Eksperci: deweloperzy budują niewiele mieszkań. Zamiast tego gromadzą pozwolenia na budowę

OPRAC.:
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wstrzemięźliwość deweloperów w budowaniu mieszkań to m.in. pokłosie spadającej sprzedaży nieruchomości w 2022 r.
Wstrzemięźliwość deweloperów w budowaniu mieszkań to m.in. pokłosie spadającej sprzedaży nieruchomości w 2022 r. Lucyna Nenow / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Deweloperzy zachowują wstrzemięźliwość – wskazują eksperci HRE Investments. W styczniu już kolejny miesiąc z rzędu uzyskali więcej pozwoleń na budowę, niż rozpoczęli nowych inwestycji. Jako jedną z głównych przyczyn specjaliści wskazali obawy firm deweloperskich związane z formalnie wciąż niezakończonym cyklem podwyżek stóp procentowych.

Spis treści

Deweloperzy uzyskują więcej pozwoleń na budowę niż budują mieszkań

Specjaliści HRE Investments skomentowali najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące budownictwa mieszkaniowego. Jak zwrócono uwagę, styczniowe liczby już kolejny miesiąc z rzędu pokazują, że deweloperzy uzyskują więcej pozwoleń na budowę, niż ich rozpoczynają. Jak zauważyli, na początku tego roku deweloperzy dostali 10,2 tys. pozwoleń, ale rozpoczęli budowę 5,8 tys. nowych mieszkań, co stanowi prawie 21-procentowy spadek rdr. Według ekspertów wstrzemięźliwość deweloperów wynika m.in. z formalnie niezakończonego przez RPP cyklu podwyżek stóp procentowych oraz niezachęcającego oprocentowania kredytów.

– Przy tym trzeba pamiętać, że liczba wydawanych pozwoleń na budowę nie jest idealnym wskaźnikiem dla oceny bieżącej koniunktury w mieszkaniówce. Nierzadko właściciele działek występują o pozwolenie na budowę tylko po to, aby podnieść wartość nieruchomości, a nie po to, aby faktycznie wznosić budynek – zauważono.

Zdolność kredytowa rośnie i może rosnąć nadal

W komentarzu dodano także, że z uwagi na utrzymujące się na stałym poziomie od pięciu miesięcy stopy procentowe koszt kredytów mieszkaniowych zmalał, a zdolność kredytowa wzrosła od lipca 2022 r. o 20 proc. Według ekspertów HRE Investments z uwagi na decyzję KNF o zezwoleniu bankom na ułatwienie dostępu do kredytów mieszkaniowych (w przypadku produktów z okresowo stałym oprocentowaniem) zdolność kredytowa może pójść w górę ponownie o około 20 proc.

Eksperci HRE Investments są zdania, że w połączeniu z zapowiedzianym rządowym programem mieszkaniowym „Pierwsze Mieszkanie”, który zakłada m.in. kredyty o stałym oprocentowaniu 2 proc., rosnąca zdolność kredytowa może być bodźcem do ożywienia sektora mieszkaniowego.

Do użytkowania oddano w styczniu blisko 10,5 tys. nowych mieszkań. To więcej niż przed rokiem

GUS opublikował także informacje na temat produkcji budowlano-montażowej. W styczniu 2023 r. wzrosła ona o 2,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 55,1 proc. Warto przypomnieć, że spowolnienia w budownictwie obawia się dziś wiele firm, szczególnie mniejszych, dla których mała liczba zleceń może oznaczać bankructwo.

Jak przekazali eksperci HRE Investments w komentarzu do danych GUS, w pierwszym miesiącu 2023 r. do użytkowania oddano niemal 10,5 tys. nowych mieszkań, czyli o ponad 16 proc. więcej niż przed rokiem. Porównując dane do grudnia ub.r., można zauważyć spadek, który jednak – jak wskazali specjaliści – jest „normalnym zjawiskiem”, ponieważ firmom budującym mieszkania zależy na tym, by formalnie zakończyć rozpoczęte budowy przed końcem roku. (PAP)

ra/ mk/

Oprac. PZG

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom