Grzejnik olejowy czy konwektorowy – jaki wybór jest korzystniejszy?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Grzejnik olejowy przypomina nieco tradycyjny kaloryfer żeberkowyGrzejnik olejowy – ze względu na swój ciężar – powinien być zaopatrzony w koła, by można go było w łatwy sposób przesuwać.
Grzejnik olejowy przypomina nieco tradycyjny kaloryfer żeberkowyGrzejnik olejowy – ze względu na swój ciężar – powinien być zaopatrzony w koła, by można go było w łatwy sposób przesuwać. Leroy Merlin
Coraz zimniejsze noce sprawiły, że wielu lokatorów zaczęło rozglądać się za grzejnikami, które pomogłyby przezwyciężyć ziąb w domu, przynajmniej do czasu, gdy spółdzielnie mieszkaniowe i administratorzy budynków zdecydują się na włączenie ogrzewania centralnego czy miejskiego.

W wielu wypadkach grzejniki są uzupełnieniem dla centralnego ogrzewania tam gdzie go nie ma, stanowić jednak mogą podstawowe źródło ciepła. Szczególnie w takim przypadku trzeba przemyśleć zakup urządzeń, jeśli srogą zimą rachunki za prąd nie mają zjeść domowego budżetu. Wśród wielu rodzajów grzejników najpopularniejsze są dwa – grzejniki olejowe i grzejniki konwektorowe. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, lepiej poznać je przed zakupem, by ten nie okazał się nietrafiony.

Grzejnik olejowy – długa rozgrzewka

Grzejniki olejowe zwykle swym kształtem przypominają tradycyjne kaloryfery z tym, że są zaopatrzone w koła, dzięki którym łatwiej je przemieszczać wewnątrz pomieszczenia. Łatwość transportu jest bardzo ważna, gdyż konstrukcje te – zwłaszcza wśród modeli liczących więcej niż dziesięć żeberek – mogą ważyć kilkanaście kilogramów.

 Warto wiedziećJak dogrzać mieszkanie 

Wszystkie wady i zalety grzejników olejowych pochodzą od oleju właśnie – czynnika, który poprzez zasilaną prądem grzałkę nagrzewa się i akumuluje ciepło. Co to oznacza? To, że grzejnik olejowy dość długo się nagrzewa – żeby zaczął skutecznie działać, trzeba odczekać nawet kilka godzin, które przyjdzie spędzić w chłodnym pomieszczeniu. Może być to problematyczne dla tych lokatorów, którzy spędzają cały dzień w pracy i wracają wieczorem do wyziębionego mieszkania – minie sporo czasu, zanim temperatury wewnątrz staną się znośne. Jednocześnie jednak olej gromadzony w grzejniku akumuluje ciepło i oddaje je przez dłuższy czas. Można więc próbować „ładować" grzejnik w drugiej taryfie tak, by oddawał ciepło w czasie obowiązywania taryfy pierwszej. W zależności od modelu, grzejnik olejowy może oddawać ciepło od kilkudziesięciu minut do około dwóch godzin.

Grzejniki zaopatrzone są w termostat, który – po osiągnięciu zadanej temperatury przez grzejnik – odcina prąd i przywraca zasilanie, gdy temperatura grzejnika spadnie. Powoduje to spore oszczędności, gdyż urządzenie nie musi być przez cały czas zasilane prądem. Przy zakupie warto sprawdzić, czy grzejnik wyposażony jest w taki termostat oraz czy ma timer. Dzięki niemu grzejnik włączy się sam na przykład na dwie godziny przed powrotem właściciela do domu, by ten wszedł do ogrzanego już pomieszczenia. Do zalet grzejników olejowych należy również cicha ich praca oraz fakt, że – jako że nie opierają się na konwekcji – nie powodują ruchu powietrza (a więc i kurzu) w pomieszczeniach.

Poznaj: Domowe sposoby na uszczelnienie okien w mieszkaniu 

Grzejnik konwektorowy – szybkie ciepło

Grzejniki konwektorowe przydadzą się wszędzie tam, gdzie ciepło potrzebne jest niemal natychmiast. Po ich włączeniu gorące powietrze tłoczone jest do pomieszczenia natychmiast i również natychmiast jest odczuwalne dla tych, którzy znajdują się w zasięgu grzejnika. Ma to związek z jego budową – w obudowie znajduje się grzałka przez którą – od dołu, wykorzystując zjawisko konwekcji – tłoczone jest chłodne powietrze, które ulatuje górą – już ogrzane. W ten sposób grzejnikiem konwektorowym szybko można dogrzać spore pomieszczenie, ale wraz z wyłączeniem grzejnika temperatura wewnątrz gwałtownie spada. To niejedyna wada grzejników konwektorowych, kolejne to wysuszanie powietrza i związane z wymuszonym ruchem powietrza wzbijanie kurzu w mieszkaniu.

Jaka moc grzejnika olejowego i konwektorowego do mieszkania

Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy mieszkania trzeba zabezpieczyć od 100 do nawet 200 watów mocy (w przypadku nieocieplonych budynków w starym budownictwie). Żeby ogrzać kawalerkę o powierzchni 40 metrów kwadratowych, trzeba więc zakupić grzejniki o minimalnej mocy 4 kW. To oznacza konieczność nabycia przynajmniej dwóch grzejników olejowych lub konwektorowych. Te pierwsze są droższe, modele o mocy 2000 wat kosztują około 200–400 złotych. Konwektory są dużo tańsze, grzejniki z trzystopniową regulacją siły nadmuchu kosztują mniej niż 100 złotych. Dużo wyższe będą jednak koszty ogrzewania – w zależności od taryfy, dwa włączone urządzenia działające z pełną mocą, kosztować będą użytkownika około 2 złotych za każdą godzinę działania. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom