemAby grill długo i właściwie spełniał swoje funkcje, a przygotowane na nim potrawy były smaczne, musimy o niego odpowiednio dbać. W każdym rodzaju grilla najważniejsze jest staranne oczyszczenie rusztu. Vileda
Sezon na grillowanie w pełni. Niemal w każdym przydomowym ogrodzie znajdziemy grill. Grillowanie to przyjemność, ale już o czyszczeniu grilla nie można tego powiedzieć. Podpowiadamy, jak czyścić to urządzenie.

Bez względu na to, czy korzystamy z tradycyjnego grilla węglowego, gazowego czy elektrycznego – każdy z nich należy regularnie czyścić, po każdym grillowaniu. Powinniśmy robić to nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Jednak sposób konserwacji musimy dostosować do rodzaju grilla.

Grill węglowy – czyszczenie i konserwacja

Grill węglowy najlepiej odświeżyć od razu po zakończonym grillowaniu. Po każdym pieczeniu należy starannie wyczyścić ruszt wypalając resztki jedzenia, które się na nim znajdują. Następnie, kiedy ruszt jest jeszcze ciepły (nie gorący), usuwamy pozostałe zanieczyszczenia za pomocą szczotki z włosiem ze stali nierdzewnej (doskonała zarówno do żeliwnego, jak i stalowego rusztu).

Przeczytaj równieżUwaga na mandat za grillowanie! 

– Do oczyszczenia rusztu doskonale sprawdzą się ściereczki z wiskozy, które kupić można w poręcznych rolkach. Są one bardzo chłonne, dlatego bez problemu zbiorą tłuszcz – lepiej niż używany często do tego celu ręcznik papierowy. Są też miękkie, dzięki czemu nie rysują powierzchni. Pamiętajmy również o dokładnym wyczyszczeniu misy na węgiel (po opróżnieniu zbiornika z zimnym popiołem) i zewnętrznej obudowy grilla. Obudowę warto przemywać regularnie, zaraz po ostygnięciu. Możemy użyć do tego zwykłej wody i zmywaka. Najlepiej takiego, który nie porysuje powierzchni, np. zmywak z poliuretanową warstwą ścierną, która poradzi sobie nawet z największymi zabrudzeniami. Nie należy używać silnych środków, ponieważ mogą one uszkodzić lakierowaną powłokę grilla. Aby grill nie rdzewiał, po zakończeniu pracy wszystkie elementy obudowy i misy grilla trzeba dokładnie osuszyć – radzi Piotr Piecha, ekspert marki Vileda.

Grill gazowy – rozłóż na części

Czyszczenie grilla gazowego zaczynamy od odłączenia go od zasilania gazem. Następnie rozkładamy sprzęt na części i myjemy poszczególne elementy. Tak jak w przypadku grilla węglowego, również w gazowym grillu najważniejsze jest staranne wyczyszczenie rusztu. Resztki jedzenia zdrapujemy, a drucianą szczotką usuwamy najcięższe zabrudzenia. Pod palnikami znajduje się specjalna taca, ociekacz przez który do aluminiowej tacki spływa nadmiar soków i tłuszcz z grillowanych potraw. Tacę należy wysunąć i przemyć, żeby zalegający na niej tłuszcz nie zapalił się przy kolejnym grillowaniu. Jeśli grillowaliśmy już kilka razy przemyjmy też szyny aromatyzujące, osłaniające palniki w grillach gazowych. Pamiętajmy również o wyczyszczeniu elementów doprowadzających gaz.

Dietetyk radziJak zdrowo grillować, by nie przytyć

Po wykonaniu tych czynności wszystkie części musimy zmontować w całość, uruchomić grill i wysuszyć. Grill będzie działał bez zarzutu, jeśli raz do roku zaimpregnujemy ruszt olejem w sprayu. Jeśli chodzi o przechowywanie sprzętu to koniecznie zabezpieczmy butlę z gazem – musi być szczelnie zakręcona i umieszczona w bezpiecznym, chłodnym i zacienionym pomieszczeniu w stabilnej pozycji.

Grill elektryczny – regularne mycie

Choć na grillu elektrycznym piecze się bez użycia tłuszczu, a teflon to warstwa, do której nie przywiera jedzenie, to i tak sprzęt ten należy regularnie czyścić. Po każdym grillowaniu na płycie pozostaje warstwa tłuszczu lub resztki jedzenia. A każde następne użycie grilla doprowadzi do spalenia pozostałości. Co będzie negatywnie wpływać na jakość i smak przyrządzanych potraw.

Przeczytaj: Grill elektryczny przyda się na balkonie i tarasie

– Wybierając środki czyszczące i akcesoria do mycia płyty elektrycznego grilla musimy zwrócić uwagę, żeby nie porysowały one teflonowej powierzchni i były adekwatne do stopnia zabrudzenia płyty. Niewielkie zabrudzenia spokojnie usuniemy miękką, zwilżoną wiskozową szmatką. Jeśli natomiast powierzchnia jest przypalona i mocno zatłuszczona, użyjmy zmywaka, który nie rysuje delikatnych teflonowych powierzchni (najlepiej z certyfikatem DuPont). Można też wspomóc się specjalnym preparatem, który pomoże usunąć tłuste zabrudzenia – wyjaśnia ekspert.

Równie istotne, co czyszczenie, jest również prawidłowe przechowywanie grilla poza sezonem. Czyste urządzenie należy umieścić w suchym pomieszczeniu, gdzie spokojnie poczeka na następny sezon grillowy. 

Dowiedz się: Czy na budowę grilla w ogrodzie potrzebne jest pozwolenie

Uwaga! Do czyszczenia grilla można zastosować środki czyszczące domowej roboty. Przyda się do tego mieszanka ciepłej wody z octem i mydłem oraz preparat z ciepłej wody, sody oczyszczonej i soli. **

Jak prawidłowo przekładać mięso na grillu?

Nie każdy potrafi upiec mięso tak, by było smaczne i nieprzypalone. Kucharz Jan Kuroń opowiada, jakich błędów unikać podczas grillowania. Zobacz, jakie mięso należy wybrać na przekąskę? 

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom