Mieszkanie spółdzielcze, czy hipoteczne. Jaką formę własności wybrać?

Ewa Wieczorska, Strefy Nieruchomości
Mieszkanie spółdzielcze, czy hipoteczne? Zobacz, które wybraćMieszkanie spółdzielcze, czy hipoteczne. Jaką formę własności wybrać?
Mieszkanie spółdzielcze, czy hipoteczne? Zobacz, które wybraćMieszkanie spółdzielcze, czy hipoteczne. Jaką formę własności wybrać? mk
Nie ma znaczenia, czy chcemy kupić mieszkanie nowe, czy używane. Do wyboru mamy dwie formy władania swoim mieszkaniem lub domem. Pierwsza z nich to – prawo odrębnej własności, druga – spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej.

Jeśli chcesz mieć wpływ na to, co dzieje się w twoim bloku, a przede wszystkim chcesz być niezależnym - wybierz mieszkanie bądź dom w systemie hipotecznym. W przypadku osób, które wolą płacić tylko rachunki, a resztę spraw oddać w czyjeś ręce - godne uwagi jest mieszkanie spółdzielcze.

Zobacz również: Zdrowa konkurencja na rynku nieruchomości. Deweloperzy w Polsce bardziej dojrzali 

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub domu w spółdzielni mieszkaniowej, nie daje nam własności lokalu - jest jedynie "ograniczonym prawem rzeczowym". Właścicielem naszego mieszkania jest właściciel gruntu, na którym lokum zostało wybudowane, a co za tym idzie - jest nim Spółdzielnia.

Dodatkowe koszty

– Koszty te są mniejsze przy nabyciu „nowego" – w znaczeniu nowo-wybudowanego mieszkania, tzw. mieszkania z Rynku Pierwotnego, spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania bądź domu w spółdzielni mieszkaniowej, niż przy kupnie odrębnej własności. Przy kupnie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu bądź domu w spółdzielni mieszkaniowej z „drugiej ręki" - tzw. mieszkania z Rynku Wtórnego, koszty są już takie same jak przy prawie odrębnej własności - informuje Mirosław Okonkowski, Strefy Nieruchomości.

Opłaty za użytkowanie nieruchomości

Chodzi głównie o koszty takie jak wywóz śmieci, centralne ogrzewanie, ochrona, czy też sprzątanie. Są one na zbliżonym poziomie w przypadku obu praw. Pamiętajmy, iż będąc członkiem wspólnoty mieszkaniowej - przy odrębnej własności, mamy możliwość wyboru firm, które będą te usługi świadczyć, a jako spółdzielnia takiej możliwości nie mamy, gdyż to zarząd spółdzielni podejmuje takie decyzje. Możemy wybrać tańszych usługodawców i skuteczniej się z nimi targować. Zazwyczaj w dobrze zarządzanej wspólnocie mieszkaniowej są niższe koszty zarządu. Nie trzeba bowiem zatrudniać prezesa, jego zastępców, sekretarek, księgowej i kilku pracowników na etacie.

Zobacz oferty nieruchomości: Mieszkania na sprzedaż

W przypadku remontu lub obrotu nieruchomości

– W przypadku każdego prawa musimy płacić koszty na fundusz remontowy. Prawo odrębnej własności tym się różni od prawa spółdzielczego do lokalu, że opłaty wnosimy tylko na remont bloku, w którym mieszkamy. W dużych spółdzielniach pieniądze, które płacimy są wykorzystywane także na remont innych bloków. Zasada ta działa także w drugą stronę, dzięki temu łatwiej jest zebrać pieniądze na ewentualny remont naszego bloku. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (domu) w spółdzielni mieszkaniowej możemy sprzedać, darować, wziąć kredyt pod hipotekę. Jednak w przypadku sprzedaży i darowizny potrzebujemy „Zaświadczenia " ze spółdzielni, że masz prawo do tego mieszkania. Osobiście nie znam przypadku, aby spółdzielnia takiego „zaświadczenia" nie wydała. Gdyby tak się jednak zdarzyło musielibyśmy zwrócić się do Sądu. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (domu) w spółdzielni mieszkaniowej możemy również przekazać komuś w drodze spadku - mówi Okonkowski.

Warto przeczytać: Z odwróconą hipoteką lepiej zaczekać 

Prawo odrębnej własności możemy w ten sam sposób sprzedać, darować, wziąć kredyt obciążając jego hipotekę oraz przekazać je w spadku. Nie musimy przy tym nikogo ani pytać, ani prosić o zgodę. Na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej możemy wziąć kredyt, ale pod warunkiem, że mieszkanie ma założoną Księgę Wieczystą. Aby mogła być ona założona, spółdzielnia musi mieć uregulowane sprawy własności gruntów na których stoją ich budynki. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej możemy przetworzyć w prawo odrębnej własności. Trzeba złożyć odpowiedni wniosek do spółdzielni. Takich ograniczeń nie ma przy prawie pełnej własności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom