Zakup mieszkania to często największa transakcja finansowa w życiu. Zwykle jest finansowana kredytem, ponieważ zebranie pieniędzy na ten cel zajęłoby wiele lat. To, jak długo trzeba oszczędzać na własne mieszkanie, w dużej mierze zależy od wysokości zarobków oraz ceny mieszkania. Nie zapominajmy jednak, że w okresie oszczędzania trzeba przecież gdzieś mieszkać. Jeśli będziemy mogli skorzystać z gościnności rodziców, uda nam się zgromadzić kwotę znacznie szybciej.
Radzimy: Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt mieszkaniowy
Załóżmy, że na własne cztery kąty o powierzchni 50 metrów kwadratowych zbierają dwa przykładowe małżeństwa o przeciętnych zarobkach, czyli średniej krajowej zanotowanej w 2014 roku, wynoszącej 2703 złote netto (na rękę).
Przykład pierwszy rodziny zbierającej fundusze na zakup mieszkania
Pierwsze małżeństwo w czasie oszczędzania wynajmuje mieszkanie. – W rezultacie ona i on będą mogli pozwolić sobie na odkładanie 20 procent miesięcznych dochodów – podkreśla Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. – Przy tym założeniu na wymarzone 50-metrowe mieszkanie mogą zbierać nawet 21 lat, jeśli postanowią zamieszkać w Warszawie. Gdy wybiorą inne duże miasto, ten czas wyniesie 16 lat – w największych miastach lub 13 lat – w innych dużych miastach, ale nie tych z czołówki.
Przykład drugi rodziny zbierającej fundusze na zakup mieszkania
Druga para może za darmo mieszkać w tym czasie u rodziców. – Zakładamy, że małżonkowie nie ponoszą kosztów wynajmu mieszkania. Dzięki temu będą mogli przeznaczać na własne lokum aż 40 procent swoich pensji – tłumaczy ekspert. – Taka wartość może wydawać się wysoka, ale większość banków zgadza się, aby rata kredytu przekraczała 40 procent dochodów. Oznacza to, że oszczędności na takim poziomie są realne. Dzięki wyższym kwotom odkładanym co miesiąc niż w pierwszym przykładzie, czas oszczędzania na własne mieszkanie w Warszawie skróci się z 21 lat do 12 lat. W innych miastach wyniesie 7–8 lat.
Zarobki poniżej średniej, a zakup mieszkania
Na wynik ma wpływ także wysokość dochodów rodziny. Niestety, większość Polaków zarabia poniżej średniej krajowej. – Dlatego policzyliśmy również, ile lat musieliby oszczędzać małżonkowie zarabiający po 2000 złotych netto – kontynuuje Sadowski. – Wynik w stolicy wzrósł z 21 do 26 lat, w przypadku odkładania 20 procent dochodów oraz z 12 do 15 lat w przypadku małżeństwa, które mieszka z rodzicami i nie ponosi kosztów najmu.
Warto wiedzieć: Do czego potrzebujemy historii kredytowej
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?