Gorzów Wielkopolski: - Kupujesz dom? Mieszkanie? Sprawdź, co będzie za rogiem - radzi urbanista

Tomasz Rusek
urbanista- Wystarczy chwila, jedna wizyta w urzędzie, by dowiedzieć się, co będzie tuż za rogiem - radzi urbanista Łukasz Grzesiak.
urbanista- Wystarczy chwila, jedna wizyta w urzędzie, by dowiedzieć się, co będzie tuż za rogiem - radzi urbanista Łukasz Grzesiak. Tomasz Rusek
Plany przestrzenne nie są tajne. Więc zanim wydacie fortunę na nowy dom czy mieszkanie, upewnijcie się, że za płotem nie wyrośnie np. krematorium...

Historia sprzed trzech tygodni: ludzie z okolic ul. Kamiennej dowiedzieli się, że koło ich działek powstaje zakład pogrzebowy z piecami do spalania zwłok. Na sprzeciw było za późno. – Czemu nikt nas nie ostrzegł? – płakała jedna z dzwoniących.

Temat z piątku: przedsiębiorcy z ul. Strzeleckiej chcieli na swój koszt naprawić chodnik. – Miasto nie przyjęło prezentu – mówił zdziwiony Józef Sinior. Powód odmowy? Urząd właśnie uchwala plan przestrzenny dla tego terenu.

I ostatnia sprawa: lokatorzy z ul. Mickiewicza 21 skarżą się, że na placu przy ich kamienicy mają powstać... garaże i magazyny. – A przecież od lat miasto likwiduje daszki, składziki i komórki! –- mówi Czytelniczka (dane do wiadomości redakcji), która wysłała już protest przeciwko tej inwestycji. Wcześniej opisywaliśmy też np. protesty przeciwko lądowiskom (Różanki, Deszczno) czy przeciwko krematorium przy Żwirowej.

Jak uniknąć niespodzianek w okolicy miejsca zamieszkania

Tymczasem podobnych niespodzianek można uniknąć jeszcze zanim staniemy się właścicielami nieruchomości w takim sąsiedztwie. Jak to zrobić?

Urbanista Łukasz Grzesiak, gdy niedawno kupował mieszkanie, sprawdził w dokumentach, czy przypadkiem plany nie pozwalają na zabudowę widoku na pobliski park albo samego parku. Teraz zgodził się zrobić małą ściągawkę dla Czytelników. Tym bardziej że w Gorzowie budują się setki mieszkań, a deweloperzy zachęcają do kupowania nowych domów. Jak się zabezpieczyć?

Zanim kupisz nieruchomość, w wydziale urbanistyki przy ul. Sikorskiego 3–4 sprawdź, czy Twoja działka i okoliczne tereny mają uchwalony plan, poproś urzędników o wyjaśnienia, sprawdź, co oznaczają skróty, którymi oznaczono dane obszary. Masz niedosyt? Poproś o informację na piśmie (darmowe). Planując dużą inwestycję, poproś o opinię urbanistę lub planistę (płatne).

Przeczytaj również: Na co stawiają urbaniści w planowaniu przestrzeni miejskiej 

Działka nie ma planu? To oznacza, że nowe inwestycje będą powstawały w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy – zanim kupisz działkę w takim sąsiedztwie, sprawdź, jakie funkcje (handel? głośny przemysł? schronisko dla psów? usługi pogrzebowe?) już są obok – na wolnych działkach będą mogły być podobne.

I uwaga: w przypadku decyzji o warunkach zabudowy - jako właściciel sąsiedniej nieruchomości, dostaniesz pismo do domu (jak lokatorzy z ul. Mickiewicza, którzy chcą zablokować garażowisko). Planów nikt nie wysyła. – Trzeba się zainteresować, pójść na dyskusje publiczne i tam protestować - radzi Grzesiak.

Po uchwaleniu - jak w przypadku krematorium przy Kamiennej - jest już za późno... 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom