Jak bezpiecznie kupić nową nieruchomość

Ewa Wieczorska, Żarówka PR i Marketing
Jak bezpiecznie kupić nową nieruchomośćJak bezpiecznie kupić nową nieruchomość
Jak bezpiecznie kupić nową nieruchomośćJak bezpiecznie kupić nową nieruchomość mk
Program Mieszkanie dla Młodych wpłynął na popularność rynku pierwotnego. Ze względu na dopłaty, wielu kupujących decyduje się bowiem na lokal od dewelopera, zamiast gotowego, z rynku wtórnego.

Dokonując zakupu wymarzonego lokum większość osób skupia się przede wszystkim na atrakcyjnej cenie oraz metrażu, który mieści się w limitach. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, aby transakcja przebiegła bezpiecznie?

Zobacz również: Wynajmujesz mieszkanie? Pośrednik pomoże Ci uniknąć oszustów 

Aż 39% osób do zakupu mieszkania skłania w pierwszej kolejności cena. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, by dokładnie sprawdzić swoją przyszłą inwestycję w pozostałych obszarach. Przede wszystkim, dobrze jest zapoznać się z wcześniejszymi realizacjami dewelopera oraz poznać opinię osób mieszkających w jego inwestycjach. - W przypadku dewelopera bez doświadczenia, który finansuje budowę z własnych środków i niskiego stanu zaawansowania budowy ryzyko niedokończenia jest wyższe. Zaciągając kredyt hipoteczny musimy pamiętać, że w przypadku nieukończenia prac, zarówno pożyczkę, jak i rządową dopłatę trzeba będzie zwrócić - stwierdza Aleksandra Łukasiewicz, Expander.

Zobacz, co oferuje rynek: Mieszkania na sprzedaż – ogłoszenia

- Warto również sprawdzić czy dla inwestycji zostało wydane prawomocne pozwolenie na budowę (np. nie jest zaskarżone przez sąsiadów). W przypadku braku stosownych zezwoleń, dokumenty takie jak polisy ubezpieczeniowe tracą ważność, a inspektorat nadzoru budowlanego może nakazać rozbiórkę. - konieczna jest także weryfikacja, czy w księdze wieczystej nie ma informacji o postępowaniach komorniczych. Bank nie udzieli kredytu na takie mieszkanie. Pamiętajmy też, że znacznie łatwiej dochodzić swoich praw od dewelopera, mając w ręku umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego - podkreśla ekspert.

To też cię zainteresuje: Mieszkanie spółdzielcze, czy hipoteczne. Jaką formę własności wybrać? 

Zgodnie z tzw. „ustawą deweloperską", która obowiązuje od kwietnia 2012 roku, gwarancją bezpieczeństwa dla kupujących nowe nieruchomości jest rachunek powierniczy. Bank występuje tu w roli pośrednika, który gromadzi deponowany kapitał i przekazuje go w określonym umową momencie. - Przy transakcjach o podwyższonym stopniu ryzyka, rachunek ten umożliwia wypłatę środków, np. w przypadku ogłoszenia upadłości przez dewelopera – mówi Aleksandra Łukasiewicz. - Stopień bezpieczeństwa uzależniony jest jednak od rodzaju konta. Dla klientów zdecydowanie korzystniejszy jest zamknięty rachunek powierniczy.

- W przeciwieństwie do otwartego, z którego pieniądze wypłacane są w transzach zgodnie
z harmonogramem, zamknięty zapewnia, że środki zostaną przekazane jednorazowo, dopiero po przeniesieniu na nabywcę prawa własności. W praktyce jednak większość inwestycji nie podlega nadal wymogowi posiadania rachunku powierniczego - dodaje ekspert.

Warto zobaczyć: Mieszkania na sprzedaż – ogłoszenia

Nowo budowane osiedla z pewnością umożliwiają wybór z szerokiej oferty mieszkań. Im wcześniej zdecydujemy się na transakcję, tym większa szansa na wymarzony metraż, piętro czy układ względem stron świata. To także okazja na atrakcyjną cenę oraz uzyskanie dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom