Grudziądz: mróz atakuje, a ludzie cierpią

redakcja.regiodom, Łukasz Ernestowicz, [email protected]
Piotr Kraiński ze swoją mamą Bogusławą Kraińską– MPGN niepoważnie traktuje ludzi, którzy regularnie płacą czynsz – mówi Piotr Kraiński. Jego mama Bogusława na dowód pokazuje, jaka temperatura panuje w jej kuchni
Piotr Kraiński ze swoją mamą Bogusławą Kraińską– MPGN niepoważnie traktuje ludzi, którzy regularnie płacą czynsz – mówi Piotr Kraiński. Jego mama Bogusława na dowód pokazuje, jaka temperatura panuje w jej kuchni Łukasz Ernestowicz
Lokatorzy narzekają na przeraźliwe zimno w mieszkaniu. Mimo włączonego ogrzewania temperatura w kuchni i łazience to jedynie 10 stopni.

– 10 stopni mam w kuchni, bo do domu przez dziury wpada mroźny wiatr! – załamuje się staruszka. Administrator twierdzi, że to wina pogody.

Niekorzystna zamiana mieszkania

Bogusława Kraińska z Mniszka miała obiecane od Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami przytulne mieszkanie. Musiała tylko wyprowadzić się i zwolnić większe, w którym żyła przez 65 lat.

– Zgodziłam się na zamianę, bo zapewniano mnie, że będę miała lepiej. Nowe mieszkanie jest ładne, ale co z tego skoro bardzo zimne – mówi ze łzami w oczach 89-latka.

Zamarzł nawet piecyk

Kobieta wprowadziła się w 2011 roku. Kiedy przyszły mrozy okazało się, że plastikowe okna i futryny są nieszczelne. W dodatku otwory wentylacyjne w mieszkaniu zamiast wyciągać powietrze na zewnątrz – tłoczą do środka mroźne powietrze z dworu. I to tak, że w łazience zamarza podłączony do nich piecyk na gaz.

– Nie dość że zimno, to jeszcze ciepłej wody nie ma – denerwuje się Pior Kraiński, syn Bogusławy. – W pokoju przy rozgrzanym dużym piecu oraz włączonych dwóch piecykach na prąd jest 19 stopni. W kuchni i łazience tylko 10.

Co na takie warunki mieszkalne mówi administracja?

- Przy tak niskich temperaturach konieczne jest dogrzewanie mieszkań piecykami elektrycznymi. Ja też swoje tak dogrzewam - mówi Zenon Różycki, prezes MPGN-u. - Cyrkulacja powietrza u pani Bogusławy jest zachwiana, bo lokatorka zatyka przewody wentylacyjne gazetami. A piecyk do podgrzewania wody zamarza, bo widocznie jest mało używany. Poprzednia lokatorka nie zgłaszała takich problemów z ogrzewaniem i wentylacją.
W ostatnim miesiącu MPGN miał 30 podobnych zgłoszeń – zapowietrzeń grzejników, zamarzania instalacji oraz słabego ogrzewania przez piece kaflowe.

Awarii jak do tej pory ustrzegli się lokatorzy Spółdzielni Mieszkaniowej. Problemów nie ma także z całym miejskim systemem ciepłowniczym.

Zabezpieczajmy liczniki

– Był mały przeciek na ul. Jackowskiego, ale szybko to naprawiliśmy – mówi Grzegorz Przekaziński, dyrektor do spraw technicznych w OPEC-u.

Zobacz również: Zamarzanie wody w rurach: jak się przed tym ustrzec w domu i ogrodzie

Sporo napraw rur na swoim koncie mają z kolei ekipy „Wodociągów". – W ciągu weekendu doszło do awarii na ulicach: Królewskiej, Piłsudskiego, Dąbrowskiego, Legionów, Mickiewicza, Groblowej i Chełmińskiej– wylicza Małgorzata Paździor-Roclawski, rzeczniczka Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni. – Apelujemy do naszych klientów o zabezpieczanie wodomierzy oraz przyłączy wodociągowych w piwnicach i studzienkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom